Nowe taryfy dla pomp ciepła 2024. Od kiedy nowe stawki? Co wiadomo o tańszym prądzie dla pompy ciepła?

2024-02-01 13:30

Użytkownicy pomp ciepła czekają na specjalne taryfy, które sprawią, że ekologiczne dostarczanie ciepła do ich domów stanie się tańsze. Kiedy rząd zrealizuje obietnice wyborcze? Jak korzystnie zarządzać prądem, mając pompę ciepła?

Spis treści

  1. Czy rząd wprowadzi specjalne taryfy dla pomp ciepła?
  2. Jaka taryfa najlepsza dla pompy ciepła?
  3. Użytkownicy pomp ciepła zapłacą mniej
  4. Jaka taryfa dla pompy ciepła i fotowoltaiki?

Wykorzystanie do ogrzewania domu i produkcji ciepłej użytkowej pomp ciepła zamiast kotłów na paliwa kopalne jest sposobem na poprawę jakości powietrza, a jednocześnie jednym z kroków realizacji polityki klimatycznej. Od lat mówi się o potrzebie wprowadzenia osobnej taryfy na prąd dla użytkowników pomp ciepła. Pompy ciepła zasilane się energią elektryczną, w której cenie jest duży udział podatku od emisji CO2. A przecież same pompy ciepła są zeroemisyjne.

Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) w wypowiedzi dla portalu Money.pl wyjaśnił: - W Polsce ponad 40 proc. ostatecznej ceny energii elektrycznej stanowi podatek od emisji CO2. Płacą ją również posiadacze pomp ciepła, bo przepisy nie przewidują ich preferencyjnego traktowania, mimo że są użytkownikami zielonych technologii.

Czy rząd wprowadzi specjalne taryfy dla pomp ciepła?

Osobne taryfy dla pomp ciepła są wymieniane w unijnych zaleceniach jako jeden ze sposobów promocji pomp ciepła. Ugrupowania polityczne wchodzące w skład rządzącej koalicji w czasie kampanii obiecywały takie rozwiązanie. Koalicja Obywatelska miała taki punkt w swoim programie wyborczym. Brane jest pod uwagę wprowadzenie osobnych taryf na 7 lat. Paweł Lachman z PORT PC tłumaczy, że odnosi się do zmian w miksie energetycznym, w którym z roku na rok rośnie udział OZE, więc ceny energii elektrycznej powinny spaść na skutek zmniejszenia kosztów uprawnień do emisji CO2.

Jaka taryfa najlepsza dla pompy ciepła?

Odbiorcy, którzy zużywają dużo prądu, np. posiadacze pomp ciepła, korzystają z taryfy dwustrefowej G12 lub G12w, w których stawki za prąd są różne zależnie od pory, kiedy go pobieramy. W taryfie G12 niższa cena energii elektrycznej jest w godzinach od 13:00 do 15:00, a także w nocy - od 22:00 do 6:00. Natomiast w taryfie G12w (tak zwanej weekendowej) prąd jest tańszy w weekendy, święta i dni ustawowo wolne od pracy. Od poniedziałku do piątku tańsza energia jest od godziny 22:00 do 6:00.

Użytkownicy pomp ciepła zapłacą mniej

Nowe taryfy na prąd na rok 2024 zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki są znacznie niższe (ponad 30%) niż te zatwierdzone na rok 2023. Wynika to ze spadku cen energii elektrycznej na rynkach hurtowych. W I połowie 2024 r. ceny prądu są zamrożone na tym samym poziomie co w 2023 r. do wysokości limitów. Dla użytkowników pomp ciepła z taryfą G12 lub G12w korzystne jest to, że po przekroczeniu limitu zapłacą niższe stawki (o mniej więcej 19%), co wynika ze spadku cen w taryfie.

Jaka taryfa dla pompy ciepła i fotowoltaiki?

Dla gospodarstw domowych są przeznaczone taryfy z grupy G. G11 to najpowszechniej stosowana taryfa dla indywidualnych odbiorców. Cena prądu jest taka sama bez względu na dzień i porę, kiedy go używamy. Taryfy G12 zostały przedstawione wyżej. Wybór taryfy powinien zależeć od rodzaju i liczby urządzeń elektrycznych oraz sposobu ich wykorzystywania, a także naszego trybu życia. W domach z pompą ciepła oraz fotowoltaiką sprawdza się taryfa G12, które umożliwiają korzystanie z tańszego prądu o określonych porach. Pompa ciepła może być na przykład dobrze wykorzystana w nocy lub w środku dnia, gdy prąd jest tańszy (albo gdy mamy go za darmo własnej instalacji).

Pogad@ne. Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?
Materiał sponsorowany

Zobacz też: Przebudowa domu kostki. Zobacz, jak architekci odmienili architekturę PRL?

Nasi Partnerzy polecają