Nowoczesne ogrodzenia z pustaków i cegieł. Jak je budować?

2020-06-09 13:56 Materiał partnerski
Bruk Bet ogrodzenia betonowe
Autor: Bruk-Bet Ogrodzenie z pustaków betonowych wygląda estetycznie. Można je dopasować do domów w różnym stylu

Pustaki i cegły betonowe to atrakcyjna alternatywa dla klinkieru lub kamienia wykorzystywanych jako budulec ogrodzenia. Pokazujemy piękne ogrodzenia betonowe i sposób ich budowania.

Pustaki i cegły betonowe są trwałe i odporne na słońce, promienie UV, deszcz, śnieg, wiatr. Przez wiele lat zachowają ładny wygląd. Mają bogate wzornictwo i ciekawą kolorystykę, co daje możliwość dopasowania ich do każdego domu i różnych stylów architektury. Do wyboru są pustaki lub cegły o powierzchni gładkiej, porowatej lub łupanej. Przenikające się kolory w barwach ziemi oraz widoczne ziarna grubego kruszywa sprawiają, że elementy ogrodzeniowe wyglądają jak wykonane z kamienia naturalnego.

Z pustaków i cegieł betonowych można wznosić mury pełne lub tylko podmurówki przęseł oraz słupki. Jako wypełnienia ogrodzenia można wykorzystać elementy drewniane lub metalowe w różnym stylu.

Bruk Bet
Autor: Bruk-Bet Pustaki Galant to materiał na oryginalne i modne ogrodzenie

Pustaki Continental

Pustaki Continental firmy Bruk-Bet mają gładką powierzchnię bez efektu ziarnistej struktury. Są dostępne w kolorystyce color-mix, czyli jako melanże w palecie od szarości po ciepłe brązy. Pustaki mają kształt wydłużonych prostokątów (50 x 20 cm), elementy na słupki są kwadratowe (38 x 38 cm). Grubość muru wynosi 22 cm. Ogrodzenie z pustaków Continental dobrze komponuje się z nowoczesną architekturą.

Bruk Bet ogrodzenia betonowe
Autor: Bruk-Bet Pustaki Continental są wykończone w delikatnych kolorach z palety barw ziemi

Pustaki betonowe Galant Uni Split

W ofercie Bruk-Betu znajdziemy też pustaki Galant mające powierzchnię łupaną. Elementy na przęsła – dwustronnie, na słupki - czterostronnie. Pustaki te są mniejsze od pustaków Continental. Ich wymiary to 40 x 20 x 20 cm. Pustaki Galant są dostępne w wersji Uni Split. Struktura łupanego kamienia w kolorystyce od szarości do brązów wygląda naturalnie, ciekawie załamuje światło. Pustaki Galant to przykład uniwersalnego wzornictwa. Ogrodzenie z nich zbudowane będzie dobrze wyglądać zarówno z nowoczesnym budynkiem, jak i bardziej klasycznymi domami.

Pustaki betonowe na ogrodzenie
Autor: Bruk-Bet Podmurówka i słupek z pustaków Galant w kolorze tytan kremowy

Cegły Uni Split

Cegły Uni Split stanowią doskonałą alternatywę dla popularnych i już opatrzonych ogrodzeń z cegły klinkierowej. Mają klasyczną formę cegły pełnej o wymiarach 22 x 10,5 x 6,5 cm). Ich powierzchnia jest łupana o delikatnych nierównościach, w kolorach melanżowych podobnie jak pustaki Galant. Cegłę Uni Split muruje się tradycyjnie na zaprawie cementowej lub zaprawie do cegły klinkierowej. Powstałe spoiny pomiędzy cegłami należy wypełnić fugą cementową Bruk-Bet dostępną w czterech uniwersalnych kolorach. Ogrodzenie z elementów drobnowymiarowych będzie doskonale komponować się z architekturą dworkową, klasyczną i rustykalną.

Bruk Bet ogrodzenia betonowe
Autor: Bruk-Bet Murek w pergoli z cegieł Uni Split w kolorze brekcja karbon

Inne wykorzystanie pustaków i cegieł betonowych

Z elementów betonowych można budować różnego rodzaju mury pełne oddzielające przestrzeń i chroniące prywatność. Mogą posłużyć one także do wznoszenia elementów małej architektury jak np. pergoli ogrodowych. Ażurowy niski murek z cegieł może być dekoracją stanowiącą granicę, która oddziela taras od ogrodu. Drobna cegła doskonale sprawdzi się także jako materiał do wznoszenia donic i klombów ogrodowych. Więcej inspiracji na www.bruk-bet.pl.

Bruk Bet ogrodzenia betonowe
Autor: Bruk-Bet Z pustaków lub cegieł betonowych można wznosić murki i inne elementy małej architektury ogrodowej

Jak murować pustaki betonowe

Sposób wznoszenia murów z pustaków betonowych jest specyficzny. Są to pustaki, które należy wypełnić betonem. Pełnią one funkcję szalunków traconych. Pustaki łączy się ze sobą przy użyciu klejów polimerowych z serii Bruk-Bet FIX lub na zaprawie cementowej cienkowarstwowej. Klej nanosi się po obwodzie każdego elementu oraz w pionie na bocznej ściance. Spaja się tylko ścianki pustaków, a następnie wypełnia ich wnętrze betonem. Pustaki można ustawiać z przesunięciem spoin albo jeden równo nad drugim (ten drugi sposób wymaga dodatkowego zbrojenia pionowego w każdym pustaku). Słupki powinny być zbrojone w pionie. Po ułożeniu kilku warstw pustaków zalewa się je od góry gęstym betonem klasy co najmniej C15/20, najlepiej zrobionym na cemencie. Potem można układać kolejne warstwy.

Bruk Bet ogrodzenia betonowe
Autor: Bruk-Bet W przęsła zbudowane z cegieł lub pustaków betonowych można wstawić wypełnienia z różnych materiałów, np. metalowe
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE