Cegła w ogrodzie – poradnik. Co można zrobić w ogrodzie z cegły

2019-02-18 8:17

Cegła w ogrodzie – poradnik: do czego może się przydać cegła? Cegła to materiał powszechnie wykorzystywany przy budowie i dekoracji różnorodnych elementów w ogrodzie. Odpowiednio dopasowana cegła daje niesamowity efekt – zielony zakątek wydaje się z nią bardziej malowniczy i jednocześnie zagadkowy. Co można zrobić z cegły w ogrodzie?

Cegła cegle nierówna – w sprzedaży można nabyć różne typy: od szamotowej przez elewacyjną po żużlową. W ogrodzie najczęściej wykorzystuje się tradycyjną cegłę ceramiczną (często pochodzącą z rozbiórki) oraz cegłę klinkierową.

  • Cegła tradycyjna bardziej pasuje do ogrodów w stylu wiejskim i angielskim. Ma ciepły kolor i sprawia wrażenie, że ogród jest użytkowany od lat. To materiał podatny na uszkodzenia mechaniczne. Lepiej „wtapia się” w otoczenie, nadając mu tajemniczości. Z czasem porastają ją mchy i porosty (te drugie w miejscach niezanieczyszczonych).
  • Cegła klinkierowa jest bardziej trwała. Częściej wykorzystuje się ją w ogrodach miejskich oraz nowoczesnych. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze zastosowania różnorodnych cegieł w ogrodzie.

Nawierzchnie z cegły

Cegła - zarówno tradycyjna, jak i klinkierowa - może być z powodzeniem wykorzystywana do budowy nawierzchni tarasu. Można ją murować lub po prostu stabilizować za pomocą warstwy gruzu, piachu i podsypki (tak jak kostkę brukową). Przy jej wykorzystaniu można układać różnorodne wzory i mozaiki. Taras z cegły ma duże walory dekoracyjne. Z założenia powinien być mocno udekorowany zielenią (rośliny świetnie kontrastują z ceglastą lub szarawą barwą materiału budulcowego).
Cegła może też służyć do budowy rzadziej uczęszczanych ścieżek w ogrodzie, jako materiał jednolity lub w połączeniu z innym, np. żwirem. Cegła jest wystarczająco wytrzymała, jednak może być kłopotliwa podczas opadów deszczu i po nich – staje się wtedy śliska (zwłaszcza dotyczy to cegły klinkierowej).

>>Przeczytaj też: Cegła klinkierowa na ścieżce, czyli nawierzchnie z klinkieru w ogrodzie

Ogrodzenia i murek z cegły w ogrodzie

Cegła jest powszechnie wykorzystywana do wykończenia ogrodzenia ogrodu, np. do budowy słupów. Dobrze łączy się zarówno z drewnem (np. płoty sztachetowe), jak i z metalem. Poza typowym wyznaczaniem granicy działki można także zdecydować się na mury z cegły. Co prawda, takie obiekty są ciężkie (trzeba zrobić dobry fundament) i toporne (to można zniwelować odpowiednimi nasadzeniami roślin), ale chronią przed ciekawskimi oczami przechodniów, a jednocześnie wprowadzają element tajemniczości.
Czasem w ogrodach buduje się niskie murki z cegły, np. oddzielające poszczególne partie ogrodu lub dekorujące skalniak, nie jest to jednak tak popularny materiał na murki ogrodowe jak piaskowiec czy łupki kamienne.

>>Przeczytaj też: Murki ogrodowe. Jak zbudować murek w ogrodzie

Wykorzystanie starej cegły: cegła w małej architekturze ogrodowej

Cegła może być wykorzystana w zasadzie do budowy większości obiektów małej architektury – warto budować z niej altany, pawilony, trejaże, studnie, wiaty śmietnikowe, podstawy szklarni i ogrodów zimowych. Cegła jest często wykorzystywana do budowy grilla, kominka czy paleniska. Ważne, aby nie przesadzić z jej ilością, zwłaszcza jeśli jednocześnie dom i budynki gospodarcze na posesji są zbudowane z cegły. Przy dużych umiejętnościach budowniczych i pewnej dozie kreatywności, cegłę można użyć do budowy tajemniczych portali, niesztampowych wejść czy nawet ruin.

>>Przeczytaj też: Budowa altany: gdzie i z czego zbudować ogrodową altanę

Hotel dla owadów
Autor: Getty Images Cegły z dziurami są często wykorzystywane w hotelach dla owadów

Hotele do owadów z cegły

Cegły z dziurami to jeden z najcenniejszych materiałów służących do budowy hoteli dla owadów. Przyciągają pszczoły samotnice. Optymalne „dziurawki” powinny mieć szczeliny nie większe niż 10-12 mm,  przeciwnym wypadku owady mogą mieć problem, aby je zalepić budując swoje „izby”.

>>Przeczytaj też: Domek dla owadów pożytecznych – instrukcja wykonania krok po kroku

Donice z cegły

Budowa specyficznych „kwadratowych” donic jest raczej rzadko praktykowana. Takie elementy można jednak zbudować wzdłuż głównej nawierzchni. Warto jednak murować tylko ściany pozostawiając otwarte dno. W takich obiektach efektownie prezentują się rośliny pnące (petunie, nasturcje, plektrantusy) i średnio wysokie trawy ozdobne.

Rabaty i obrzeża z cegły

Cegła – zwłaszcza ta pochodząca z rozbiórek – to tani i łatwy sposób na wykonanie obrzeży rabat podwyższonych i obrzeży trawnika. Cegły w obrzeżach trawnika układa się równo z poziomem gruntu, dlatego swobodnie można najeżdżać na nie kosiarką. Cegły estetycznie wyznaczają granice trawnika, kontrastując z zielenią murawy.

>>Przeczytaj też: Rabaty podwyższone - dobry pomysł do małego ogrodu

rabata-podwyzszona
Autor: Andrzej Szandomirski Rabata podwyższona: rośliny posadzone na podwyższeniu wydają się większe. Nie trzeba czekać kilka lat, aż urosną, więc nawet niedawno założony ogród sprawia wrażenie dojrzałego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie