Pomysł na skalno-żwirowy ogródek z krzewów i drzew o różnokolorowych liściach
Oto pomysł na niebanalny skalno-żwirowy ogródek, który wypełniają niemal wyłącznie krzewy, różniące się wielkością, pokrojem i barwą ulistnienia. Pomysł na ogród: ogród skalno-żiwrowy.
Pomimo tego, że w tym skalno-żwirowym ogródku nie ma kwiatów, uwagę przyciąga kolor kompozycji, dzięki zastosowaniu odmian o bordowych i dwubarwnych zielono-białych liściach. Taki skalniak to pewniak. Jest bardzo łatwy w pielęgnacji (bo rośliny, które go tworzą, nie wymagają specjalnego traktowania, są odporne na suszę i mróz, rzadko zasiedlane przez szkodniki oraz atakowane przez choroby) i prawie niezmienny. Jedynie jesienią przybywa trochę kolorów przebarwionych liści, a zimą, gdy opadną, na pierwszy plan wysuwają się iglaki.
Żwir, którym wysypano przestrzeń między roślinami, nie tylko podkreśla skalny charakter kompozycji, ale też zapobiega wzrostowi chwastów i zmniejsza parowanie wody z ziemi.Projektując ogród złożony z krzewów oraz drzew, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę ich ostateczne rozmiary i wyobrazić sobie, jak po latach wypełnią przestrzeń. Częstym błędem jest sadzenie ich zbyt gęsto. To może sprawić, że te o większej sile wzrostu zdominują i przysłonią mniejsze oraz bardziej delikatne. Wtedy konieczne stanie się przesadzenie części roślin (co w przypadku drzew i krzewów jest dość kłopotliwe) albo ich wykarczowanie. Wielkość roślin decyduje również o tym w jakiej odległości od ściany budynku zostaną posadzone - nie powinna być ona mniejsza niż docelowa wielkość korony.
Przed posadzeniem roślin musimy przygotować glebę – odchwaścić ją i przekopać na szerokość dwukrotnie większą od bryły korzeniowej, najlepiej na głębokość dwóch szpadli (ziemię tak przekopujemy, by jej dolna, jałowa warstwa pozostała na spodzie). Jeżeli nie była dawno uprawiana i jest nieurodzajna, dodajemy kompostu. Mieszamy go z glebą w proporcji 1:1.