Pompa ciepła SG Ready w połączeniu z fotowoltaiką zarządza energią w domu. Jak to działa?

2024-02-16 14:55

Pompa ciepła SG Ready (Smart Grid Ready) jest gotowa do pracy w inteligentnej sieci elektroenergetycznej. Połączona z fotowoltaiką będzie dostawać sygnały o tym, kiedy powinna się włączyć, aby wykorzystać nadwyżkę energii, a kiedy wyłączyć. Zarządzanie energią elektryczną w domu z takim układem będzie efektywniejsze. Na czym dokładnie polega SG Ready?

pompa ciepła
Autor: gettyimages Smart Grid Ready pozwala na lepsze zarządzanie energią elektryczną w naszych domach

Spis treści

  1. Co to jest SG Ready?
  2. Tryby pracy pompy ciepła SG Ready
  3. Zalety i wady Smart Grid Ready
  4. Co jeśli nie SG Ready?
  5. Co przyniesie przyszłość?

Co to jest SG Ready?

Smart Grid Ready oznacz gotowość do współpracy z inteligentną siecią elektroenergetyczną, wykorzystującą technologie informatyczne, telekomunikacyjne i automatyzacje, które pomagają w zarządzaniu siecią i optymalizowaniu dostarczania energii elektrycznej. W tego typu sieci znajdziemy między innymi inteligentne liczniki, zaawansowane systemy pomiarowe, systemy do zarządzania popytem, narzędzia do zdalnego sterowania i monitorowania różnych elementów sieci.

Zastosowane technologie pozwalają na połączenie z siecią elektroenergetyczną różnego rodzaju urządzeń, w tym pomp ciepła. Dzięki temu można nimi zarządzać z zewnątrz i dostosowywać ich pracę do uwarunkowań całej sieci.

Tryby pracy pompy ciepła SG Ready

Oznaczenie „SG Ready” można coraz częściej znaleźć w pompach ciepła. Informuje ono, że pompę można podpiąć do inteligentnej sieci. W praktyce urządzenie z tego typu oznakowaniem jest wyposażone w parę przekaźników odbierających informacje z zewnątrz (np. z falownika lub od operatora systemu dystrybucyjnego). Te informacje wpływają na pracę urządzenia, wymuszając jeden z czterech trybów:

  • NORMALNY – pompa ciepła pracuje normalnie bez żadnej ingerencji zewnętrznej.
  • BLOKADA – stan ten wymusza zatrzymanie pracy urządzenia na okres maksymalnie 2 godzin. Praca pompy ciepła zostaje całkowicie zablokowana.
  • PODWYŻSZONY – urządzenie dostaje informację, że ma pracować ze zwiększoną wydajnością, aby zmagazynować nadwyżkę tańszej energii. Może ją wykorzystać do podgrzania budynku do wyższej temperatury, kumulacji energii cieplnej w buforze lub nagrzania bojlera z ciepłą wodą również do wyższej niż standardowa temperatury. Tryb ten można zastosować w momencie, gdy cena energii z sieci jest najniższa lub wtedy, gdy mamy nadprodukcję z instalacji fotowoltaicznej.
  • PODWYŻSZONY I WYMUSZAJĄCY WŁĄCZENIA – to stan wykorzystywany przez operatora sieci energetycznej. Służy do włączenia naszej pompy po to, by odebrała nadwyżkę energii elektrycznej z sieci energetycznej.

Zalety i wady Smart Grid Ready

Smart Grid Ready pozwala na lepsze zarządzanie energią elektryczną w naszych domach. Wyposażona w niego pompa ciepła połączona z fotowoltaiką będzie dostawać sygnały o tym, kiedy powinna się włączyć, aby wykorzystać nadwyżkę energii, a kiedy wyłączyć.

Przykład: jeżeli mamy nadprodukcję energii w lato i mamy odsprzedać energię za 10 groszy do sieci, a kupić za złoty sześćdziesiąt, to wiadomo, że lepiej skonsumować tę energię na własne potrzeby, choćby na podgrzanie wody użytkowej, by nie płacić za to ceny komercyjnej. To pozwala na oszczędności.

Jeszcze większe oszczędności będą zauważalne, gdy wejdą godzinowe stawki za energię, a prąd będzie można kupować na giełdzie (tak jak robią to dziś zakłady przemysłowe). Urządzenie będzie się łączyło z giełdą i włączało oraz wyłączało w odpowiednich momentach, by zapewnić jak największe oszczędności.

SG Ready nie jest jednak wolne od wad. W rzeczywistości jest to bardzo prosty system, bez żadnej logiki. Przekazuje tylko pojedyncze sygnały – włącz, wyłącz. A to może nie być optymalne. Wyobraźmy sobie sytuację, w której mamy nadwyżkę energii, pompa dostaje sygnał „włącz”, załącza się i podnosi temperaturę w budynku, choć na zewnątrz jest 40ºC. Lub podgrzewa wodę do niepotrzebnej nikomu temperatury. Innym słowem – marnotrawi wytworzoną energię, a przecież zupełnie nie o to nam chodzi.

Dyskusyjny jest także tryb pracy wykorzystywany przez operatora sieci energetycznej. Co on oznacza? I tu posłużę się przykładem: elektrownia ma nadprodukcję prądu i chce nam go koniecznie sprzedać. I ma jednocześnie prawo włączenia naszej pompy ciepła, żeby tę nadprodukcję rozdysponować. A my musimy zapłacić za ten prąd, niezależnie od tego, czy go potrzebujemy, czy nie.

Co jeśli nie SG Ready?

SG Ready to niejedyny sposób na inteligentne zarządzanie energią w naszych domach. Urządzeniami, które pozwalają na takie zarządzanie, są również inteligentne liczniki energii współpracujące z aplikacjami typu Tuya czy specjalistyczne, inteligentne sterowniki automatyki domowej.

Tego typu inteligentne sterowniki i aplikacje pozwalają na dodanie do procesu włączania i wyłączania pompy logiki i wprowadzenie różnych warunków działania. Można na przykład zaprogramować następujący proces: jeśli jest nadwyżka energii, załącz pompę ciepła i ogrzewanie wody użytkowej. W aplikacji ustawiamy temperaturę tej wody na 60 stopni. Następnie kontynuujemy proces: gdy woda osiągnie 60 stopni, wyłącz pompę. Jeśli nadal mamy nadprodukcję – robimy drugi warunek: podgrzej bufor ciepła. Wszystko po to, aby naprawdę optymalnie wykorzystać wyprodukowaną energię.

Za pomocą inteligentnego dwukierunkowego licznika możemy osiągnąć funkcję SG Ready i dać jej większe możliwości oraz bardziej skomplikowaną logikę pracy. Podobnie zadziała sterownik do pompy ciepła, który przejmuje zarządzanie sterowaniem pompą i obiegiem grzewczym i ma też w sobie zaimplementowane te dodatkowe funkcje. Co ważne, unikamy wtedy uzależnienia od operatora sieci energetycznej – w przypadku liczników i sterowników nie ma on już możliwości narzucenia konieczności włączenia pompy, by spożytkować nadmiar energii wyprodukowanej przez elektrownię.

Liczniki i sterowniki można połączyć z pompami ciepła, które nie mają oznaczenia SG Ready. Muszą być jednak kompatybilne z tymi rozwiązaniami.

Co przyniesie przyszłość?

SG Ready to tak naprawdę dopiero pierwszy krok do prawdziwie inteligentnego zarządzania energią w domu. Już dziś widać, że można w tym zakresie zrobić znacznie więcej. Producenci falowników i pomp ciepła pracują już bardzo intensywnie nad sterownikami ze zintegrowanym systemem zarządzania energią. Pracujemy nad nim także w Solplanet. Już niebawem wszystkie nasze urządzenia będzie można spiąć ze sobą i za pomocą jednej aplikacji zarządzać energią.

A na jakich zasadach ma działać efektywny proces zarządzania energią, nad którym głowi się dziś całą branża? Docelowo systemy będą się łączyły na bieżąco z giełdą energii. Dzięki temu będą wiedziały, kiedy średnia cena energii jest najniższa, i będą rozdysponowywały tę informację do wszystkich urządzeń w domu, decydując o ich włączaniu i wyłączaniu. Zważywszy na wciąż rosnące ceny energii, tego typu rozwiązania staną się niezbędne w każdym domu.

Pogad@ne: Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?
Materiał sponsorowany
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.