Czy płytki gresowe są lepsze niż kostka brukowa lub płyty betonowe?
Gres podbił nasze domy, teraz zaczyna podbijać tarasy, ogrody i przestrzeń wokół domu. Płytki gresowe można ułożyć nawet na podjeździe. Jakie są więc ich zalety i w czym prześcigają kostkę brukową?
Płytki gresowe znajdują coraz więcej zastosowań. Dzięki zwiększonej grubości – do 2, a nawet 3 cm – można je układać na tarasach, ścieżkach i podjazdach. Wiele możliwych sposobów montażu pozwala stworzyć różnorodne, bardzo atrakcyjne aranżacje. Uroda, ciekawe wykończenie powierzchni, zwiększona wytrzymałość mechaniczna i bardzo dobre parametry użytkowe sprawiają, że gres przewyższa zaletami kotki brukowe i płyty betonowe w typowych zastosowaniach zewnętrznych.
Spis treści
- Właściwości użytkowe płytek gresowych
- Zalety płytek gresowych
- Jak zamontować płytki gresowe?
- Płytki gresowe STAR 2.0 i STAR 3.0
Właściwości użytkowe płytek gresowych
Płytki gresowe
- nie brudzą się,
- nie podlegają erozji,
- są łatwe w zmywaniu,
- nie mają wykwitów z wapnia,
- są odporne na chemię i oleje, nawet z silników samochodowych,
- są mrozoodporne,
- są odporne na zmienne warunki atmosferyczne.
Jak w kontraście z tymi cechami wypadają pozostałe, popularne produkty do wykończenia przestrzeni wokół domu? Często spotykana kostka brukowa oraz płyty betonowe mają dużą nasiąkliwość, a przez to szybko i łatwo wchłaniają wodę i zanieczyszczenia. Utrudnia to ich czyszczenie oraz wymaga stałej, regularnej impregnacji, by ochronić ich powierzchnię. W związku z charakterem materiału istnieje ryzyko pojawienia się na niej także wapniowych wykwitów, które niszczą estetykę tarasu lub ścieżek.
Zalety płytek gresowych
Płytki gresowe bez wątpienia są jednymi z najpiękniejszych rodzajów wykończeń tarasu, podjazdu i innych nawierzchni w ogrodzie. Mogą być wykończone na wiele sposobów i w różnych kolorach. Łatwo stworzyć z nich bardzo estetyczne okładziny pasujące do domów w różnym stylu: od nowoczesnego, przez tradycyjny aż do rustykalnego. Powierzchnia płytek gresowych może również odwzorowywać drewno, kamień, beton i wiele innych naturalnych materiałów. W zastosowaniach zewnętrznych sprawdzą się płytki gresowe o powierzchni strukturalnej, które mogą mieć wysoką klasę antypoślizgowości - nawet R11. Zapewni to bezpieczne korzystanie z tarasu dla seniorów lub bawiących się dzieci. Dzięki zwiększonej grubości (2 cm) płytki gresowe mogą być układane i montowane na różne sposoby, dopasowane do potrzeb i możliwości zastanego miejsca.
Najgrubsze płytki gresowe (3 cm) wytrzymają nacisk do 3,5 t, więc mogą po nich jeździć samochody. To więc idealne rozwiązanie na podjazd, który nie musi już być wyłożony kostką brukową. Płytki gresowe Stargres są odporne na chemikalia oraz oleje samochodowe, dzięki czemu nie musimy martwić się o zniszczenia miejsca parkingowego.
Jak zamontować płytki gresowe?
Płytki gresowe na tarasie można układać tradycyjnie - przykleić na płycie betonowej. Podobnie można je przykleić na betonowej podbudowie na podjeździe. Bardzo wygodnym sposobem ułożenia płytek gresowych jest zamocowanie ich na sucho na podsypce piaskowej wykonanej na podbudowie ziemnej. Tę metodę można wykorzystać nie tylko do zrobienia tarasu przy domu, ale także do stworzenia wygodnych ścieżek w ogrodzie lub trwałej nawierzchni przy altanie lub kąciku grillowym.
Zależy ci na modnych elementach aranżacji ogrodu? Postaw na wielkofomatowe płytki gresowe, ułożone z widocznymi odstępami. Świetnie wyglądają zarówno na trawie, jak i piasku czy żwirze.
Innowacyjnym sposobem jest wykonanie nawierzchni na tarasie z użyciem wsporników (w razie potrzeby można ją łatwo zdemontować). Stosując wsporniki, pod płytami można przeprowadzić przewody instalacyjne, co pozwoli na bezproblemowe podłączenie oświetlenia albo sprzętu audio. Metoda ta może być wykorzystana tam, gdzie nie mamy odpowiednio równego podłoża (zniwelujemy ten problem, regulując wysokość wsporników).
Płytki gresowe STAR 2.0 i STAR 3.0
Płytki szkliwionego gresu porcelanowego z kolekcji STAR 2.0 i STAR 3.0 firmy Stargres cechuje wysoka wytrzymałość i bardzo niska ścieralność (PEI IV). Przez lata zachowają piękny wygląd. Są łatwe do czyszczenia – wystarczy użyć szczotki i wody. Rektyfikowane krawędzie sprawiają, że nawierzchnia z równymi fugami zyskuje na urodzie.
Płytki mają wielkie formaty więc można je wykorzystać do stworzenia nowoczesnych i modnych nawierzchni. Płytki gresowe STAR 3.0 to kwadraty o wymiarach 60 x 60 cm i 45 x 90 cm (w ofercie firmy Stargres już niebawem format 90 x 90 cm). W kolekcjach STAR 2.0 również znajdziemy płytki 120 x 60 cm, 75 x 75 cm, 60 x 60 cm. Połączenie w jednej kompozycji kwadratów i prostokątów w różnych odcieniach, pozwala unikać monotonii i tworzyć atrakcyjne aranżacje nawierzchni wokół domu. Paleta kolorów obejmuje kolory ziemi – od kremowej bieli, przez jasne beże i brązy, po szarości i antracyty.