Ścieżka wśród roślin - dobry pomysł do ogrodu

2020-03-05 13:15

Dobrym pomysłem na ogrodową ścieżkę jest ułożenie betonowych płyt i obsadzenie ich roślinami. Podpowiadamy, jak zrobić taką ścieżkę wśród roślin i jakie rośliny posadzić wokół płyt.

Jak zrobić ścieżkę wśród roślin

Tam, gdzie planujemy ścieżkę, układamy luźno płyty chodnikowe i przechodzimy po nich, żeby sprawdzić, czy ich rozmieszczenie odpowiada długości kroków. W miejscu płyt usuwamy ziemię na głębokość 7-10 cm, wypełniamy otwór piaskiem i lekko go ubijamy, tak by warstwa podsypki miała około 3 cm. Na tak przygotowanym podłożu kładziemy płytę i ją poziomujemy, lekko dobijając gumowym młotkiem (powinna leżeć trochę powyżej powierzchni gruntu). Przestrzenie między betonowymi elementami uzupełniamy żyznym podłożem, na przykład ziemią kompostową wymieszaną z piaskiem w proporcji 1:1. Ubijamy podłoże lub czekamy kilka dni, aż ziemia osiądzie, i sadzimy niskie płożące rośliny, które nie są bardzo wrażliwe na deptanie (co prawda przechodzi się z płyty na płytę, ale nawet wtedy rośliny są potrącane i przydeptywane, więc lepiej nie sadzić gatunków, którym to szkodzi).

Ścieżkę można zrobić w już urządzonym ogrodzie, wycinając w trawniku lub między roślinami ozdobnymi kwadraty wielkości płyty chodnikowej. Na dno każdego dołu sypie się piasek, tak by po ubiciu utworzył kilkucentymetrową warstwę. Układa się na niej płytę, poziomuje ją i na koniec dociska do podłoża.

>>Przeczytaj też: Nawierzchnie w ogrodzie: duże płyty betonowe na ścieżki i tarasy

Jakie rośliny posadzić między płytami na ścieżce?

W takich miejscach sprawdza się trawa, a także gatunki tworzące rozłogi, ponieważ nawet jeśli zostaną uszkodzone, szybko się zregenerują i zarosną puste miejsce. Lepiej wybierać rośliny dobrze znoszące brak wody, gdyż w pobliżu płyt gleba szybciej przesycha – płyty betonowe na słońcu łatwo się nagrzewają i oddają ciepło otoczeniu, a podsypka piaskowa dodatkowo osusza teren.

W miejscach słonecznych można posadzić:

W miejscach ocienionych można posadzić:

Pielęgnacja roślin między płytami

Podstawą jest podlewanie, szczególnie w pierwszym okresie po posadzeniu roślin, gdy jeszcze nie ukorzeniły się w nowym miejscu. Nawet gatunki dobrze znoszące suszę musimy często podlewać do czasu, aż przerosną podłoże. Co roku wiosną nawozimy rośliny, stosując na przykład rozpuszczalne w wodzie naturalne nawozy biohumusowe. Zasilanie warto powtarzać aż do połowy lipca. Regularnie odchwaszczamy ścieżkę. Kiedy rośliny ozdobne się rozrosną i zasłonią powierzchnię, chwastów będzie mniej.

Biohumus – co to jest BIOHUMUS, jak go zrobić i jak stosować w ogrodzie? >>>

Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie
Pozostałe podkategorie