Spis treści
- Zobacz odcinek: Tanie sposoby na bujny gród
- Jak i gdzie kupować nasiona? Jakie nasiona wybrać?
- Kiedy kupować róże z gołym korzeniem?
- Winter sowing, czyli zimowy wysiew nasion
- Jakie rośliny ogrodowe są łatwe w uprawie?
- Co nowego w 2. sezonie #MuratorOgroduje?
Zobacz odcinek: Tanie sposoby na bujny gród
Ogród nie musi być drogim hobby! Dzięki tym prostym poradom Majki zaoszczędzisz i pozwolisz sobie na dodatkowe ogrodowe inwestycje. Zapraszamy na odcinek.
Jak i gdzie kupować nasiona? Jakie nasiona wybrać?
Maja z @rodoslwesie rozpoczyna sezon od zakupu nasion. Zwraca uwagę, że w okresie wiosennym mamy największy wybór odmian, a w przedsprzedażach internetowych często można znaleźć atrakcyjne ceny. Radzi zastanowić się nad swoimi wymarzonymi roślinami i skorzystać z rad doświadczonych ogrodników, aby wybrać nasiona dobrej jakości.
Z jednej paczki nasion za kilka złotych możesz uzyskać wiele sadzonek, co jest znacznie bardziej opłacalne niż kupowanie gotowych roślin. Zwróć uwagę na wymagania poszczególnych gatunków, opisane na opakowaniach nasion, takie jak termin i miejsce wysiewu oraz docelowe stanowisko. Najlepiej kupować tyle nasion, ile będzie nam potrzebne w danym sezonie. Nie kupujmy nasion „na zapas”, bo te niewykorzystane w sezonie mogą w kolejnym stracić termin ważności albo ich zdolność kiełkowania znacząco spadnie.
- Przeczytaj też: Jak i gdzie kupować nasiona? Jakie nasiona wybrać?
Kiedy kupować róże z gołym korzeniem?
Kolejnym sposobem na oszczędności jest zakup róż z gołym korzeniem w odpowiednich terminach: jesienią (październik-listopad) lub wiosną (marzec-kwiecień). Sadzenie w tych okresach sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego po skróceniu podczas wykopywania. Kupując krzewy róż, zwracamy uwagę na to, żeby ich pędy były dorodne i nieprzesuszone – poznajemy to po tym, że skórka jest jędrna i nie marszczy się – a korzenie obsypane wilgotną ziemią i zabezpieczone folią.
- Przeczytaj też: Czy wiosna to dobry czas na sadzenie róż w ogrodzie?

i
Winter sowing, czyli zimowy wysiew nasion
Jeżeli nie możesz doczekać się prac ogrodowych, wypróbuj winter sowing, czyli siew zimowy w pojemnikach z tworzywa sztucznego, np. po wodzie. Ta metoda jest odpowiednia dla nasion kwiatów lubiących chłód, takich jak maki, chryzantemy czy lewkonie, tworząc im warunki szklarniowe z wilgocią i obiegiem powietrza.
Butelki, pojemniki czy doniczki wypełniamy w części wilgotną ziemią. Najlepiej jest tu stosować specjalną ziemię przeznaczona do wysiewu, jest ona lekka i przepuszczalna. Następnie na wierzch siejemy nasionka, w zależności od rośliny i jej wymagań przysypujemy odpowiednią warstwą ziemi.
- Przeczytaj też: Winter sowing: odkryj zalety zimowego wysiewu nasion w butelkach
Jakie rośliny ogrodowe są łatwe w uprawie?
Dla początkujących ogrodników Maja poleca łatwe w uprawie gatunki, takie jak słoneczniki, rudbekie, cynie i lwie paszcze, dostępne w wielu odmianach. Jeśli brakuje nam czasu lub cierpliwości do wysiewu, warto rozważyć zakup mniejszych roślin w wielopakach, np. supertunii, lawendy czy rudbekii. Przycinanie ich od wczesnego etapu rozwoju wzmocni i zagęści rośliny, a większa liczba sztuk w opakowaniu często oznacza lepszą cenę.
Ciekawostka: Pamiętaj również o wymianie roślin z sąsiadami – to najprzyjemniejsza i najtańsza forma pozyskiwania nowych okazów. Maja zachęca do dzielenia się nimi, zdradzając sekret, że darowane rośliny podobno lepiej rosną.

Co nowego w 2. sezonie #MuratorOgroduje?
Podobnie jak w pierwszej serii, odwiedzimy ogrody naszych Przyjaciół, którzy podzielą się z Wami swoim doświadczeniem i wiedzą na temat pielęgnacji roślin, projektowania przestrzeni i tworzenia wymarzonego ogrodu. W drugim sezonie skupimy się na jeszcze większej różnorodności tematów, odpowiadając na pytania naszych fanów i prezentując praktyczne rozwiązania.
Czego się spodziewać?
- Sezonowe prace w ogrodzie: Pokażemy, jak przygotować ogród na każdą porę roku, jakie rośliny sadzić i jak je pielęgnować.
- Innowacyjne rozwiązania: Zaprezentujemy nowoczesne narzędzia i technologie, które ułatwią Wam pracę w ogrodzie.
- Spotkania z ekspertami: Porozmawiamy z ogrodnikami, architektami krajobrazu i specjalistami od uprawy roślin, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
- Jeszcze więcej inspirujących ogrodów: Odwiedzimy nowe, zachwycające ogrody, które z pewnością Was zainspirują.
- Porady projektowe: Skupimy się na konkretnych stylach ogrodowych, podpowiemy, jak zaaranżować małe przestrzenie i jak wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu.
#Muratorogroduje to praktyczne porady, sprawdzone rozwiązania i ciekawostki, czyli wszystko to, co musisz wiedzieć, mając ogród, przydomowy taras czy balkon.
Zapraszamy na www.youtube.com/@MuratorOgroduje