Ścieżki i podjazdy z betonu

2010-06-24 2:00

Wykończenie nawierzchni przy domu ma duży wpływ na wygląd całego otoczenia. Dlatego powinien to być wybór przemyślany – dopasowany zarówno do naszych upodobań, jak i do architektury budynku.

Decydując się na sposób wykończenia nawierzchni – na przykład podjazdu – warto pozostać konsekwentnym i pozostałe nawierzchnie wokół domu utrzymać w tej samej albo przynajmniej bardzo zbliżonej tonacji – stylistycznej i kolorystycznej. Dzięki temu powierzchnie utwardzone, które zazwyczaj stanowią sporą część otoczenia, nie staną się jego głównym elementem, ale zgrabnym towarzystwem dla domu oraz tłem dla ogrodu. Producenci galanterii betonowej ułatwiają nam zadanie. Oferują całe kolekcje kostek i płyt betonowych. Dzięki temu jeden model kostki może się znaleźć zarówno na ścieżce, jak i na podjeździe, schodach czy tarasie.

Przed zakupem mteriariału na nawierzchnię

Zanim wybierzemy materiał na nawierzchnię, koniecznie powinniśmy, choćby szkicowo, zaplanować jej wygląd. Warto wtedy zadać sobie następujące pytania:

  • które fragmenty otoczenia naszego domu będą wymagały wygodnej, utwardzonej nawierzchni? Aby ułatwić sobie zadanie, warto rozrysować najczęściej pokonywane trasy – od bramy do garażu i miejsc postojowych, od drzwi wejściowych do: furtki, garażu, tarasu, wiaty na pojemniki z odpadami i do innych miejsc w pobliżu domu;
  • w jaki sposób zamierzamy korzystać z poszczególnych fragmentów nawierzchni? Od tego bowiem zależy wybór materiału oraz sposób wykonania podbudowy pod nawierzchnią;
  • jaki styl nawierzchni jest bliższy naszemu sercu – nowoczesny czy klasyczny? Czy wolimy barwę neutralną, mało rzucającą się w oczy, czy wręcz przeciwnie – to nawierzchnia ma grać główną rolę w kompozycji ogrodu;
  • czy zamierzamy urozmaicić nawierzchnię i ułożyć jej elementy według wzoru? A może inaczej – łącząc ze sobą kostki o różnym zabarwieniu, kształcie czy nawet zestawiając różne materiały, takie jak: bruk betonowy, płyty, kamień lub żwir?
Trwałość, estetyka i ekologia – jak projektować nawierzchnie zewnętrzne?

Podjazdy i miejsca postojowe

Kostka brukowa. Najważniejszym parametrem, na jaki musimy się zdecydować, jest grubość kostki. Otoczenie domu jednorodzinnego zazwyczaj nie jest narażone na intensywny ruch samochodów. Dlatego do wykończenia nawierzchni podjazdów i miejsc postojowych wystarczy kostka grubości 6 cm. Jeśli zakładamy możliwość wjeżdżania na nawierzchnię samochodów dostawczych – o masie do 25 ton – to lepiej zastosować kostkę grubości 7 lub 8 cm. Dla pojazdów cięższych wykonuje się nawierzchnię z kostki grubości 10 cm. Płyty ażurowe. W miejscach, po których rzadko będziemy chodzić, przeznaczonych do okazjonalnego przejazdu i postoju samochodów – można ułożyć ażurowe płyty betonowe. To rozwiązanie będzie korzystną alternatywą dla trawnika, który na pewno ucierpiałby na skutek rozjeżdżania oponami aut. Wolne przestrzenie w płytach można wypełnić drobnym żwirem, ale najlepiej wsypać w nie ziemię urodzajną i posadzić rośliny płożące (zawciąg, żagwin, skalnicę, macierzankę, bluszcz, jasnotę) lub po prostu wysiać trawę.

Wykończenie brzegów nawierzchni

Autor: Andrzej Szandomirski

Obrzeże to niezbędny element każdej nawierzchni z kostki. To ono chroni ją przed rozsuwaniem się na boki i zapewnia jej trwałość. Do wyboru mamy kilka sposobów wykończenia krawędzi. Proste obrzeża lub palisady jasno wyznaczają granice nawierzchni. Innym, bardziej subtelnym rozwiązaniem, jest wykonanie obrzeży z tych samych elementów co ścieżka lub droga.

Obrzeże to niezbędny element każdej nawierzchni z kostki. To ono chroni ją przed rozsuwaniem się na boki i zapewnia jej trwałość. Do wyboru mamy kilka sposobów wykończenia krawędzi. Proste obrzeża lub palisady jasno wyznaczają granice nawierzchni. Innym, bardziej subtelnym rozwiązaniem, jest wykonanie obrzeży z tych samych elementów co ścieżka lub droga.

Dojścia do domu

Kostka brukowa. To wdzięczny ma­­teriał do budowy ścieżek. Niewielki rozmiar elementów daje nam tu praktycznie nieograniczone możliwości. Z kostki brukowej da się wykonać nawierzchnię o bardzo skomplikowanym zarysie krawędzi i o zróżnicowanej szerokości – wijącą się jak rzeka między roślinami. Płyty betonowe. Po nawierzchni z ciasno przylegających do siebie płyt chodzi się wygodniej niż po drobnej kostce brukowej. Natomiast na ścieżkach rzadko uczęszczanych – na przykład na dojściach do altany albo wiaty śmietnikowej – możemy ułożyć płyty luźno, a przestrzenie pomiędzy nimi wypełnić drobnym kruszywem. Tak wykonana nawierzchnia będzie wyglądać lekko i zapewni otoczeniu korzystny mikroklimat.

Przejścia przez trawnik

Bywają sytuacje, że przez powierzchnię trawnika trzeba wytyczyć przejście i nie uda się uniknąć przecięcia gładkiej murawy ścieżką. Wtedy ratunkiem może być ułożenie bezpośrednio w darni pojedynczych płyt betonowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie