Wodne ogrzewanie podłogowe: jastrych i wykończenie podłogi. Poradnik

2007-05-11 2:00

Wodne ogrzewanie podłogowe w domu jest droższe, niż sama instalacja z grzejnikami. Mimo to, jest coraz chętniej stosowana w domach - zarówno podczas budowy, jak i remontu. Przekonaj się, jakie wady i jakie zalety ma wodne ogrzewanie podłogowe oraz jak należy wykonać jastrych i dobrać wykończenie podłóg.

Podstawy wodnego ogrzewania podłogowego
Autor: archiwum muratordom

W rurach ułożonych na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej płynie woda grzewcza. Zależnie od systemu, rury leżą bezpośrednio na izolacji lub montowane są na wysokości około 1 cm nad nią. Przewody zalane są podkładem zwanym jastrychem, na którym ułożona jest warstwa wykończeniowa podłogi. Tak zbudowana jest ciepła podłoga.

Podstawy wodnego ogrzewania podłogowego
Autor: materiały prasowe

Zanim pojawi się jastrych

Wielkości grzejnika podłogowego po jego zainstalowaniu nie można zmienić. Dlatego przed przystąpieniem do montażu wodnego ogrzewania podłogowego trzeba koniecznie wykonać projekt. Ilość ciepła oddawanego przez podłogę zależy od temperatury zasilania, średnicy rur oraz sposobu ich ułożenia. Rolę izolacji cieplnej (a także akustycznej) pełni warstwa styropianu lub poliuretanu. Jej grubość i rodzaj dobiera projektant. Izolacja cieplna musi być zabezpieczona przed wilgocią pochodzącą z jastrychu. Najwygodniej jest zastosować izolacje systemowe, w których obie warstwy - cieplna i przeciwwilgociowa - są ze sobą zespolone. Rury muszą mieć odpowiednie parametry wytrzymałościowe, być odporne na korozję i szczelne, aby tlen nie przenikał przez ich ścianki. Do ogrzewania podłogowego stosuje się rury miedziane, rury wielowarstwowe z tworzyw z wkładką aluminiową oraz rury z tworzyw sztucznych z barierą antydyfuzyjną: polietylenu, polietylenu sieciowanego, polibutylenu, rzadziej polipropylenu. Rury mocuje się do podłoża spinkami lub klipsami.

Odstępy między rurami ogrzewania podłogowego wynoszą zazwyczaj od 10 do 30 cm - zależnie od średnicy przewodów. Im  mniejsze są odległości między przewodami, tym bardziej wyrównana jest temperatura podłogi. Pętle grzewcze formuje się w spirale lub meandry. W strefach brzegowych, gdzie są duże straty ciepła, rury układa się gęściej, aby uzyskać większą wydajność cieplną. W łazience nie układa się rur pod wanną i brodzikiem. Przed ułożeniem przewodów w kuchni warto zaplanować rozmieszczenie szafek kuchennych, by ominąć te miejsca.

Jastrych krok po kroku

Po wykonaniu izolacji cieplnej i ułożeniu rur prace instalacyjne są zakończone. Następny etap to prace budowlane – układanie jastrychu i warstwy wykończeniowej podłogi. Podkład rozszerza się pod wpływem ciepła rur grzejnych. Aby zapobiec pękaniu, zarysowaniom i deformacjom płyty grzewczej, trzeba wzdłuż ścian ułożyć taśmę brzegową oraz stosować dylatacje. Brak dylatacji lub taśmy brzegowej nie pozwoli przemieszczać się płycie grzewczej i może doprowadzić do jej zniszczenia. 

Kolejnym ważnym etapem prac budowlanych jest wygrzewanie jastrychu zmniejszające jego wilgotność. Podkład musi być podgrzany po normalnym okresie wiązania, a przed położeniem wykładziny podłogowej. Temperaturę w rurach grzejnych podwyższa się stopniowo. Podczas podgrzewania podkład trzeba chronić przed nasłonecznieniem i przeciągami. Zbyt wolne lub zbyt szybkie wygrzewanie płyty grzewczej może ją uszkodzić.

Wykończenie podłogi z izolacją cieplną

Decyzja o tym, czym wykończymy podłogę, powinna zapaść na etapie projektu, bo każdy materiał inaczej przewodzi ciepło. Rodzaj posadzki będzie decydował między innymi o doborze średnic przewodów i odstępach między nimi.  Na ogrzewanie podłogowe można układać kamień naturalny (na przykład marmur, granit) lub płytki ceramiczne. Podłogę możemy wykończyć też wykładzinami dywanowymi lub laminowanymi panelami podłogowymi. Możliwe jest również wykończenie podłogi drewnem. Są również materiały przeszkadzające efektywnemu ogrzewaniu podłogowemu...             Ilość ciepła oddawanego przez podłogę jest ograniczona i wynosi około 70-80 W/m2. Wielkość ta wynika z dopuszczalnej temperatury podłogi. Taka ilość ciepła wystarczy, by ogrzać nowoczesne, ciepłe domy. Jednak tam, gdzie są nieszczelne okna, liczne mostki cieplne lub pomieszczenia są wysokie albo bardzo przeszklone, ogrzewanie podłogowe trzeba uzupełnić grzejnikami. W domach jednorodzinnych stosuje się zazwyczaj systemy mieszane.