Ozdoby z opon do ogrodu – jak można wykorzystać opony w ogrodzie
Ozdoby z opon w ogrodzie to dobry pomysł na recykling. Stare, nieużywane już opony samochodowe zamiast na śmietnik, mogą trafić do ogrodów i tam zacząć nowe życie. Jak można wykorzystać opony w ogrodzie?
Autor: Getty Images
Chyba każdy właściciel samochodu choć raz w życiu zadawał sobie pytanie: co zrobić ze zyżytymi oponami, które zajmują sporo miejsca, nie są dekoracyjne, ale za to bardzo trwałe? Szpecą więc krajobraz przez długie lata. Może więc po prostu je wyrzucić? Jest to pewne rozwiązanie, gdyż uzyskana z nich guma jest potem przetwarzana przez specjalistyczne firmy.
Warto jednak spojrzeć na opony inaczej i znaleźć pomysł na ich alternatywne wykorzystanie. Zwłaszcza, że na świecie coraz bardziej popularne są tzw. "ogrody oponowe" (Tyre Garden), pełne opon zastosowanych w nowej roli. Co byście zatem powiedzieli na meble, donice czy ogrodowe ozdoby z opon? Oto pomysły na wykorzystanie opon w ogrodzie.
>> Przeczytaj też o ogrodowych ozdobach
Ozdoby z opon - elastyczne meble
Z opon można zrobić meble. Jeśli ułożymy je jedna na drugiej, a na wierzch położymy drewniany lub szklany blat – powstanie stolik. Natomiast napełnione ziemią i obsiane trawą, wsparte na nóżkach lub kółkach, zamienią się w taborety. Jeśli ktoś ma więcej inwencji, może wykonać fotel lub ławkę z opon. Coraz większą furorę robią też wyplatane gumowe pufy z opon. Przepis na nie jest prosty: wystarczy nakryć oponę "deklem" z krążka wyciętego z płyty pilśniowej, opleść ją sznurkiem sizalowym (przyklejanym do gumy specjalnym klejem) i polakierować sizalowe sploty.
>>Przeczytaj też: Meble ogrodowe z palet – łatwy i ekologiczny sposób na urządzenie miejsca wypoczynku w ogrodzie i na tarasie
Ozdoby z opon - donice i kwietniki
Donicę można zrobić z każdej opony o szerokości minimum 10 cm. Nie wyrzucajmy felgi, lecz ułóżmy ją na dnie opony, na ziemi - znajdujące się w niej otwory będą służyć jako odpływowe. Do środka wsypujemy ziemię i sadzimy kwitnące rośliny. Donicę z opon można pomalować na wybrany kolor, ozdobić wzorem, zrobić w niej nacięcia umożliwiające nadanie ciekawej formy (np. kwiatu), wykończyć wyciętą w gumie „falbanką”. Wcześniej trzeba jednak starannie wybrać dla niej miejsce – po napełnieniu ziemią i podlaniu roślin będzie bardzo ciężka.
Kilka opon można też spiętrzyć jedna na drugiej – w ten sposób powstanie kwietnik z opon.
Oponę o małej średnicy można powiesić na ścianie, wypełnić jej dolną część ziemią i posadzić w niej kwiaty, najlepiej o zwieszających się pędach.
Ozdoby z opon - gumowa huśtawka
Nie jest trudno zrobić huśtawkę z opon. W oponie przewiercamy wiertarką kilka dziur, którymi będzie spływać woda – umożliwi to zabawę nawet po ulewie. Jeden koniec liny przywiązujemy do gałęzi (powinna ona mieć minimum 30 cm średnicy) i zabezpieczamy węzłem (najbezpieczniejszy jest węzeł wantowy), drugi zaś do opony (i zabezpieczamy w ten sam sposób). Huśtawkę można też zawiesić na łańcuchu umocowanym do gumy za pomocą wkrętów oraz wiertarki. Im większa opona, tym lepsza i bardziej komfortowa zabawa.
>>Przeczytaj też: Huśtawki ogrodowe na placu zabaw dla dzieci w ogrodzie
Ozdoby z opon - płotki, obrzeża, palisadki
Płotek z opon może odgradzać od siebie ogrodowe kąciki, wytyczać bieg ścieżki, pełnić funkcję obrzeża trawnika albo pełnić tylko funkcję ozdobną. Opony zakopane do połowy w ziemi mogą też służyć za ławeczki. Jeśli wcześniej pomalujemy je na ulubiony kolor, uzyskamy ciekawy efekt.
Opony mogą też pełnić funkcję elementów umacniających skarpy – wywiążą się z tego zadania nie gorzej niż betonowe kształtki czy palisadki. A na pewno nie trzeba się martwić o ich wytrzymałość – przetrwają wieki.
Oponowa sztuka
Opony coraz częściej stają się tworzywem artystów. Przykładem może być koreańczyk Yong Ho Ji obdarzony talentem aranżowania z nich rzeźb i instalacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie tworzyć z opon sylwetki zwierząt (np. kokodyli, łabędzi), śmiesznych ludzików czy inne dekoracje. Wprawdzie trudno nazwać to sztuką przez duże S, ale z pewnością okaże się to dobrą, twórczą zabawą.