Dlaczego warto mieć cisy w ogrodzie?

2011-05-23 11:56

Cis jest jedną z najpopularniejszych roślin na żywopłoty formowane: doskonale znosi cięcie, po którym wytwarza dużo nowych pędów.

Z cisów można stworzyć okazałe i gęste żywopłoty, a także coraz modniejsze strzyżone figury i bryły geometryczne ozdabiające ogród. Świetnie nadaje się do małych przydomowych ogródków, gdyż jest najwolniej rosnącym iglakiem – potrzebuje około 20 lat, aby osiągnąć 2 m wysokości. Cis jest dekoracyjny przez cały rok. Ma jedyne w swoim rodzaju igły: miękkie, delikatne w dotyku, błyszczące, ciemnozielone. Zimą dodatkowo przyciągają wzrok jaskrawoczerwone owoce, które przywabiają także ptaki. Cisy nie mają wysokich wymagań co do stanowiska: mogą rosnąć zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Bardzo dobrze nadają się do sadzenia w miastach. Zwarty system korzeniowy cisa pozwala na przesadzanie nawet dużych egzemplarzy. Uprawa cisów nie przysporzy problemów nawet początkującym ogrodnikom.

Ciekawe odmiany cisa:

  • ‘Amersfoort’ – krzew o wzniesionym pokroju, szeroki, bardzo krótkie igły
  • ‘Summergold’ – rozłożysty, należący do grupy okrywowych
  • ‘David’ – cis szeroko kolumnowy do owalnych
  • ‘Dovastoniana’ – forma drzewiasta, wcześnie wytwarza jeden pień z bocznymi gałęziami
  • ‘Aurescens’ – cis karłowy,  igły ma mocno żółte
  • ‘Nana’ – cis okrywowy o gałęziach rozpostartych
  • ‘Rustique’ – cis drzewiasty, wzrost dosyć silny, pokrój rozłożysty

Kilka ciekawostek na temat cisów:

- Cisy są roślinami długowiecznymi, na przykład cis henrykowski rosnący na Dolnym Śląsku jest najstarszym cisem w Polsce, jego wiek ocenia się na 1266 lat.- Cis jest rośliną dwupienną, czyli kwiaty męskie i żeńskie rosną na oddzielnych roślinach; aby jesienią krzew żeński pokrył się dekoracyjnymi czerwonymi owocami, w pobliżu powinien rosnąć osobnik męski. - Cis dawniej był ceniony jako źródło trwałego i twardego drewna, wykorzystywany w meblarstwie, a także do wyrobu broni. Ze względu na dużą giętkość, w średniowieczu z drewna cisu wykonywane były łuki; najstarszym przedmiotem z drewna jest cisowa włócznia, licząca około 45 tysięcy lat. - W medycynie ludowej odwar z igieł był stosowany przy zbyt niskim ciśnieniu krwi. Obecnie z cisów izolowane są substancje, z których produkuje się preparaty przeciwnowotworowe.

Dlaczego warto sadzić iglaki w ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie