Bruk z drewna
Najlepszym gatunkiem rodzimym na kostkę brukowa jest dąb. Jego twarda i odporna na warunki atmosferyczne struktura przetrwa nawet kilkanaście lat. Bez impregnacji pozostaje w niezmiennym stanie ze względu na dużą ilość garbników. Znacznie tańsze jest drewno sosnowe i świerkowe, niestety mniej trwałe. Przy solidnej impregnacji przetrwa tylko kilka lat.
Kształty bruku drewnianego jakie najczęściej są spotykane to tzw. okrąglaki i kostki. Bardzo ważną kwestią jest drenaż, który odprowadza wodę. Dzięki temu drewno nie zmienia swojego wyglądu, ani nie choruje. Pamiętaj również, że elementy bruku nie mogą być ułożone na styk, ponieważ drewno pracuje i w przeciwnym razie może dojść do wypiętrzenia powierzchni.
Zobacz jak samodzielnie ułożyć kostkę brukową z drewna w swoim ogrodzie.
Kostka brukowa. Kolor, kształt i wielkośc kostki betonowej
Potrzebne będą:
- zagęszczarka lub ręczny ubijak
- młotek gumowy
- długa łata metalowa
- taczka
- łopata
- bruk drewniany impregnowany
- piasek
- żwir lub pospółka

Autor: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Jeżeli masz już wytyczone miejsce na kostkę brukową, usuń ziemię na głębokość 40 cm. Na krawędziach wykopu wbij kołki i zaznacz na nich płaszczyznę twojej nawierzchni uwzględniając 2 % spadek w stronę ogrodu. Na każdy 1 m nawierzchnia powinna być obniżona o 2 cm. Wyrównaj dno wykopu i wypełnij drenażem ze żwiru lub pospółki. Następnie dokładnie ubij. Gotowa warstwa powinna mięć 20 cm grubości.

Autor: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Wysyp i ułóż 5 cm warstwę podsypki piaskowej. Wyrównaj podsypkę przesuwając łatę po wypoziomowanych listwach. Sprawdź płaszczyznę, czy zachowuje poziom i czy jest spadek.

Autor: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Połóż obrzeża nawierzchni, a następnie drewniany bruk. Sposób układania najlepiej na mijankę jak cegły w murze. Pamiętaj, aby nie układać kostek na styk, ponieważ w przyszłości mogą ulec wypiętrzeniu. Sprawdź poziom nawierzchni i w razie potrzeby dobij gumowym młotkiem.

Autor: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Zwykle kostki różnią się od siebie wysokością i trzeba wyrównać całą powierzchnię zagęszczarką.

Autor: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Wypełnij szczeliny pomiędzy kosatkami, bardzo drobnym piaskiem. Przemiataj tak długo, aż do całkowitej szczelności.