Trawnik i nawierzchnie – trzy praktyczne rozwiązania, które warto wykorzystać w ogrodzie

2019-02-18 8:18

Trawnik i nawierzchnie to – obok roślin – podstawowe elementy ogrodu. Aby spełniały swoje funkcje i do tego atrakcyjnie wyglądały, warto zastosować praktyczne rozwiązania. Poznaj sprawdzone sposoby na wzmocnienie trawnika i oddzielenie go od rabat i ścieżek w ogrodzie.

W ogrodzie najważniejsze są rośliny. To o nich przede wszystkim myślimy projektując nasz wymarzony ogród. Przeglądamy katalogi, odwiedzamy szkółki i centra ogrodnicze w poszukiwaniu gatunków i odmian pasujących do zielonego otoczenia domu.Ale rośliny to nie wszystko. Jednym z ważnych zadań przy projektowaniu ogrodu jest zaplanowanie jego nawierzchni – zarówno ciągów komunikacyjnych, czyli ścieżek ogrodowych, jak i zielonego trawnika.

Dlaczego nawierzchnie w ogrodzie są takie ważne

Nawierzchnie ogrodowe nie tylko wyrównują i wzmacniają nawierzchnię, ale przede wszystkim służą użytkownikom ogrodu do przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi jego częściami. Ogrodowymi ścieżkami możemy dojść nie tylko do wejścia do domu czy ogrodowego schowka na narzędzia, ale również do najbardziej oddalonych od domu fragmentów ogrodu: rabat kwiatowych, warzywnika, przydomowego sadu czy ogrodowej altany.Zielone otoczenie domu jest jego ozdobą oraz korzystnie wpływa na samopoczucie. To właśnie trawnik służy do relaksu i wypoczynku, jest miejscem zabaw i znakomitym tłem dla rosnących w ogrodzie roślin. Często również służy mieszkańcom posesji jako trakt komunikacyjny, szczególnie gdy jest najkrótszą drogą prowadząca na przykład z przydomowego tarasu do urządzonego w ogrodzie miejsca wypoczynku przy oczku wodnym.Z tych powodów zarówno ogrodowe ścieżki, jak i trawnik powinny być nie tylko dobrze zaprojektowane, ale także profesjonalnie wykonane. Nie bez znaczenia pozostają względy praktyczne: trawnik powinien być odporny na deptanie, rabaty ogrodowe wyraźnie oddzielone od powierzchni trawnika, a roślinność nie powinna „wchodzić” na ścieżki. Powyższe założenia możemy zrealizować wykorzystując w ogrodzie trzy praktyczne rozwiązania:

  • skutecznie oddzielić granice rabat kwiatowych od trawnika stosując elastyczne obrzeża,
  • wzmocnić powierzchnię trawnika za pomocą kratek trawnikowych (tzw. eko-kratek),
  • montując wzdłuż ścieżek ekologiczne krawężniki.

Jak oddzielić rabaty od trawnika

W dobrze urządzonym ogrodzie nie może zabraknąć rabat pełnych kwitnących roślin, krzewów iglastych i roślin o ozdobnych liściach. Najczęściej rabaty mają nieregularne kształty, często są otoczone trawnikiem lub łączą się z nim przynajmniej z jednej strony. Aby rośliny rabatowe nie zarastały trawnika, należy dobrze wydzielić granicę między nimi. Skutecznym sposobem na to jest wykorzystanie obrzeży.

Jak wzmocnić powierzchnię trawnika

Często mówi się, że trawnik to wizytówka ogrodu. Aby trawnik spełniał swoje funkcje, a przy tym atrakcyjnie wyglądał, powinien być odporny na deptanie. Nie zawsze jest to warunek możliwy do spełnienia. Praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie eko-kratki, która wzmacniając i wyrównując powierzchnię trawnika jednocześnie pozwala na intensywny rozwój trawy, która tworzy zieloną ekologiczną nawierzchnię. Eko-kratka obsadzona trawą w całości przepuszcza opady do gruntu. Montaż kratek jest wyjątkowo łatwy – wystarczy połączyć poszczególne elementy metodą wtykową (każda kratka ma otwór i specjalne zaczepy, dzięki czemu w łatwy sposób można je ze sobą łączyć). Żeby nawierzchnia była równa i zachowała swoją wieloletnią wytrzymałość należy wykonać pod nią specjalną przepuszczalną podbudowę – na nią sypiemy podłoże i układamy eko-kratkę, a na koniec wysiewamy nasiona traw. Eko-kratka jest odporna na niskie i wysokie temperatury (dzięki czemu nawierzchnia trawnika się nie nagrzewa), jest w całości wykonana z ekologicznego materiału i surowców wtórnych.

Jak wydzielić ścieżki w ogrodzie

Aby ścieżki w ogrodzie wyglądały estetycznie muszą być dobrze zaprojektowane i wykonane. Ale powinny być również odpowiednio wykończone, na przykład krawężnikami. Tylko wtedy rośliny bądź trawa, rosnące bezpośrednio przy nawierzchni, nie będą miały możliwości niekontrolowanego rozrastania się i „wchodzenia” na ścieżki. Zamiast masywnych betonowych krawężników, warto zastosować w ogrodzie obrzeża, które staną się ładnym i praktycznym wykończeniem krawędzi ścieżek ogrodowych – nie tylko betonowych, ale także piaszczystych czy żwirowych.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie