Jak zaprojektować ogród: ogród po latach. Poprawiamy projekt ogrodu

2013-06-11 18:43

Jak dobrze zaprojektować ogród? Ogród dojrzały cieszy dorodną zielenią. O taki ogród trzeba jednak systematycznie dbać. Przedstawiamy jak zaprojektować samodzielnie ogród, by wyglądał efektownie i jakie zabiegi pielęgnacyjne są konieczne w takim ogrodzie.

Jak zaprojektować ogród: ogród po latach

Jak zaprojektować ogród, by za kilka lat wyglądał na zadbany. Ogród się zmienia. To dość trudny etap projektowania ogrodu, czyli wyobrażenie sobie jak będzie wyglądał kiedy się rozrośnie. W ogrodzie dojrzałym moga pojawić sie kłopoty. Jeśli podczas projektowania ogrodu drzewa i krzewy zostały posadzone zbyt gęsto, będą sobie przeszkadzać. Te, które rosną szybko, odbiorą słońce niższym, trzeba więc będzie niektóre rośliny usunąć. To dość częste kłopoty podczas samodzielnego projektowania ogrodu. Rozłożyste korony ocienią podłoże w ogrodzie, co sprawi, że zmienią się warunki dla rosnących pod nimi niskich krzewów i bylin – będziemy musieli je wymienić na gatunki cieniolubne.
Kłopoty w ogrodzie mogą również sprawiać iglaki sadzone w wielogatunkowych grupach – niektóre odmiany przez pierwsze lata rosną wolno, a później nagle ich rozwój przyspiesza i zaczynają zagłuszać inne.

Jak samodzielnie zaprojektować ogród: zabiegi pielęgnacyjne

Jeśli nie wiemy jak samodzielnie zaprojektować ogród, mogą po kilku latach pojawić się problemy. Jeżeli drzewa i krzewy rozrosły się i zajmują zbyt wiele miejsca niż przewidzieliśmy to podczas projektowania ohrodu, najmniej wartościowe należy wyciąć. Inne możemy przesadzić z bryłą korzeniową, ale to zabieg niełatwy – wymaga odcięcia korzeni wokół rośliny, uformowania i zabezpieczenia bryły korzeniowej. Wycinanie i przenoszenie drzew czy krzewów to moment powtórnego kształtowania przestrzeni ogrodowej - czy ponowy etap projektowania ogrodu.
Na tym etapie projektowania ogrodu możemy teraz wyeksponować pokrój najpiękniejszych egzemplarzy, odsłonić zbyt ocienione fragmenty ogrodu czy pozbyć się tych roślin, które nie spełniły naszych oczekiwań. Tak jak w poprzednich latach rośliny nawozimy, przesadzamy byliny, formujemy żywopłoty i dbamy o trawnik.

Ogród dojrzały - problem ze zbyt dużymi drzewami

Ogród dojrzały jest już wspaniały, ale pod warunkiem że nasadzenia zostały starannie przemyślane i przez następne lata właściwie pielęgnowane. Przyszedł czas na korzystanie z dojrzałych kompozycji, bo drzewa i krzewy tworzą zaciszne ogrodowe wnętrza. Jeśli jednak rośliny zostały posadzone zbyt blisko siebie, tworzą gąszcz zabierający znaczną część działki, która z każdym rokiem staje się coraz bardziej zacieniona. Największy problem stanowią zbyt duże drzewa dominujące nad przestrzenią ogrodu, konkurujące z innymi roślinami. Posadzone w złym miejscu mogą uszkadzać instalacje, fundamenty i pokrycie dachu. Zanim jednak podejmiemy decyzję o ich wycięciu (na co trzeba mieć pozwolenie), pamiętajmy, że to nasza fabryka tlenu i gwarancja zdrowego mikroklimatu.


Pozostałe podkategorie