Wodne ogrzewanie podłogowe: optymalna temperatura podłogi

2007-05-11 2:00
Ogrzewanie podłogowe. Jaką temperaturę powinna mieć podłoga w domu?
Autor: Mariusz Bykowski

Mitów dotyczących wodnego ogrzewania podłogowego jest chyba równie wiele co prawd. Niektóre - zwłaszcza te dotyczące temperatury podłogi i jej wpływu na zdrowie użytkowników - można łatwo wytłumaczyć. Dowiedz się, jaka powinna być prawidłowa temperatury w domu z wodnym ogrzewaniem podłogowym.

Ze względów zdrowotnych w pomieszczeniach z wodnym ogrzewaniem podłogowym temperatura podłogi nie powinna przekraczać:

  • 29°C (optymalnie 26°C) - w pokojach, kuchniach, korytarzach; wyjątek stanowią pokoje dziecinne, gdzie ze względu na sposób użytkowania (dzieci najczęściej bawią się na podłodze) maksymalna wartość temperatury powinna być obniżona;
  • 34°C - w pomieszczeniach tak zwanych sanitarnych (na przykład łazienkach i WC);
  • 35°C - w miejscach o zwiększonych stratach ciepła – pod oknami i przy ścianach zewnętrznych (czyli w tak zwanych strefach brzegowych).

Taka temperatura podłogi pozwala uzyskać wymaganą temperaturę: 24°C - w łazienkach i 20°C - w pozostałych pomieszczeniach mieszkalnych (w warunkach obliczeniowych, to znaczy wtedy, gdy na zewnątrz panuje najniższa przyjmowana do projektowania temperatura - w Polsce od -16 do -24°C, zależnie od regionu kraju).

Ogrzewanie podłogowe. Jaką temperaturę powinna mieć podłoga w domu?
Autor: Wiktor Greg

Rury ogrzewania podłogowego, w których płynie ciepła woda, są pokryte warstwą jastrychu grubości około 6 cm. Na nim jest jeszcze ułożona warstwa wykończeniowa podłogi (kamień, płytki ceramiczne, wykładzina), która ma mieć temperaturę około 30°C. Aby to było możliwe, temperatura wody zasilającej instalację ogrzewania podłogowego musi być znacznie wyższa, ale nie może przekraczać 55°C – na zasileniu i 45°C – na powrocie. Przyjęcie z konieczności takich parametrów pracy powoduje, że nie wszystkie pomieszczenia da się ogrzać tylko za pomocą ogrzewania podłogowego (jego wydajność nie przekracza przecież 70-80 W/m2). Niekiedy trzeba dodatkowo instalować w nich grzejniki płytowe.

Czy wodne ogrzewanie podłogowe sprawdzi się w sypialni?

Wiele osób decyduje się na zainstalowanie wodnego ogrzewania podłogowego w części domu, przeważnie w salonie, holu, kuchni czy łazience, ale do sypialni wybiera już grzejniki. Dlaczego tak się dzieje?

Są co najmniej trzy powody, dla których warto zastanowić się nad instalacją ogrzewania podłogowego w sypialni:

  • nie jest korzystne, aby wokół głowy, która podczas snu znajduje się znacznie bliżej podłogi niż zwykle, było zbyt ciepło;
  • w sypialniach znaczna część podłogi jest przysłonięta często grubymi wykładzinami i meblami (łóżkiem, szafą, komodą), pod którymi nie zaleca się układać ogrzewania podłogowego;
  • “grzejnik podłogowy” ma znaczną bezwładność i dlatego w pomieszczeniach ogrzewanych w ten sposób nie da się szybko zmieniać temperatury, na przykład tak jak to zwykło się robić w sypialniach – obniżać ją na noc, szybko nagrzewać pomieszczenie nad ranem i znów obniżać temperaturę w ciągu dnia, gdy mieszkańcy są poza domem.

Jest zatem co najmniej kilka powodów, dla których trzeba łączyć ogrzewanie podłogowe i grzejniki płytowe w jednej sprawnie działającej instalacji. Wymaga to zastosowania elementów automatycznej regulacji w układach ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe wodne - w mieszkaniu!
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE