Tytoń na mszyce - najskuteczniejszy domowy preparat na szkodniki. Zrób ten wywar i zwalcz mszyce!

2023-06-21 7:04

Mszyce to duży problem dla każdego ogrodnika. Szkodniki atakują rośliny, pobierając z nich wodę co stopniowo doprowadza do ich karłowacenia. Dlatego trzeba walczyć z mszycami. Dobrze to zrobić używając naturalnych metod domowych. Szczególnie w przypadku warzyw czy krzewów owocowych, gdzie powinniśmy unikać środków chemicznych. Okazuje się, że bardzo dobre efekty daje spryskanie roślin tytoniem. Trujący wywar z nikotyny skutecznie zabija również mszyce.

Tytoń na mszyce
Autor: redakcja Tytoń na mszyce - zrób ten wywar w domu i popryskaj mszyce. Znikną bez śladu

Spis treści

  1. Tytoń na mszyce - jak przygotować wywar?
  2. Zalety oprysku z tytoniu
  3. Wady oprysku z tytoniu
  4. Kiedy stosować wywar z tytoniu na mszyce?

Tytoń na mszyce - jak przygotować wywar?

Opryski na mszyce z tytoniu najlepiej się sprawdzą na roślinach delikatnych. Chodzi tu o koperek, bób, lubczyk czy krzewy owocowe, w tym bardzo podatne na ataki szkodników porzeczki. Nikotyna zawarta w tytoniu zadziała na mszyce zabójczo, a jednocześnie nie zaszkodzi roślinie.

Jak przygotować wywar z tytoniu? To bardzo proste, wystarczy zalać porcję tytoniu wrzącą wodą i ostawić na ponad 24 godziny. Można zastosować dwa przepisy na wykonanie oprysku. W pierwszym 30 gramów tytoniu zalewamy litrem wrzącej wody. Po upływie co najmniej doby należy odcedzić tytoń, możemy do tego użyć gazy, ale także dobrze się tu sprawdzi filtr do kawy. W ten sposób uzyskany płyn stanowi już gotową miksturę, którą potem przelewamy do spryskiwacza i aplikujemy na zaatakowane przez mszyce rośliny.

Można też zalać 50 gramów tytoniu pół litrem wody, następnie odstawić na jeden dzień i przecedzić. Taki oprysk dobrze jest jeszcze rozrzedzić wodą, najlepiej dolać pół litra wody.

Zalety oprysku z tytoniu

Oprysk z tytoniu nie powinien im zaszkodzić roślinom. Zupełnie odwrotnie jest z opryskami wykonanymi z sody czy octu. To przecież substancje wykorzystywane również do walki z chwastami – czyli z roślinami. Dlatego pryskając octem czy sodą koperek czy bób możemy je popalić. Mocne substancje sprawdzą się bardziej do stosowania na zaatakowane przez mszyce duże krzewy czy drzewa owocowe.

W przypadku delikatnych roślin należy ostrożnie wykonywać również oprysk z czosnku. Wprawdzie mszyce go nie lubią, ale po spryskaniu insekty się sklejają i obciążają cienkie łodygi roślin.

Z tytoniem nie ma takiego problemu. Po wykonaniu oprysku już po jednej, dwóch godzinach widać efekty. Mszyce po prostu spadają martwe z gałązek. Do oprysku można także dodać odrobinę szarego mydła, w proporcji ok. 10 gramów na litr wody. Wtedy wzmocnione zostanie działanie oprysku, który dzięki mydłu dłużej utrzyma się na roślinie.

Wady oprysku z tytoniu

Oprysk z tytoniu jest prosty do wykonania, ale jego wadą może być koszt wykonania. W sklepach internetowych dostępny jest sypki tytoń już za 80 zł za kilogram. Najdrożej jednak wychodzi zakup papierosów, w jednej paczce za kilkanaście złotych będziemy mieli jedynie 14 gramów tytoniu, więc musimy kupić co najmniej dwa opakowania, by przygotować oprysk.

Jest jednak alternatywa dla oszczędnych: do wykonania oprysku nadają się także niedopałki. To także tytoń, który zalewamy wrzątkiem, tak jak kupiony susz, a będzie on równie skuteczny w walce z mszycami. Jednak pojawia się duża różnica jeśli chodzi o zapach. Tytoń kupowany w sypkiej formie ma zwykle mniej substancji chemicznych w porównaniu do papierosów i zalany wrzątkiem przyjemnie pachnie. Papierosy, a szczególnie niedopałki zalane wodą, wydzielają nieprzyjemny zapach starego tytoniu.

Kiedy stosować wywar z tytoniu na mszyce?

Opryski wykonujemy tylko wtedy, gdy jest sucho i bezwietrznie. W miksturze przygotowanej z tytoniu zawarta jest trująca nikotyna, która działa zabójczo na mszyce, ale będzie szkodzić także innym owadom, szczególnie pszczołom. Dlatego bezpiecznie jest opryskiwać mszyce wieczorem, gdy kończy się okres aktywności owadów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie