Jaka pompa ciepła do ogrzewania domu? Powietrzna, gruntowa czy wodna?

2013-08-06 12:06
Powietrzna pompa ciepła
Autor: NIBE Powietrzną pompę ciepła możemy zainstalować jeżeli nie mamy na działce miejsca na gruntowy wymiennik ciepła, bądź jego wykonanie jest dla nas zbyt kosztowne. Należy jednak pamiętać, ze koszty ogrzewania będą wtedy większe niż w przypadku pompy gruntowej czy wodnej (fot. NIBE)

Zakup pompy ciepła to kosztowna inwestycja, dlatego też musimy dobrze zastanowić się jaka pompa ciepła będzie odpowiednia do ogrzewania naszego domu. Możliwości jest kilka - do wyboru mamy trzy podstawowe rodzaje pomp ciepła: powietrzną, gruntową i wodną.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompa ciepła może pozyskiwać ciepło do ogrzewania domu z kilku źródeł: gruntu, wody i powietrza.

Pompa ciepła czerpiąca energię z gruntu to urządzenie grzewcze, które sprawdza się nawet w największe mrozy. W przypadku ogrzewania domu gruntowną pompą ciepła uzyskujemy wysoki współczynnik wydajności grzewczej COP (stosunek ilości uzyskanego ciepła do energii napędzającej pompę), szczególnie kiedy ciepło pobierane jest z gruntu mokrego (gliniastego).

Pompy czerpiące ciepło ze zbiorników wodnych i studni mogą osiągać wyższy współczynnik COP niż pompy gruntowe. Dzieje się tak za sprawą stosunkowo wysokiej (zimą) i stabilnej temperatury wody. Często jednak woda ta jest zanieczyszczona, co powodują korozję i odkładanie się kamienia. Dodatkowo przez wymiennik ciepła musi przepłynąć na tyle dużo wody, że sporo energii traci się na przepompowywanie. Jest to więc rozwiązanie kłopotliwe i niezbyt opłacalne. Warte uwagi jest jedynie rozwiązanie polegające na umieszczeniu rury wymiennika glikolowego na dnie zbiornika wodnego (stawu, jeziora).

Montaż powietrznej pompy ciepła jest rozwiązaniem najtańszym i najłatwiejszym, ponieważ nie wymaga budowy gruntowego wymiennika ciepła. Powietrzna pompa ciepła osiąga wysoką efektywność od wiosny do jesieni, dlatego dobrze spisuje się jako urządzenie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Wybór tego rodzaju pompy ciepła powoduje jednak, że zimą koszty eksploatacji urządzenia mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż dobrze wykonanego systemu odbierającego ciepło z gruntu albo wody.

Jaką moc powinna mieć pompa ciepła?

Unika się stosowania pomp ciepła o mocy grzewczej większej niż wynikająca z obliczeń w projekcie domu. Zaleca się nawet, by moc pompy była mniej więcej 20% mniejsza. Obliczenia wykonuje się dla najniższej temperatury zewnętrznej występującej w danym regionie. W praktyce przez większą część sezonu grzewczego jest ona wyższa, a wtedy straty ciepła i wynikające z nich zapotrzebowanie na moc są mniejsze.

Przewymiarowana pompa przede wszystkim jest droższa, a do tego pracuje nieekonomicznie (gdy nie jest wyposażona w inwerter) – jej sprężarka w takich warunkach często się uruchamia i wyłącza, a w momencie rozpoczynania pracy skokowo wzrasta pobór energii. Dlatego lepiej, by w okresie największego zapotrzebowania na ciepło (kilkanaście dni w roku) pracę pompy wspomagała elektryczna grzałka. Co prawda pobiera ona dużo energii elektrycznej, ale działanie takiego systemu w całym okresie eksploatacji jest tańsze niż pompy ciepła o większej mocy, która przez dłuższy czas pracuje nieekonomicznie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE