Nawierzchnia: wzory ułożenia elementów nawierzchni

2010-06-22 2:00

Mogłoby się wydawać, że z takich elementów jak cegła czy prostokątna kostka brukowa nie da się ułożyć interesującej nawierzchni. Tymczasem ich niewielkie rozmiary dają ogromne możliwości. Zobacz w jakie wzory można ułożyć nawierzchnię.

Liczbę wzorów może ograniczać jedynie nasza wyobraźnia. Prostokątnymi elementami, takimi jak cegły i kostki brukowe, od wieków wykładano drogi, dziedzińce i place. Przez ten czas wypracowano wiele sposobów ułożenia wzoru (wiązań). Warto korzystać z tej wiedzy przy aranżowaniu otoczenia domu.

Nawierzchnia z ceramiki i betonu

Cegła brukowa. Do układania nawierzchni możemy używać tylko tych cegieł, które są mało nasiąkliwe, całkowicie odporne na wahanie temperatury i ścieranie. Najlepszy będzie klinkier brukowy, natomiast zupełnie nie nadają się do tego cegły elewacyjne. Gama kolorystyczna jest bardzo szeroka. Od rozmaitych odcieni czerwieni i brązu po biele, żółcie, szarości – a nawet czernie. Klinkier brukowy jest zazwyczaj nieco mniejszy od cegieł elewacyjnych. Standardowe wymiary to 20 x 10 cm o grubościach: 45, 52 i 71 mm. Są też większe – 24 x 12 cm o grubości 52 mm. Na specjalne zamówienie jest bruk o wymiarach połówki cegły – w formie kostki. Betonowa kostka brukowa. Jest produkowana nie tylko w wymiarach zbliżonych do bruku ceglanego. Może mieć także kształt połówki, ćwiartki lub dużej płyty. A wszystko w tej samej tonacji kolorystycznej i o podobnym wykończeniu powierzchni. Kostki betonowe imitują najróżniejsze materiały: naturalny kamień, postarzany bruk, ceramikę, a nawet drewno. Kolor też może być praktycznie każdy – od zwykłych jasnoszarych, czerwonych, piaskowych czy grafitowych po wyszukane niebieskości, fiolety i zielenie. Powierzchnia kostki bywa pokrywana szlachetnym kruszywem, może być też poobijana, tak aby wyglądała na starą, lub mieć odciśniętą konkretną fakturę. Grubość kostki to od 4 do 10 cm, a wymiary – 6 x 6 cm dla małych, 10 x 20 cm dla standardowych i 30 x 20 cm dla dużych.

Trwałość, estetyka i ekologia – jak projektować nawierzchnie zewnętrzne?

To, jak nawierzchnia wpłynie na wygląd otoczenia domu, w dużej mierze zależy od wyboru materiału. Ale nie tylko. Wiele możemy zdziałać, kształtując jej krawędzie oraz odpowiednio dobierając sposób ułożenia elementów.

  • Styl. Przy nowoczesnej architekturze budynku nawierzchnia powinna mieć ostre, geometryczne krawędzie i wzór z elementami połączonymi pod kątem prostym. Dom o charakterze tradycyjnym lub rustykalnym wymaga nawierzchni o zarysie łagodnym, ułożonej z drobnych elementów rozmieszczonych wzdłuż swobodnie wijących się linii.
  • Powiązanie z domem. Dobrze, gdy budynek i jego otoczenie są spójne. Związek między nimi możemy podkreślić zastosowaniem podobnych materiałów wykończenia oraz odpowiednim zorientowaniem kierunku ułożenia wzoru nawierzchni. Może on być podporządkowany kształtowi tarasu, ustawieniu ścian domu czy nawet kierunkowi
  • poruszania się po głównych trasach łączących dom z ogrodem.
  • Złamanie monotonii. Czasem nie da się uniknąć wybrukowania dużej powierzchni. Jeśli sytuacja na to pozwoli, możemy próbować ją urozmaicić, na przykład umieszczając w niej rośliny – odpowiednio wyeksponowane rabaty lub pojedyncze drzewa i krzewy w specjalnie pozostawionych wolnych przestrzeniach wypełnionych żyzną ziemią. Kolejnym sposobem jest wprowadzenie dodatkowych kolorów lub innych pasujących do nawierzchni materiałów drogowych. Można też zaakcentować wybrane fragmenty odmiennym ułożeniem bruku lub wstawieniem wzoru.
  • Sztuczki. To, jak odbieramy otaczającą nas przestrzeń, często jest wynikiem złudzeń optycznych. Przy zbyt wąskiej działce warto wybrać taki wzór, w którym elementy nawierzchni są ułożone w poprzek. Gdy dojazd wydaje się zbyt długi, kilka kontrastowo zabarwionych linii umieszczonych prostopadle do osi drogi skróci ją optycznie. W organizacji przestrzeni może pomóc rozdzielenie nawierzchni o odmiennym sposobie użytkowania kolorem lub sposobem ułożenia kostek.
Pamiętaj
Pamiętaj

Autor: Andrzej T. Papliński

Niezależnie od tego, jaki wybierzemy wzór nawierzchni, musimy umocnić jej obrzeża, by zapobiec przemieszczaniu się kostek czy cegieł. Krawędzie możemy wykonać z ułożonych w zaprawie cegieł, kostek brukowych, palisady lub gotowych obrzeży.

Niezależnie od tego, jaki wybierzemy wzór nawierzchni, musimy umocnić jej obrzeża, by zapobiec przemieszczaniu się kostek czy cegieł. Krawędzie możemy wykonać z ułożonych w zaprawie cegieł, kostek brukowych, palisady lub gotowych obrzeży.

Elementy bruku mogą być ułożone równolegle, prostopadle lub pod kątem do kierunku poruszania się po nawierzchni. Mogą być zestawione pojedynczo lub w bateriach pod dwa-trzy elementy obok siebie. Poniżej kilka spośród wiązań cegieł.

Pozostałe podkategorie