Wentylacja mechaniczna w każdym domu - czy to możliwe?
Wentylacja mechaniczna to właściwie niezawodny system wentylacji domu. Nie jest zależna od kaprysów pogody i dostarcza do domu odpowiednią ilość powietrza, które dodatkowo może osuszać. Aby więc w pełni cieszyć się urokami dobrze wentylowanego domu warto bliżej przyjrzeć się wentylacji mechanicznej nawiewno- wywiewnej. Sprawdź, czy taka wentylacja może być zainstalowana w każdym domu.
Autor: Piotr Mastalerz
Dlaczego wentylacja mechaniczna jest tak skuteczna?
Głównym elementem systemu wentylacji mechanicznej jest centrala wentylacyjna. Trzeba ją umieścić z dala od pomieszczeń, w których domownicy śpią i spędzają najwięcej czasu, ponieważ odgłosy jej pracy mogą być nieco uciążliwe. Przeważnie instaluje się ją w piwnicy lub na nieużytkowym poddaszu, skąd najłatwiej rozprowadzić kanały doprowadzające i usuwające powietrze.
Kanały wentylacyjne mają znaczne wymiary i niełatwo je poprowadzić w taki sposób, by nie były widoczne w pomieszczeniach. Najlepiej ukryć je w ścianach i stropach, ale to można łatwo zrobić jedynie podczas budowy nowego domu. Poziome kanały najwygodniej jest poprowadzić w suficie podwieszanym w przedpokoju, toaletach lub pomieszczeniach pomocniczych. Najmniej problemu będzie z tym w domach parterowych. W domu o więcej niż jednej kondygnacji trzeba też schować gdzieś pionowe kanały i z tym może być większy kłopot. Najlepiej ukryć je za obudową z płyt gipsowo-kartonowych lub w specjalnie zrobionej podwójnej ścianie.
Dlatego w starych domach rozprowadzenie instalacji wentylacyji mechanicznej to bardzo trudny zabieg i możliwy raczej jedynie podczas gruntownego remontu.
Zalety i wady wentylacji mechanicznej
Zalety | Wady |
|
|
Czy wentylacja mechaniczna rozwiązuje wszystkie problemy?
W domach jednorodzinnych najczęściej stosowana jest szczególna odmiana systemu wentylacji mechanicznej – wentylacja z rekuperatorem, czyli odzyskiem ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń.
W takich układach powietrze jest wywiewane i nawiewane siecią kanałów wentylacyjnych oddzielnych dla powietrza świeżego i usuwanego. Oba strumienie – nawiewany i wywiewany – są ze sobą zrównoważone po to, by we wnętrzu domu nie powstawało ani nadciśnienie, ani tym bardziej podciśnienie, które w pomieszczeniach z urządzeniami grzewczymi z otwartym paleniskiem może być niebezpieczne.
Dzięki możliwości zainstalowania filtrów w przewodach nawiewnych powietrze może mieć lepszą jakość niż w domach z wentylacją grawitacyjną. Zimą powietrze nawiewane mimo ogrzania się od powietrza usuwanego musi być dodatkowo podgrzewane przez układ grzewczy w pomieszczeniu. Przepływ jest wymuszany różnicą ciśnienia wytworzoną przez wentylatory zasilane energią elektryczną.