Inteligentne ogrodzenie – bezpieczeństwo, komfort i nowoczesna automatyka wokół domu

2025-04-01 10:04 Materiał sponsorowany

System alarmowy typu smart&safe, łączący ochronę i automatykę, pozwala na kontrolę punktów dostępowych do posesji – bramy wjazdowej i furtki, a także na zabezpieczenie ogrodzenia oraz terenu całej posesji. Dzięki niemu użytkownicy mogą poczuć się komfortowo i bezpiecznie.

Satel

i

Autor: Satel

Multipurpose Detector to wielofunkcyjna czujka magnetyczna, która może m.in. pracować w trybie czujki otwarcia. Może ona nadzorować bramę wjazdową, garażową i furtkę, a w przypadku ich otwarcia nie tylko spowodować uruchomienie alarmu, ale też zapalić światła przed domem.

Spis treści

  1. Bezpieczeństwo i prywatność jako priorytet
  2. Zastosowanie automatyki na terenie wokół domu
  3. Dobór urządzeń oraz montaż
  4. Rodzaje ogrodzeń i ich funkcjonalność
  5. Estetyka a funkcjonalność
  6. Ekologiczne i energooszczędne rozwiązania w automatyce

Bezpieczeństwo i prywatność jako priorytet

Ogrodzenie posesji wokół domu ma za zadanie zapewnić mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa oraz prywatności. Żeby spełniło tę rolę musi być mocne i trwałe. Powinno uniemożliwić nieuprawnionym osobom wejście na nasz teren. Jeśli chcemy czuć się odizolowani od sąsiadów, najlepiej zbudować ogrodzenie pełne albo ażurowe pokryte zimozielonymi pnączami. Bezpieczeństwo mieszkańcom zapewni także system alarmowy. Bezprzewodowy system BE WAVE firmy SATEL obejmuje m.in. czujki magnetyczne, które montuje się na bramie wjazdowej i furtce. Z kolei aby chronić przestrzeń wzdłuż całego ogrodzenia, można stworzyć ochronę obwodową przy użyciu czujek kurtynowych. Ich zadaniem jest wykrycie ruchu w wąskim pasie przestrzeni wzdłuż płotu. Gdy intruz będzie próbował wejść na posesję, system w trybie czuwania uruchomi alarm i wyśle powiadomienie do właściciela.

Satel
Autor: Satel

Czujka Outdoor Curtain Detector to urządzenie z rodziny BE WAVE, którego zadaniem jest ochrona przestrzeni wzdłuż ogrodzenia posesji. Gdy czujka będzie w trybie czuwania, nikt niepowołany nawet nie zbliży się do ogrodzenia i nie zdoła się na nie wspiąć niezauważony.

Zastosowanie automatyki na terenie wokół domu

Najlepiej zastosować rozwiązania, które umożliwią połączenie realizacji zadań alarmowych i automatyki, dla jeszcze większego poczucia bezpieczeństwa i wygody. Wspomniany system BE WAWE, dzięki funkcjom automatyzacji, pozwala zdalnie sterować otwieraniem i zamykaniem bram i furtek oraz oświetleniem zewnętrznym, a w połączeniu z kamerami umożliwia także monitoring całej posesji. Zewnętrzne czujki ruchu nie tylko spowodują uruchomienie alarmu po wykryciu intruza, ale także po zmroku zapalenie się właściwych świateł, które mogą na przykład migać, co może nieproszonego gościa zdezorientować i spłoszyć, a dodatkowo zwrócić uwagę sąsiadów. Dzięki oświetleniu zarejestrowany przez kamery wizerunek włamywacza będzie wyraźniejszy i łatwiejszy do rozpoznania. Poza tym wieczorem, gdy system nie czuwa, czujki w momencie wykrycia ruchu przed domem i w ogrodzie wywołają akcję włączenia wybranych lamp, by oświetlić drogę, ułatwiając tym samym bezpieczne poruszanie się po posesji. Co więcej, działanie urządzeń można w pełni zautomatyzować, planując w aplikacji scenariusze, takie jak np. scena "Powrót do domu". Wtedy podjeżdżając pod dom po zmroku i wybierając jeden przycisk w aplikacji lub na pilocie, spowodujemy włączenie czuwania alarmu, otwarcie się bramy wjazdowej i garażowej oraz zapalenie świateł na podjeździe i w garażu.

Dobór urządzeń oraz montaż

W skład systemu BE WAVE wchodzi ponad 30 bezprzewodowych urządzeń. Większość z nich jest zasilana z baterii i charakteryzuje się bardzo długim czasem pracy (do 8 lat). Montaż może być wykonany za pomocą taśmy montażowej lub wkrętów. Technologia bezprzewodowa zapewnia nam możliwość szybkiej instalacji, np. gdy musimy pilnie zrealizować system alarmowy (w sąsiedztwie zwiększy się liczba włamań lub nagle musimy wyjechać na dłużej). Ten atut sprawdzi się także wtedy, gdy już mamy system alarmowy i chcemy zwiększyć ochronę (po adaptacji poddasza lub dobudowaniu garażu) albo dodać nowe funkcje (alarmowe bądź z obszaru automatyki). Aby dobrać odpowiednio produkty do naszych potrzeb, można użyć intuicyjnego konfiguratora albo skorzystać z pomocy certyfikowanego instalatora.

Satel
Autor: Satel

Outdoor Motion Detector zabezpiecza teren między ogrodzeniem a domem. Skutecznie wykryje obecność intruza na posesji i natychmiast przekaże tę informację do kontrolera Smart HUB, który uruchomi alarm i za pomocą powiadomienia w aplikacji mobilnej BE WAVE poinformuje o zdarzeniu właścicieli.

Rodzaje ogrodzeń i ich funkcjonalność

Największe poczucie prywatności i bezpieczeństwa zapewni nam ogrodzenie pełne - murowane albo przęsłowe z kompletnym wypełnieniem między słupkami, wykonanym z drewna lub metalu. Takie ogrodzenie może być masywne, samo w sobie stanowi już przeszkodę trudną do sforsowania. Standardowo ogrodzenie ma wysokość 150-180 cm. Ale bez dodatkowych formalności można wznieść płot na wysokość 220 cm. Jeśli uzyskamy akceptację urzędu, ogrodzenie może być wyższe. Trzeba jednak pamiętać, że ogrodzenie powinno być dopasowane do specyfiki działki i budynku.  

Estetyka a funkcjonalność

Do domów nowoczesnych najlepiej pasują proste ogrodzenia metalowe. Obecnie wznosi się wiele budynków wykończonych w tonacji stalowo-szarej. Można wokół nich wykonać ogrodzenie z aluminium, w którym przęsła są wypełnione najczęściej poziomymi listwami o różnej szerokości. Popularne są także minimalistyczne ogrodzenia stalowe lub aluminiowe z pionowymi prętami między słupkami. Jeżeli zależy nam na prywatności, wybierzmy takie, w którym wypełnienie przęseł jest jak największe. Za bezpieczeństwo będzie odpowiadać system alarmowy. Gdy mamy masywny płot, możemy zastosować tylko urządzenia oferujące ochronę i automatykę przy bramie i furtce. Zwolennicy lekkich ogrodzeń mają możliwość stworzenia bariery ochronnej wzdłuż całego ich przebiegu.

Ekologiczne i energooszczędne rozwiązania w automatyce

Zastosowanie systemu BE WAVE firmy SATEL pozwala zrównoważyć ochronę, wygodę i troskę o środowisko. Automatyzacja instalacji pozwala optymalizować działanie urządzeń, np. automatyczne podlewanie ogrodu ograniczy ilość zużytej wody, a oświetlenie zewnętrzne, włączając się tylko, gdy jest potrzebne lub zgodnie z ustalonym harmonogramem, ograniczy zużycie energii elektrycznej.