Ścieżka wśród roślin - dobry pomysł do ogrodu

2020-03-05 13:15

Dobrym pomysłem na ogrodową ścieżkę jest ułożenie betonowych płyt i obsadzenie ich roślinami. Podpowiadamy, jak zrobić taką ścieżkę wśród roślin i jakie rośliny posadzić wokół płyt.

Jak zrobić ścieżkę wśród roślin

Tam, gdzie planujemy ścieżkę, układamy luźno płyty chodnikowe i przechodzimy po nich, żeby sprawdzić, czy ich rozmieszczenie odpowiada długości kroków. W miejscu płyt usuwamy ziemię na głębokość 7-10 cm, wypełniamy otwór piaskiem i lekko go ubijamy, tak by warstwa podsypki miała około 3 cm. Na tak przygotowanym podłożu kładziemy płytę i ją poziomujemy, lekko dobijając gumowym młotkiem (powinna leżeć trochę powyżej powierzchni gruntu). Przestrzenie między betonowymi elementami uzupełniamy żyznym podłożem, na przykład ziemią kompostową wymieszaną z piaskiem w proporcji 1:1. Ubijamy podłoże lub czekamy kilka dni, aż ziemia osiądzie, i sadzimy niskie płożące rośliny, które nie są bardzo wrażliwe na deptanie (co prawda przechodzi się z płyty na płytę, ale nawet wtedy rośliny są potrącane i przydeptywane, więc lepiej nie sadzić gatunków, którym to szkodzi).

Ścieżkę można zrobić w już urządzonym ogrodzie, wycinając w trawniku lub między roślinami ozdobnymi kwadraty wielkości płyty chodnikowej. Na dno każdego dołu sypie się piasek, tak by po ubiciu utworzył kilkucentymetrową warstwę. Układa się na niej płytę, poziomuje ją i na koniec dociska do podłoża.

>>Przeczytaj też: Nawierzchnie w ogrodzie: duże płyty betonowe na ścieżki i tarasy

Jakie rośliny posadzić między płytami na ścieżce?

W takich miejscach sprawdza się trawa, a także gatunki tworzące rozłogi, ponieważ nawet jeśli zostaną uszkodzone, szybko się zregenerują i zarosną puste miejsce. Lepiej wybierać rośliny dobrze znoszące brak wody, gdyż w pobliżu płyt gleba szybciej przesycha – płyty betonowe na słońcu łatwo się nagrzewają i oddają ciepło otoczeniu, a podsypka piaskowa dodatkowo osusza teren.

W miejscach słonecznych można posadzić:

W miejscach ocienionych można posadzić:

Pielęgnacja roślin między płytami

Podstawą jest podlewanie, szczególnie w pierwszym okresie po posadzeniu roślin, gdy jeszcze nie ukorzeniły się w nowym miejscu. Nawet gatunki dobrze znoszące suszę musimy często podlewać do czasu, aż przerosną podłoże. Co roku wiosną nawozimy rośliny, stosując na przykład rozpuszczalne w wodzie naturalne nawozy biohumusowe. Zasilanie warto powtarzać aż do połowy lipca. Regularnie odchwaszczamy ścieżkę. Kiedy rośliny ozdobne się rozrosną i zasłonią powierzchnię, chwastów będzie mniej.

Biohumus – co to jest BIOHUMUS, jak go zrobić i jak stosować w ogrodzie? >>>

Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie