Agrest: choroby i szkodniki agrestu

Agrest to popularny krzew owocowy, który może byc porażany przez wiele chorób roślin i atakowany przez różne szkodniki roślin. Poznaj jakie choroby i szkodniki najczęściej atakują krzewy agrestu. Szkodniki i choroby agrestu.

Szkodniki agrestu

Najczęściej występujące szkodniki agrestu to przędziorki i mszyce. Głównym problemem w uprawie agrestu są przędziorki żerujące na dolnej stronie liści. Uszkodzenia w postaci żółtych przebarwień widoczne są na górnej stronie blaszki liściowej.

>>Przeczytaj też: Agrest: polecane odmiany agrestu do uprawy w ogrodzie

Szkodniki agrestu zwalczanie: przędziorki. Przędziorki można zwalczyć stosując preparat Agricolle.

Kolejnym szkodnikiem często niszczącym uprawy agrestu są mszyce. Żerują one gromadnie na młodych pędach i na liściach agrestu wysysając z roślin soki. Mszyce na krzewach agrestu należy zwalczać tuż po zauważeniu pierwszych kolonii jednym z preparatów – Pirimor, Buuldoc, Fastac, Karate Zeon.

Choroby agrestu: mączniak agrestu

Najgroźniejszą chorobą agrestu jest amerykański mączniak agrestu. Porażone są liście i pędy (najsilniej wierzchołki pędów). Pokryte są białym, mączystym nalotem, mają zahamowany wzrost, a z czasem zamierają. Na owocach pojawiają się białe plamy z czasem brunatniejące. Mączniak agrestu zwalczanie: porażone pędy należy wycinać i palić, a rośliny opryskać preparatami Score lub Topsin (zwalczają również antraknozę liści) lub Nimrod.

Choroby agrestu: antraknoza liści

Kolejną groźną chorobą jest antraknoza liści nazywana także opadziną liści. Objawy tej choroby agrestu widoczne są początkowo na młodych liściach w postaci żółtych chlorotycznych plam, szybko brunatniejących. W sprzyjających dla rozwoju choroby warunkach atmosferycznych porażeniu mogą ulec wszystkie liście na krzewie. Porażone liście opadają już w lipcu, a choroba rozprzestrzenia się wraz z kroplami deszczu. Antraknoza liści zwalczanie: antraknozę liści agrestu można zwalczać preparatami Score lub Topsin (zwalczają również amerykańskiego mączniaka agrestu).

>>Przeczytaj też: Opadzina liści porzeczki (antraknoza liści porzeczki) - choroba grzybowa porzeczek i agrestu

agrest
Autor: photos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE