Bezodpływowe zbiorniki na deszczówkę tylko na zgłoszenie. Od kiedy nowe przepisy?

2024-09-12 10:08

W nowej Ustawie - Prawa budowlanego znajdzie się zapis, który wprowadzi pojęcie szczelnego zbiornika na deszczówkę do katalogu budowli niewymagających pozwolenia na budowę. Chodzi dokładnie o bezodpływowe zbiorniki na wody deszczowe i roztopowe o pojemności od 5 m³ do 15 m³.

montaż podziemnego zbiornika na deszczówkę
Autor: JFC Polska Montaż podziemnego zbiornika na deszczówkę

Spis treści

  1. Pozwolenie czy zgłoszenie – jak jest prawidłowo?
  2. Próba zmiany przepisów
  3. Zbiorniki na deszczówkę wreszcie na zgłoszenie
  4. Od kiedy nowe przepisy?

W przypadku gdy w planach zagospodarowania działki był zbiornik na deszczówkę i zostało wydane pozwolenie na budowę, nie trzeba uzyskać na niego osobnego pozwolenia. Jeśli jednak zbiornik nie był uwzględniony w wydanym pozwoleniu, to na jego budowę powinno się uzyskać pozwolenie. Sprawa potrzeby występowania o pozwolenie na budowę bezodpływowych zbiorników na deszczówkę budzi jednak kontrowersje.

Pozwolenie czy zgłoszenie – jak jest prawidłowo?

Na liście robót budowlanych zwolnionych z obowiązku występowania o pozwolenie zbiorniki takie się nie znalazły. Więc wynikałoby z tego, że decydując się na taką instalację, trzeba wystąpić do urzędu z wnioskiem i kompletem dokumentów. W praktyce podejście urzędów w Polsce nie jest jednoznaczne. W jednym urzędzie administracji architektoniczno-budowlanej będzie wymagane, a w innym może nie być. Również różne instancje Sądu Administracyjnego wydają w tej sprawie różne decyzje.

Inną kwestią budowy zbiornika jest wymaganie pozwolenia wodnoprawnego. Również i w tej kwestii nie ma jednoznacznych przepisów. W Prawie wodnym występuje pojęcie urządzenia wodnego na określenie różnego typu instalacji. W myśl tych przepisów urządzenia wodne lub budowle, które służą do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów wymagają pozwolenia wodnoprawnego. Czy jednak zbiornik na deszczówkę będzie uważany za takie urządzenie lub budowle. Niestety, to może zależeć od urzędnika. Wydaje się, że szczelny zbiornik na deszczówkę nie bierze udziału w kształtowaniu zasobów wodnych, ale przecież korzysta się z niego, m.in. nawadniając działkę, a to może być zinterpretowanie jako wpływanie na zasoby wodne.

Aby uniknąć niepotrzebnych sporów z urzędami i wytaczania spraw sądowych, należało do tej pory udać się do stosownych urzędów i zapytać, jaka jest przyjęta w danym miejscu reguła. Teraz jest szansa, że wreszcie to się zmieni i nie będzie już problemów z interpretacją lub bardziej nadinterpretacją urzędniczą.

Próba zmiany przepisów

Już w 2021 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska stało na stanowisku, że szczelne zbiorniki o pojemności nieprzekraczającej 10 000 l (10 m³) nie powinny wymagać występowania o pozwolenia na budowę. Jednak ustalenie nowych przepisów leżało w gestii ówczesnego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. MKiŚ postulowało jednak, aby zmianę przepisów w tej kwestii można było uwzględnić w przygotowywanym projekcie ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Resort chciał jednoznacznym zapisem wyłączyć budowę zbiorników bezodpływowych na wody opadowe lub wody roztopowe o pojemności do 10 m³ z konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Projekt jednak został wycofany.

Zbiorniki na deszczówkę wreszcie na zgłoszenie

Jacek Tomczak wiceminister Ministerstwa Rozwoju i Technologii w odpowiedzi na interpelacje posłów PiS w sprawie ustalenia przepisów na budowę zbiorników na deszczówkę poinformował, że ta kwestia będzie uregulowana w opracowywanej właśnie nowelizacji Prawa budowlanego. W projekcie będzie wreszcie wprowadzone pojęcie bezodpływowego zbiornika na wody opadowe i roztopowe. W katalogu obiektów budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia, znajdą się zbiorniki na wody opadowe i z roztopów o pojemności od 5 m³ do 15 m³. Przy okazji dopuszczona będzie budowa oczek wodnych o powierzchni do 50 m² na działkach rekreacyjnych. Oba przepisy przyczynią się do zwiększenia retencji wody i zmniejszenia poboru wody pitnej z sieci wodociągowej do podlewania ogrodów, co było czystym marnotrawstwem, choć dochodowym dla gmin.

Od kiedy nowe przepisy?

Prace nad ustawą niestety się przedłużają, ale jest szansa, że projekt zostanie zatwierdzony przez rząd jeszcze jesienią i zostanie skierowany do Sejmu. Być może nowa ustawa zostanie przyjęta na początku 2025 r.

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.

Wodny plac zabaw. Park Jaworek w Tychach

Szkoła Budowania: Wykańczanie elewacji, ocieplanie ścian (28.08.2024)
Materiał sponsorowany
Pozostałe podkategorie