Pergole obsadzone różami pnącymi: pomysł na ścieżkę w ogrodzie
Wijąca się dróżka prowadzi w głąb ogrodu do schowanej wśród niskich drzew i krzewów altany. Malownicze przejście tworzą pergole porośnięte różami.
Autor: Piotr Gorączko
Wijąca się dróżka prowadzi w głąb ogrodu do schowanej wśród niskich drzew i krzewów altany
Wijąca się ścieżka prowadzi w głąb ogrodu do schowanej wśród niskich drzew i krzewów altany. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie trzy drewniane bramy-pergole obrośnięte różami pnącymi, które tworzą malownicze przejście. A obok bujny gąszcz, który powstał z efektownych i łatwych w uprawie roślin, m.in. kwitnącego na żółto przywrotnika ostroklapowego, bodziszka wspaniałego o fioletowych kwiatach, kaliny japońskiej 'Mariesii' o kwiatach białych. To wystarczyło, żeby przestrzeń wokół domu zamieniła się w tajemniczy ogród.
Romantyczny charakter kompozycji podkreślają spokojne barwy – tylko zieleń liści oraz biel, fiolet i zgaszona żółcień kwiatów. Byliny wzdłuż drogi posadzono gęsto i blisko przejścia. Dzięki temu tworzą okazałe kępy wylewające się na ścieżkę. Wybrano gatunki, których ozdobą są nie tylko efektowne, lecz nietrwałe kwiaty, ale również piękne przez cały liście.
Konstrukcja pergoli
Konstrukcja pergoli jest bardzo prosta. Tworzą ją dwa drewniane słupy połączone poprzeczną belką i wzmocnione zastrzałami. Jeśli ma być lekka, przeznaczona pod niezbyt silnie rosnące pnącza, nie wymaga betonowego fundamentu. Możemy ją osadzić w kotwach szpikulcach, które wbija się w grunt. Ponieważ w trakcie pracy ogród nie ulega zniszczeniu, pergolę można zbudować nawet w pełni sezonu (kotwy umieszcza się między roślinami, nie pozostawiając śladu spustoszenia). Drewno użyte do budowy powinno być zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych, grzybów oraz szkodników (gotowe fabrycznie zaimpregnowane elementy można kupić w sklepach z wyposażeniem ogrodu), a elementy łączące (takie jak kotwy, śruby, kątowniki, gwoździe) wykonane ze stali nierdzewnej, co chroni je przed korozją.