Paprocie na słoneczne miejsce w ogrodzie
Paprocie pięknie prezentują się w ogrodzie. W sklepach jest ich duży wybór, niestety, poza łacińskimi nazwami często brak informacji o tym, gdzie należy je sadzić. Jakie paprocie nadają się na słoneczne miejsce w ogrodzie?
Podpowiadamy jakie paprocie można sadzić w nasłonecznionych miejscach i na "trudnych" glebach. Większość uprawianych w naszych ogrodach paproci wywodzi się z lasów, dlatego najbardziej odpowiada im światło rozproszone. Jednak niektóre z nich dobrze dostosowują się do środowiska i jeśli gleba jest odpowiednio wilgotna, mogą rosnąć nawet w słonecznych miejscach, na przykład:
- długosz królewski (Osmunda regalis),
- paprotnik Brauna (Polystichum braunii),
- orlica pospolita (Pteridum aquilinum),
- pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris),
- narecznica szerokolistna (Dryopteris dilatata),
- wietlica alpejska (Athyrium distentifolium).
Ważne jest staranne przygotowanie podłoża w miejscu, w którym będą rosły paprocie. Większość z nich preferuje próchniczną, żyzną i wilgotną glebę. Przed posadzeniem tych roślin ziemię ogrodową warto wymieszać z torfem lub ziemią kompostową (rozłożyć je na powierzchni gruntu 10-15-centymetrową warstwą i przekopać). Jeśli gleba w ogrodzie jest złej jakości, najlepiej usunąć jej 30-centymetrową wierzchnią warstwę i nasypać w to miejsce mieszaninę torfu, piasku i ziemi kompostowej w proporcji 2:1:1. W tak przygotowane podłoże można sadzić paprocie. Na zakończenie wokół roślin należy rozłożyć ściółkę na przykład z kory, która zapobiegnie szybkiemu przesychaniu ziemi i, co bardzo ważne, zabezpieczy korzenie przed nadmiernym nagrzewaniem.
Polecany artykuł: