Prawidłowy montaż ogrodzenia. Porady architekta krajobrazu

2016-04-25 12:09

Budowa ogrodzenia trwałego i funkcjonalnego - krok po kroku. Praktyczna porada architekta krajobrazu. Dowiedz się, jak przeprowadzić montaż ogrodzenia tak, aby było estetyczne i stanowiło wizytówkę Twojego domu.

Budowa ogrodzenia
Autor: Jadar

Przed rozpoczęciem prac montażowych należy dokładnie zaplanować kształt i rozmieszczenie ogrodzenia. Precyzja i dokładne przemyślenie koncepcji to najważniejszy aspekt budowy ogrodzenia domu. Murek musi być trwały i na tyle solidny, aby mógł unieść ciężar bramy czy furtki. Nie bez znaczenia jest również uroda i estetyka ogrodzenia, bo przecież stanowi wizytówkę domu.

Zdaniem architekta

W pierwszej kolejności musimy zadecydować, jaką wysokość będą mieć słupki, z ilu przęseł będzie składać się ogrodzenie, gdzie mają znajdować się furtki oraz jaką szerokość będzie miała brama wjazdowa. Pozwoli nam to na precyzyjne określenie ilości materiałów potrzebnych do wykonania ogrodzenia. Następnie niezbędne jest wykonanie odpowiedniej ławy fundamentowej ciągłej i betonowych.

Po ułożeniu elementów ogrodzenia „na sucho”, należy wzmocnić wszystkie słupki i murki. Do tej czynności trzeba użyć wcześniej przygotowanego betonu o gęstoplastycznej konsystencji. Wszystkie pustaki są wydrążone od środka, dając możliwość pewnego i trwałego muru po zalaniu ich betonem. Stanowią solidne oparcie dla ciężkich elementów ogrodzenia takich, jak bramy czy furtki. Równomiernie rozprowadzony beton, należy ubić gumowym młotkiem. Przed wypełnieniem pustaków, do wydrążonych wcześniej otworów wprowadza się przęsła lub kotwy przęseł. Podobnie postępuje się z zawiasami furtek i bram. Zawias wraz z kotwą montuje się w otwór wycięty w blokach.

Wykończeniem ogrodzenia jest przykrycie go daszkami jedno lub dwuspadowymi. Ten etap budowy najlepiej jest wykonywać po upływie 2 dni od ułożenia elementów ogrodzenia. Beton wprowadzony do wnętrza pustaków musi dobrze związać.

Budowa ogrodzenia - bloczek
Autor: Jadar
Pozostałe podkategorie