Wybieramy rośliny do nowego ogrodu
Planujesz projekt przydomowego ogrodu? Pamiętaj, że nowy gród będzie się rozwijał i dojrzewał przez lata, bo posadzone rośliny żyją, rosną i ciągle się zmieniają. Dlatego tworząc projekt ogrodu, trzeba wybiegać wyobraźnią w przyszłość. Co nas czeka za 30 lat?
Harmonijne kompozycje bujnych roślin, barwne kwiaty, połyskujące w słońcu owoce i gładki zielony trawnik to marzenia o ogrodzie, które można zrealizować. Warunkiem jest przygotowanie dobrego projektu, ale także co najmniej kilka lat dość żmudnej pracy przy pielęgnacji nasadzeń.
Czy do wykonania projektu ogrodu trzeba zatrudniać architekta?
W przestrzeni, którą teraz urządzimy, spędzimy wiele lat. Powinna zapewniać nam nie tylko doznania estetyczne, ale też sprawne poruszanie się po terenie, wygodny odbiór śmieci, miejsce na parkowanie dodatkowego samochodu – a wszystko to w otoczeniu zieleni.
Bardzo ważne jest więc staranne rozplanowanie funkcji oraz dobór roślin. Warto zatrudnić specjalistę, architekta krajobrazu, który opracuje najpierw projekt koncepcyjny ogrodu, a potem ewentualnie realizacyjny (dokumentację wykonawczą).
Jeżeli czujemy się na siłach samodzielnie stawić czoła wyzwaniu, jakim jest zakładanie ogrodu, szczególnie starannie przemyślmy dobór i rozmieszczenie drzew oraz krzewów. To one tworzą szkielet kompozycji i trwają na wyznaczonych im miejscach przez dziesiątki lat. Jeśli przygotujemy szkic koncepcyjny ogrodu, unikniemy później wprowadzania znaczących zmian.
O czym pamiętać przy wyborze roślin do ogrodu?
Sadząc rośliny, trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z żywymi organizmami, które rosną, starzeją się, zamierają. Ogród będzie ulegał przemianom. Jedne rośliny będą rozrastały się szybko, inne wolniej, nie tylko wzwyż, ale i na boki (niektóre krzewy, choć nie rosną wysokie, znacznie powiększają swoją średnicę).
Warto przed dokonaniem zakupów poszukać informacji na temat tego, jakie parametry osiągną wybrane gatunki i odmiany po 10, 20, 30 latach. Pomoże to uniknąć częstego błędu – zbyt gęstego sadzenia drzew i krzewów. Jest on popełniany, bo zapominamy, że malutki w chwili kupna krzaczek będzie kiedyś dużym drzewem lub krzewem o kilkumetrowej średnicy.
Jakie rośliny posadzić w nowym ogrodzie?
- Dobierajmy gatunki do środowiska. Rośliny posadzone zgodnie z ich wymaganiami urosną bujne i zdrowe, będą rzadziej porażane przez choroby oraz atakowane przez szkodniki. Lepiej też zniosą trudne zimowe warunki.
- Zaczynajmy od roślin mało wymagających. Gdy nabierzemy wprawy w pielęgnacji oraz lepiej poznamy potrzeby rozmaitych gatunków i odmian, będziemy uzupełniać już istniejące kompozycje.
- Dostosujmy rośliny do wielkości ogrodu. W niewielkim posadźmy małe drzewa o wąskich koronach albo dobrze znoszące formowanie. Zrezygnujmy z roślin ekspansywnych lub pilnujmy, żeby nie zarosły działki.