Ogrodzenie klinkierowe. Jak prawidłowo wymurować płot z klinkieru? Jak wykorzystać gotowe elementy?

2013-04-04 13:04

Ogrodzenie klinkierowe jest trwałe i nie wymaga konserwacji, jedynie corocznej pielęgnacji. Ponadto klinkier ma wiele barw, więc łatwo dopasować go do kolorystyki domu. Jeśli więc zdecydowałeś się na ogrodzenie z klinkieru, sprawdź jak je dobrze wymurować. Możesz też znacznie przyspieszyć prace i wykorzystać gotowe elementy.

Ogrodzenie klinkierowe z elementów gotowych
Autor: Röben

Zalety ogrodzenia klinkierowego

Klinkier jest odporny na działanie mrozu, wody i zanieczyszczeń powietrza. Nie kruszy się, nie porasta glonami oraz nie wymaga szczególnej konserwacji, jedynie mycia co jakiś czas. Ponieważ to materiał ceramiczny, wytwarzany z takich samych surowców jak dachówki, jest równie długowieczny jak one. Jest też solidny i pasuje prawie do każdego domu - od utrzymanego w stylu dworkowym do bardzo nowoczesnego.

Różnorodność kolorów i faktur klinkieru

Do wyboru mamy wiele kolorów i wzorów cegieł klinkierowych. Łatwo więc dobrać je do kolorystyki budynku. Oprócz rdzawoczerwonych można kupić elementy utrzymane w różnych odcieniach szarości, żółci, brązu, czerwieni, a także białe (choć kosztują więcej od pozostałych). Do wyboru są też cegły cieniowane, których kolor jest niejednolity.

Powierzchnia elementów klinkierowych może mieć różne faktury – być gładka lub ryflowana, a także nieregularnie nierówna.

Płot z klinkieru w połączeniu z drewnem lub metalem

Klinkier dobrze harmonizuje z innymi materiałami budowlanymi – drewnem, metalem czy tynkiem. Decydując się na wybudowanie z niego ogrodzenia, zyskujemy trwałe ogrodzenie, które w niezmienionym stanie przetrwa lata.

Budowa ogrodzenia - prawidłowe murowanie klinkieru

Ogrodzenie z klinkieru wymaga fundamentu. Powinien być on posadowiony na nośnym gruncie (żwir, ubity piasek, sucha glina) i poniżej głębokości przemarzania. W zależności od rejonu Polski wynosi ona od 80 cm (na zachodzie) do 140 cm (na Suwalszczyźnie). Zanim rozpocznie się murowanie, na fundamencie trzeba ułożyć jeszcze izolację poziomą z papy lub folii. Chroni to ogrodzenie przed podciąganiem wody z gruntu. Przed pękaniem zabezpieczą zaś dylatacje rozmieszczone co 10-15 m.

Wewnątrz słupków ogrodzeniowych murowanych z klinkieru trzeba umieścić zbrojenie. Należy o tym pomyśleć już na wcześniejszym etapie, ponieważ pręty muszą być zakotwione i wyprowadzone z fundamentu. Zbrojenie wykonuje się z prętów stalowych średnicy 8-10 mm połączonych strzemionami średnicy 3-4 mm i rozmieszczonymi co 15-10 cm. Wnętrze słupków wraz ze zbrojeniem zalewa się betonem. Słupki mają rozmiary wynikające z wielkości cegieł. Najpopularniejsze cegły mają wymiary 25 x 12 x 6,5 cm, co przy zastosowaniu półtorej cegły pozwala wymurować słupek o przekroju 38 x 38 cm.

W trakcie pracy należy sięgać po cegły z różnych palet, mieszając je ze sobą. Poszczególne partie materiału mogą się bowiem nieznacznie różnić między sobą kolorem.

Do murowania elementów z klinkieru należy używać specjalnie przeznaczonych do tego celu zapraw, dzięki czemu unikniemy pojawiania się wykwitów na klinkierze.

Cegły można murować na pełną spoinę, z jednoczesnym formowaniem fug, albo zastosować niepełną spoinę, która później zostanie uzupełniona droższą zaprawą do spoinowania w wybranym kolorze. Także ona musi być przeznaczona specjalnie do spoinowania cegieł i płytek klinkierowych.

Spoiny powinny być wklęsłe i dokładnie wypełniać miejsce pomiędzy cegłami, by zapobiec wnikaniu między nie wilgoci, która stanowi zagrożenie dla trwałości konstrukcji.

Ogrodzenie z gotowych elementów

Proces budowy ogrodzenia można znacznie przyspieszyć, decydując się na zamówienie gotowych elementów wykonanych z klinkieru. Dzięki takiemu wyborowi, możemy cieszyć się gotowym ogrodzeniem nawet po 24 godzinach.

Fundament pod elementy prefabrykowane wykonuje się w ten sam sposób, co pod tradycyjne ogrodzenie, murowane na miejscu. Tu również trzeba pamiętać o wyprowadzeniu zbrojenia pod klinkierowe słupki. Jeśli mamy stare ogrodzenie z fundamentem i metalowymi słupkami, możemy je wykorzystać i nałożyć na nie elementy prefabrykowane. Fundament musi być jednak w dobrym stanie i grubości co najmniej takiej, jak klinkierowe elementy.

Gotowe słupki montujemy za pomocą dźwigu, pamiętając oczywiście o postawieniu ich na warstwie zaprawy. Następnie wystarczy upewnić się, czy elementy trzymają pion oraz poziom i możemy przystępować do montażu elementów łączących.

Montaż elementów poziomych wygląda podobnie jak montaż słupków. Ustawiamy je na zaprawie i sprawdzamy za pomocą poziomnicy czy płaszczyzna danego fragmentu jest równa. Pomiędzy słupkami, a dolnymi fragmentami muru pozostaną jeszcze szczeliny. Należy je wypełnić zaprawą i uzupełnić fugę. Nasze ogrodzenie będzie nie do odróżnienia od murowanego na miejscu. Na koniec - podobnie jak w przypadku tradycyjnego ogrodzenia – należy zalać betonem pustą przestrzeń w słupkach. Usztywni to całą konstrukcję, a dzięki wyprowadzonym stalowym elementom - zwiąże mur z fundamentem.

Gotowe elementy wykończeniowe

Klinkierowe poziome części ogrodzenia trzeba zabezpieczać od góry przed niekorzystnym działaniem wody opadowej, by nie wnikała w głąb konstrukcji przez spoiny pomiędzy elementami. Gdyby do tego doszło, mróz może zniszczyć zawilgoconą konstrukcję. Producenci oferują więc elementy ułatwiające wykończenie ogrodzenia klinkierowego tak, by nie groziła mu woda.

Do ochrony wierzchołków słupków służą gotowe czapy ceramiczne lub betonowe. Czapa powinna wystawać kilka centymetrów poza obrys słupka i mieć kapinos chroniący przed zaciekaniem wody na jego ścianki. Zamiast czapy można użyć gotowych kształtek ogrodzeniowych z ceramiki. Produkowane są w różnych wzorach i kolorach, więc łatwo je dopasować do wybranych cegieł. Stosując te elementy, trzeba pamiętać o dokładnym wypełnieniu spoin pomiędzy nimi.

Słupki można też nakryć dachówkami ceramicznymi albo gontami – najlepiej takim samym materiałem, jaki stanowi pokrycie domu. Gdy używamy drewna, nie powinniśmy zapominać o zaimpregnowaniu go przed ułożeniem.

Jak pielęgnować ogrodzenie klinkierowe?

Aby ogrodzenie z klinkieru dobrze się prezentowało, wystarczą przeprowadzane raz w roku zabiegi pielęgnacyjne.

Stopień zabrudzenia cegieł zależy od tego, jak są wykończone. Najmniej brudzą się cegły gładkie, o wiele bardziej ryflowane i ręcznie formowane.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest mycie ogrodzenia za pomocą myjki ciśnieniowej. Trzeba przy tym dbać, by cegły zbytnio nie nasiąkły wodą. Efektem ich zbytniego zamoczenia może być pojawienie się na ich powierzchni wykwitów.

Zbytniemu zawilgoceniu zapobiega pokrycie ogrodzenia impregnatem zmniejszającym chłonność. Chroni on powierzchnię ceramiki przed wnikaniem brudu i czyni ją gładszą, co sprawia, że osadzające się na niej podczas eksploatacji zanieczyszczenia łatwo spłukuje deszcz. Impregnację stosuje się raz na trzy-siedem lat, w zależności od użytego preparatu.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie