Rośliny przed wejściem do domu. Jak urządzić ogród przed domem?

2021-05-12 8:00
Ogród przed domem
Autor: gettyimages Wystarczy kilka roślin, by ogródek przed ogrodzeniem zamienić w kipiący zielenią ogród

Ogród przed domem to wizytówka posesji. Podpowiadamy jak go urządzić, co posadzić w ogrodzie przed domem, by był ładny przez cały rok. Jakie rośliny posadzić przed wejściem do domu? Zdjęcia i porady na temat aranżacji ogródka przed domem.

Ogród przed domem powinien być ładny i funkcjonalny, często w jego projektowaniu oprócz roślin trzeba uwzględnić ścieżki i wejście do domu, wiatę, czy śmietnik. Dlatego ładna aranżacja ogródka przed domem wymaga dobrego projektu. Nawet na skrawku terenu może powstać interesujący mały gródek, który będzie efektowną ozdobą posesji i będzie nas cieszyć przez cały rok. Wystarczy kilka roślin, by teren przed domem zamienić w kipiący zielenią ogród. Kluczem do sukcesu jest wybór mało wymagających gatunków.

Rośliny przed wejściem do domu - jakie posadzić?

Aranżując ogród przed domem warto posadzić drzewa liściaste i iglaste, krzewy i byliny. Nawet w małym przedogródku może się znaleźć drzewo. Trzeba wybrać gatunek lub odmianę, które nie osiągają zbyt dużych rozmiarów. Mogą to być na przykład judaszowiec kanadyjski, sumak octowiec, klon zwyczajny 'Golden Globe', grab pospolity 'Pendula', katalpa zwyczajna 'Nana', wiele odmian ozdobnych jabłoni, wiśni i magnolii. Sprawdzą się też drzewa płaczące.

Zamiast trawnika, którego pielęgnacja pochłania sporo czasu, w ogrodzie przed domem można posadzić łatwe w uprawie, niskie płożące krzewy i krzewinki, takie jak barwinek pospolity, dereń kanadyjski, runianka japońska, suchodrzew chiński, liczne jałowce i irgi. Sprawdzą się zwłaszcza w niezbyt dużych ogrodach.

Do ogrodu przed domem wybierzmy też byliny. Byliny okrywowe - zadarniające (bluszczyk kurdybanek 'Variegata', czyściec wełnisty, dąbrówka rozłogowa, gajowiec żółty, macierzanki) można posadzić między krzewami. Z czasem wypełnią rabatę kobiercem i nie trzeba jej będzie odchwaszczać. Wzrostowi chwastów zapobiegnie również kilkucentymetrowa warstwa ściółki (na przykład z kory).

Zacieniony ogród

Pomysł na ogród przed domem

Eleganckie ogrodzenie i chwasty w ogródku przed domem to niezbyt udane połączenie. Dlatego z przedogródkiem warto wyjść na zewnątrz działki. Nie trzeba wielkich nakładów. Wystarczy szpaler luźno posadzonych krzewów (żelazny zestaw to berberysy Thunberga i tawuły japońskie) obsypanych korą albo żwirem. Zyska i posesja, i przestrzeń publiczna. Nasze ulice z ogródkami przed domem będą po prostu ładniejsze. Przedogródki „lubią” prostą kompozycję i posadzone w zwartych grupach rośliny tego samego gatunku. Wymagają wtedy mniej pielęgnacji.

Aranżacja ogrodu przed domem: krzewy iglaste i liściaste

Jak podstawę aranżacji ogródka przed domem można posadzić iglaki. Wymagania iglaków są łatwe do zaspokojenia. Większości wystarczy słoneczne miejsce i przeciętna, średnio wilgotna ziemia ogrodowa, choć są gatunki, które dobrze rosną nawet na piaszczystej oraz suchej (na przykład jałowce i kosodrzewina).

W aranżacji ogrodu przed domem nie powinno zabraknąć krzewów o przebarwiających się liściach. Dzięki nim kompozycja stanie się bardziej dynamiczna, bo będzie się zmieniała wraz z porami roku. Niezawodne w ogródkach przed domem są berberysy i tawuły, bo przy niewielkich wymaganiach (przeciętna gleba oraz słońce lub półcień) odznaczają się ogromną różnorodnością form i kolorów. Ich atutem są barwne liście, które mogą być jasno- lub ciemnozielone, żółte, pomarańczowe, czerwonawe albo bordowe. Dodatkowo tawuły zdobią latem liczne różowe kwiaty, a berberysy jesienią koralowe owoce. Sprawdzonymi gatunkami do ogródka przed domem, które nieźle rosną nawet w słabszym podłożu i dobrze znoszą suszę, są kwitnące przez całe lato pięciorniki krzewiaste oraz pęcherznice kalinolistne. Te drugie tworzą odmiany o intensywnie żółtym lub bordowym ulistnieniu i nadają się na żywopłoty. W miejscach, gdzie ziemia jest żyźniejsza, warto posadzić krzewuszki cudowne.

Frontowa część działki z ogrodem to także dobre miejsce dla irgi Dammera i irgi szwedzkiej, które są bardzo tolerancyjne, jeśli chodzi o warunki wzrostu. Są to płożące niskie krzewy o drobnych błyszczących liściach. Jesienią, a nawet zimą ich pędy są obsypane koralowymi owocami. Irgi można posadzić zamiast trawnika.

Ogródek przed domem: iglaki
Autor: Piotr Mastalerz Dzięki iglakom posadzonym przed domem ogródek jest równie atrakcyjny przez cały rok. Projekt ogrodu: Olga Dobrowolska

Rośliny przed wejściem do domu: byliny

Aranżację z krzewów w ogródku przed domem warto uzupełnić bylinami, najlepiej gatunkami o ozdobnych liściach, bo ich uroda jest trwała. Byliny o pięknych kwiatach często fantastycznie wyglądają w chwili kwitnienia, ale potem ich pędy zasychają i rośliny nie wyglądają zbyt dobrze (na przykład naparstnice, ostróżki, krwawniki, chabry górskie, łubiny). Wiele gatunków trzeba co kilka lat odmładzać, czyli wykopywać, dzielić i ponownie sadzić. Tej wady nie mają liliowce - byliny o pięknych kwiatach i liściach przypominających kępy traw - oraz piwonie znane z babcinych ogrodów, a teraz niestety trochę zapomniane. Są to tak zwane byliny długowieczne, które mogą rosnąć w tym samym miejscu przez wiele lat. Należą do nich również trawy ozdobne. Ich pióropusze są dekoracyjne nawet zimą, gdy zaschną. Poza tym wysokie trawy w projekcie ogródka przed domem, takie jak miskanty chińskie czy trzcinniki ostrokwiatowe, bardzo ładnie wyglądają w zestawieniu z niskimi krzewami.

Inne rośliny o ozdobnych liściach, które sprawdzą się w ogrodzie przed domem to funkie tworzące wiele odmian różniących się wielkością i odcieniem zieleni (liście często są dwubarwne, z kremowymi smugami albo z kontrastowym brzegiem), a także żurawki. Również one mają mnóstwo odmian, a ich cechą charakterystyczną są niezwykłe kolory liści (poza różnymi odcieniami zieleni liście mogą być cytrynowe, żółte, karmelowe, czerwonawe, brązowe, srebrne, różowe, bordowe, niekiedy prawie czarne, często widać na nich jaśniejszy lub ciemniejszy wzór). Są piękne, ale lepiej w aranżacji przed ogródkiem nie łączyć zbyt wielu odmian o kontrastowym zabarwieniu.

Ogródek przed domem zdjęcia
Autor: Andrzej T. Papliński Nawet na skrawku terenu może powstać interesujący miniogródek. Tu uwagę skupiają posadzone blisko siebie dwie odmiany różaneczników. Gdy przekwitną, kompozycja będzie bardziej stonowana, lecz również atrakcyjna, ponieważ tworzące ją rośliny różnią się odcieniem zieleni.
Sonda
Co chciałbyś mieć w swoim ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie