Poradnik urządzania ogrodu. Cenne wskazówki dla zakładających ogród
Chcesz mieć piękny ogród? Będziesz go miał, jeśli wcześniej dokładnie zaplanujesz urządzenie ogrodu. Oto wskazówki, które pomogą w zaplanowaniu i założeniu ogrodu. Urządzanie ogrodu - poradnik.
Autor: Andrzej Szandomirski
Aby cieszyć się pięknym ogrodem, trzeba go najpierw dobrze urządzić. Przed założeniem ogrodu warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą nam właściwie ogród zaplanować. Oto wskazówki dla tych, którzy zakładają ogród. Przeczytaj je, a urządzenie twojego wymarzonego ogrodu będzie dużo łatwiejsze, niż się wydawało.
>>Przeczytaj też: Zakładanie ogrodu: najważniejsze pytania, na które musisz odpowiedzieć
Zakładanie ogrodu - wskazówki do planowania ogrodu
- Wybierz styl ogrodu. Nie kopiuj wzorów z książek. Ważny jest twój gust, ale też to, by ogród pasował do okolicy i architektury domu. Wiklinowe ogrodzenie wokół wiejskiej posiadłości zespala ją z krajobrazem, ale w dużym mieście wygląda pretensjonalnie.
- Szacuj koszty założenia ogrodu. Koszt założenia ogrodu zależy przede wszystkim od jego wyposażenia (oświetlenie, automatyczne nawadnianie) i elementów architektury (nawierzchnie, skarpy, staw). Za urządzenie ogrodu na 1000-metrowej działce wyspecjalizowanej firmie płaci się 20 tys. zł lub dziesięć razy więcej, jeśli będą w nim mozaikowe nawierzchnie, budowle ogrodowe, basen. Jeżeli nie stać cię na to, zleć jej jedynie zrobienie projektu (od 1500 zł).
- Zaplanuj miejsce na pasje i relaks. Jeśli lubisz grać w kometkę czy spotkania przy grillu, wygospodaruj miejsce na te przyjemności. Nie rezygnuj z uprawy warzyw. Starannie zaprojektowany warzywnik może być równie dekoracyjny jak rabatki. Nie zapomnij też o dzieciach. Przeznacz osłonięty od słońca kawałek ogrodu na plac zabaw.
- Dobre dziedzictwo. Nie wycinaj starych drzew, samosiewów brzóz i innych „zwykłych” drzew. Doceń rzucany przez nie cień i to, że dzięki nim działka nie sprawia wrażenia pustyni. Na rośliny podobnej wielkości będziesz musiał czekać wiele lat.
- Wychowaj psa. Pies może poczynić w ogrodzie spore szkody. Od małego ucz go, by nie kopał dołów i pilnuj, żeby nie „podlewał” roślin (mocz je niszczy). Jeśli masz dużego psa podwórzowego, zbuduj dla niego wygodny wybieg i dobrze ocieploną budę.
- Poprowadź instalację elektryczną. Jeśli chcesz mieć w ogrodzie oświetlenie, zaplanuj je i poprowadź w ziemi instalację elektryczną (układa się ją na głębokości 60-80 cm), zanim położysz nawierzchnie i posadzisz rośliny. Unikniesz w ten sposób przesadzania roślin, rozkopywania rabat oraz niszczenia ścieżek i trawnika.
- Wymodeluj teren. Wyrównaj działkę, a w przewidzianych w projekcie miejscach zrób wykop pod staw, usyp pagórki albo skarpy umocnione murkami oporowymi. Nawet niewielkie urozmaicenie rzeźby terenu doda ogrodowi uroku i sprawi, że będzie się wydawał większy.
- Pozbądź się chwastów. Najlepszy sposób to przekopanie ziemi i dokładne wybranie z niej kłączy, korzeni i rozłogów roślin. Jest to jednak dość uciążliwe. Jeśli działka jest duża i bardzo zachwaszczona, możesz opryskać ją herbicydem (np. Avansem lub Roundupem, które niszczą wszystkie rośliny).
- Zbadaj pH (odczyn) gleby. Możesz to zrobić kwasomierzem chemicznym lub elektronicznym. Większość roślin dobrze rośnie w glebie o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (pH 6-7). Jeśli pH jest niższe (zdarza się to często, a oznaką są mech i skrzyp porastające działkę), zwapnuj glebę, dodając do niej np. kredy lub dolomitu. Jeśli pH jest zbyt wysokie, dodaj kwaśnego torfu.
- Użyźnij glebę. Glebie potrzebna jest próchnica. Zawiera potrzebne roślinom składniki mineralne, chłonie wilgoć, nadaje podłożu pulchność i zwiększa w nim ilość powietrza. Źródłem próchnicy są nawozy organiczne. Można też wiosną zasilić glebę wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi.