Nawierzchnia z elementów betonowych: kolorowe kostki betonowe

2010-08-12 2:00

Nawierzchnia z elementów betonowych jest trwała oraz stosunkowo tania, dlatego chętnie stosuje się ją w ogrodach. Jej wygląd w dużym stopniu zależy od sposobu ułożenia.

Nawierzchnia stanowi wizytówkę domu i stały element jego otoczenia, dlatego powinna być bardzo starannie zaprojektowana. Należy się zastanowić, jaki charakter ma mieć powstająca betonowa płaszczyzna: staromodny, nostalgiczny czy przeciwnie – nowoczesny. Następnie trzeba dopasować jej kolorystykę i fakturę do architektury budynku i barwy jego elewacji, a także ogrodzenia czy budowli w ogrodzie. Producenci prześcigają się w interesujących propozycjach: dostępne są betonowe elementy o jednolitej stonowanej barwie, zestawy melanżowe, w których występuje kilka stopni nasycenia pigmentu, oraz kostki i płytki barwione na zdecydowane kolory. O wyglądzie nawierzchni decyduje także obróbka, jakiej poddano betonowe elementy. Efektowne wzory można uzyskiwać z kształtek o zróżnicowanej fakturze powierzchni licowej (uzyskiwanej przez płukanie, piaskowanie, szczotkowanie oraz intarsjowanie), także o nieregularnych, poobtłukiwanych, jakby ręcznie formowanych brzegach. Na charakter nawierzchni w znacznym stopniu wpływa także sposób ułożenia elementów. W sprzedaży są kostki i płyty przeznaczone do układania rzędowego lub ukośnego, zestawy kostek o zróżnicowanych kształtach pozwalające tworzyć łuki, koła i wachlarze, również modułowe systemy płytek i kostek różnej wielkości, z których powstają nawierzchnie o interesującej fakturze. Są też elementy nieregularne nadające się do układania fantazyjnych wzorów. Najbardziej uniwersalne są nawierzchnie jednobarwne, które nie przykuwają uwagi, a tylko stanowią estetyczne tło dla domu i roślin oraz ogrodowej architektury. Przy odrobinie inwencji można jednak stworzyć interesujące wielobarwne podjazdy czy ścieżki z wzorem podkreślającym charakter otoczenia. Wybierając betonowe kostki lub płyty, nie wolno zapomnieć o funkcji, jaką będzie pełnić nawierzchnia. Dlatego należy używać elementów wystarczająco odpornych na obciążenia, jakim będzie ona poddawana – od tego zależy jej trwałość. Dla traktów pieszych wystarczą kostki i płyty o grubości 4 cm, jeśli przewidziany jest ruch kołowy, powinny mieć co najmniej 6 cm dla samochodów osobowych i nie mniej niż 8 cm dla samochodów ciężarowych.

>>Przeczytaj też: Kostka brukowa: kolor, wielkość i kształty kostki brukowej

Proste układy kostek betonowych

Kostki prostokątne i kwadratowe nadają się do układania spokojnych, mało rzucających się w oczy powierzchni dobrze komponujących się z wielobarwnymi roślinami. Nie muszą być nudne, bo sposobem ułożenia elementów można nadawać im specyficzną fakturę.

Łuki i łuczki z kostki betonowej

Kostki i płyty w kształcie trapezów (lub do nich zbliżonym) przeznaczone są do układania na ścieżkach i placach efektownych kolistych wzorów wachlarzy, łusek i okręgów. Można budować z nich koliste place, miękko poprowadzone ścieżki lub ozdobne wzory na prostych dróżkach czy podjazdach.

Barwne kombinacje z kostki betonowej

Decydując się na nawierzchnię z intensywnie zabarwionych elementów, pamiętajmy, że niezależnie od tego, czy jest gładka, czy we wzory, wymaga stonowanego, spokojnego otoczenia, z którym nie będzie konkurować.

Trwałość, estetyka i ekologia – jak projektować nawierzchnie zewnętrzne?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie