Dlaczego warto mieć cisy w ogrodzie?

2011-05-23 11:56 Opracowanie na podstawie materiałów Plant Publicity Holland

Cis jest jedną z najpopularniejszych roślin na żywopłoty formowane: doskonale znosi cięcie, po którym wytwarza dużo nowych pędów.

Z cisów można stworzyć okazałe i gęste żywopłoty, a także coraz modniejsze strzyżone figury i bryły geometryczne ozdabiające ogród. Świetnie nadaje się do małych przydomowych ogródków, gdyż jest najwolniej rosnącym iglakiem – potrzebuje około 20 lat, aby osiągnąć 2 m wysokości.
Cis jest dekoracyjny przez cały rok. Ma jedyne w swoim rodzaju igły: miękkie, delikatne w dotyku, błyszczące, ciemnozielone. Zimą dodatkowo przyciągają wzrok jaskrawoczerwone owoce, które przywabiają także ptaki. Cisy nie mają wysokich wymagań co do stanowiska: mogą rosnąć zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Bardzo dobrze nadają się do sadzenia w miastach. Zwarty system korzeniowy cisa pozwala na przesadzanie nawet dużych egzemplarzy. Uprawa cisów nie przysporzy problemów nawet początkującym ogrodnikom.

Ciekawe odmiany cisa:

  • ‘Amersfoort’ – krzew o wzniesionym pokroju, szeroki, bardzo krótkie igły
  • ‘Summergold’ – rozłożysty, należący do grupy okrywowych
  • ‘David’ – cis szeroko kolumnowy do owalnych
  • ‘Dovastoniana’ – forma drzewiasta, wcześnie wytwarza jeden pień z bocznymi gałęziami
  • ‘Aurescens’ – cis karłowy,  igły ma mocno żółte
  • ‘Nana’ – cis okrywowy o gałęziach rozpostartych
  • ‘Rustique’ – cis drzewiasty, wzrost dosyć silny, pokrój rozłożysty

Kilka ciekawostek na temat cisów:

- Cisy są roślinami długowiecznymi, na przykład cis henrykowski rosnący na Dolnym Śląsku jest najstarszym cisem w Polsce, jego wiek ocenia się na 1266 lat.
- Cis jest rośliną dwupienną, czyli kwiaty męskie i żeńskie rosną na oddzielnych roślinach; aby jesienią krzew żeński pokrył się dekoracyjnymi czerwonymi owocami, w pobliżu powinien rosnąć osobnik męski.
- Cis dawniej był ceniony jako źródło trwałego i twardego drewna, wykorzystywany w meblarstwie, a także do wyrobu broni. Ze względu na dużą giętkość, w średniowieczu z drewna cisu wykonywane były łuki; najstarszym przedmiotem z drewna jest cisowa włócznia, licząca około 45 tysięcy lat.
- W medycynie ludowej odwar z igieł był stosowany przy zbyt niskim ciśnieniu krwi. Obecnie z cisów izolowane są substancje, z których produkuje się preparaty przeciwnowotworowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE