Nowoczesne ogrodzenia z pustaków i cegieł. Jak je budować?
Pustaki i cegły betonowe to atrakcyjna alternatywa dla klinkieru lub kamienia wykorzystywanych jako budulec ogrodzenia. Pokazujemy piękne ogrodzenia betonowe i sposób ich budowania.
Pustaki i cegły betonowe są trwałe i odporne na słońce, promienie UV, deszcz, śnieg, wiatr. Przez wiele lat zachowają ładny wygląd. Mają bogate wzornictwo i ciekawą kolorystykę, co daje możliwość dopasowania ich do każdego domu i różnych stylów architektury. Do wyboru są pustaki lub cegły o powierzchni gładkiej, porowatej lub łupanej. Przenikające się kolory w barwach ziemi oraz widoczne ziarna grubego kruszywa sprawiają, że elementy ogrodzeniowe wyglądają jak wykonane z kamienia naturalnego.
Z pustaków i cegieł betonowych można wznosić mury pełne lub tylko podmurówki przęseł oraz słupki. Jako wypełnienia ogrodzenia można wykorzystać elementy drewniane lub metalowe w różnym stylu.
Pustaki Continental
Pustaki Continental mają gładką powierzchnię bez efektu ziarnistej struktury. Są dostępne w kolorystyce color-mix, czyli jako melanże w palecie od szarości po ciepłe brązy. Pustaki mają kształt wydłużonych prostokątów (50 x 20 cm), elementy na słupki są kwadratowe (38 x 38 cm). Grubość muru wynosi 22 cm. Ogrodzenie z pustaków Continental dobrze komponuje się z nowoczesną architekturą.
Pustaki betonowe łupane
W ofercie producentów znajdziemy też pustaki mające powierzchnię łupaną. Elementy na przęsła – dwustronnie, na słupki - czterostronnie. Pustaki te są mniejsze od pustaków Continental. Ich wymiary to 40 x 20 x 20 cm. Pustaki Galant są dostępne w wersji Uni Split. Struktura łupanego kamienia w kolorystyce od szarości do brązów wygląda naturalnie, ciekawie załamuje światło. Pustaki Galant to przykład uniwersalnego wzornictwa. Ogrodzenie z nich zbudowane będzie dobrze wyglądać zarówno z nowoczesnym budynkiem, jak i bardziej klasycznymi domami.
Cegły Uni Split
Cegły Uni Split stanowią doskonałą alternatywę dla popularnych i już opatrzonych ogrodzeń z cegły klinkierowej. Mają klasyczną formę cegły pełnej o wymiarach 22 x 10,5 x 6,5 cm). Ich powierzchnia jest łupana o delikatnych nierównościach, w kolorach melanżowych podobnie jak pustaki Galant. Cegłę Uni Split muruje się tradycyjnie na zaprawie cementowej lub zaprawie do cegły klinkierowej. Powstałe spoiny pomiędzy cegłami należy wypełnić fugą cementową dostępną w czterech uniwersalnych kolorach. Ogrodzenie z elementów drobnowymiarowych będzie doskonale komponować się z architekturą dworkową, klasyczną i rustykalną.
Inne wykorzystanie pustaków i cegieł betonowych
Z elementów betonowych można budować różnego rodzaju mury pełne oddzielające przestrzeń i chroniące prywatność. Mogą posłużyć one także do wznoszenia elementów małej architektury jak np. pergoli ogrodowych. Ażurowy niski murek z cegieł może być dekoracją stanowiącą granicę, która oddziela taras od ogrodu. Drobna cegła doskonale sprawdzi się także jako materiał do wznoszenia donic i klombów ogrodowych.
Jak murować pustaki betonowe
Sposób wznoszenia murów z pustaków betonowych jest specyficzny. Są to pustaki, które należy wypełnić betonem. Pełnią one funkcję szalunków traconych. Pustaki łączy się ze sobą przy użyciu klejów polimerowych lub na zaprawie cementowej cienkowarstwowej. Klej nanosi się po obwodzie każdego elementu oraz w pionie na bocznej ściance. Spaja się tylko ścianki pustaków, a następnie wypełnia ich wnętrze betonem. Pustaki można ustawiać z przesunięciem spoin albo jeden równo nad drugim (ten drugi sposób wymaga dodatkowego zbrojenia pionowego w każdym pustaku). Słupki powinny być zbrojone w pionie. Po ułożeniu kilku warstw pustaków zalewa się je od góry gęstym betonem klasy co najmniej C15/20, najlepiej zrobionym na cemencie. Potem można układać kolejne warstwy.