Hortiterapia: ogrodowa terapia
Ogród i rosnące w nim rośliny nie tylko uspokajają i pobudzają nasze zmysły, ale także korzystnie wpływają na stan emocjonalny, umysłowy i zdrowotny. Hortiterapia - ogrodowa terapia. Ogród dla niepełnosprawnych.
Autor: Szpital Św. Ludwika w Krakowie
Sesja hortiterapi na terenie Ogrodu Botanicznego UJ. Warsztaty florystyczne
Każdy z nas oglądając filmy na pewno napotkał scenę, w której zakonnicy zajmują się całymi dniami pielęgnacją ogrodu w celu wyciszenia się. Te terapeutyczne korzyści wynikające z przebywania wśród roślin nie są wymysłem scenarzystów - są dobrze udokumentowane w literaturze, o czym świadczą m.in. słynne słowa Hipokratesa "Medicus curat, natura sanat", i udowodnione naukowo.
Hortiterapia: ogrodowa terapia
Hortiterapia wykorzystuje zajęcia w ogrodzie i przebywanie wśród roślin w celu poprawy zdrowia człowieka oraz stosunków międzyludzkich. Ogrody, w których odbywają się zajęcia hortiterapii są tak przystosowane, aby osoby niepełnosprawne i chore mogły swobodnie poruszać się wśród roślin i przy nich pracować. Hortiterapia prowadzona przez wykształcony personel może stać się idealnym narzędziem do pomocy osobom chorym i niepełnosprawnym. Podczas zajęć hortiterapii osoby niepełnosprawne "stają się" osobami pełnosprawnymi i zdrowymi - współodpowiedzialnymi członkami grupy opiekującymi się ogrodem.Hortiterapia stosowana jest w leczeniu dzieci autystycznych, otyłych, dzieci przejawiających trudności w szkole (coraz częściej spotykane wśród dzieci – ADHD), w leczeniu depresji, a także u osób starszych, niepełnosprawnych, niewydolnych umysłowo, ludzi niedowidzących lub niedosłyszących, alkoholików i narkomanów. Ludziom starszym, chorym czy niepełnosprawnym zajęcia hortiterapii zastępują pracę zawodową, stwarzają poczucie przydatności, pomagają w nawiązywaniu kontaktów z osobami równie chorymi.
Ogrody w hortiterapii
W ogrodach terapeutycznych największą rolę odrywają różnice poziomów, różnego rodzaju wyższe „stoły” z roślinami umożliwiające podjazd na wózkach, zaprojektowanie ławek wokół kwietników, aby osoby starsze, lub chore mogły w pozycji siedzącej zajmować się swoimi roślinami.Coraz częściej można spotkać wśród ogrodów tematycznych właśnie ogrody przystosowane dla osób niepełnosprawnych (takie rozwiązanie możemy spotkać m.in. w arboretum w Bolestraszycach). Projektanci takich ogrodów oferują osobom niepełnosprawnym przebywanie wśród roślin, które intensywnie pachną, mają wyróżniającą się budowę bądź strukturę liści czy kwiatów. Wśród zwykłych ścieżek, osoby niepełnosprawne mogą zasiąść wśród traw i drzew które ruszane wiatrem mocno szumią tym samym pobudzając wyobraźnie odwiedzającym.
Sesje hortiterapii
W Krakowie już od kilku lat Szpital Dziecięcy Św. Ludwika organizuje sesje hortiterapii dla swoich małych pacjentów. Przy współpracy Ogrodu Botanicznego UJ, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Akademii Wychowania Fizycznego dzieci mają możliwość obcowania z naturą pod czujnym okiem specjalistów. Na chwilę mogą zapomnieć o szpitalnych murach i przenieść się do zielonej przestrzeni gdzie wykonywane przez nie ćwiczenia pozwalają pobudzić często do tej pory nieużywane zmysły. Ponadto wykonywane do tej pory ćwiczenia na salach szpitalnych wydają się dużo przyjemniejsze gdy urządzenia rehabilitacyjne zastępuje glina lub kwiaty i liście dostępnych w ogrodzie botanicznym roślin. Zajęcia odbywają się w grupach i obejmują przede wszystkim bloki tematyczne: uprawa i pielęgnacja roślin, ścieżka rehabilitacyjna, ścieżka sensoryczna oraz warsztaty florystyczne.
Hortiterapia we własnym ogrodzie
Każdy z nas może mieć w swoim ogrodzie miejsce, gdzie będzie się mógł wyciszyć i zapomnieć o codziennych problemach. Wystarczy trochę chęci, dobry projekt i dobrze dobrane rośliny, aby w naszym ogrodzie zawitał spokój i cisza.