Katarzyna Bellingham pokazuje rabaty 'no-dig' w swoich ogrodach. Ty też możesz takie mieć!

2022-10-06 11:25
Ogród naturalny - Katarzyna Bellingham
Autor: Katarzyna Bellingham Rozplenica japońska, kocimiętka i rozchodnik posadzone są przy ścieżce, natomiast sadziec plamisty tworzy punkty fokalne na rabatach

Ogród bez kopania? To możliwe! Rabaty ozdobne to atrakcyjne elementy każdego ogrodu. Zobacz, jak wyglądają rabaty w ogrodach Katarzyny Bellingham założone zgodnie z zasadą 'no-dig' , dowiedz się, jak powstały i jak o nie dbać. Obejrzyj wideo.

Katarzyna Bellingham dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem ogrodniczym między innymi w zamieszczanych w Internecie filmach. W jednym z najnowszych prezentuje rabaty 'no-dig' w swoich ogrodach w Toadpool w Anglii i w Zgorzałym na Kaszubach, i opowiada jak je stworzyła.

Rabata preriowa w ogrodzie w Anglii

Prezentowana przez Katarzynę Bellingham naturalistyczna rabata preriowa została stworzona tak, by wyglądem przypominała naturalne zakątki. Wybrane do niej rośliny należą do różnych gatunków, choć wszystkie nadają się do upraw naturalnych, prezentują się efektownie w kompozycji, a do tego są łatwe w uprawie. To jest rabata, która powstała metodą bez przekopywania ('no-dig') - teren przeznaczony na rabatę został jedynie pokryty grubą warstwą przekompostowanej materii organicznej.

Katarzyna Bellingham zachęca do takiego sposobu zakładania rabat, wyjaśniając jakie płyną z tego korzyści dla uprawianych roślin i ogrodu. Opowiada, jak dbać o taką rabatę w pierwszym roku po założeniu i na co zwrócić szczególną uwagę. Jeśli zastosujemy się do tych wskazówek, możemy mięć równie piękną rabatę preriową, jak ta, którą prezentuje na filmie Katarzyna Bellingham. Zobaczcie, jakie rośliny tam rosną i jak się prezentują.

Przeczytaj też: Katarzyna Bellingham zachęca do założenia w ogrodzie naturalnym pięknej, swobodnej rabaty preriowej, która wymaga zaskakująco mało pielęgnacji! >>>

Efektowne rabaty ozdobne w ogrodzie na Kaszubach

Na filmie Katarzyna Bellingham prezentuje również rabaty zdobiące ogród we wsi Zgorzałe na Kaszubach. One także powstały metodą bez przekopywania ('no-dig'). Koniecznie musicie zobaczyć, jak wspaniale wyglądają! Są tutaj rabaty w stylu angielskim oraz zacienione rabaty w lesie.

Jakie są najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne na takich założeniach i jakie rośliny tam zostały posadzone? Czym różnią się od rabat preriowych? Tego wszystkiego dowiecie się oglądając wideo, a piękna roślinność może zainspiruje Was do założenia własnych rabat.

Zobaczcie film ⇓⇓⇓

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie