Regulacja temperatury w instalacji wodnego ogrzewania podłogowego: jak ustawić parametry w podłogówce

2017-02-10 10:18

Po zakończeniu montażu podłogówki przychodzi czas na poprawne ustawienie jej parametrów. Na co zwrócić uwagę regulując temperaturę ogrzewania podłogowego? Przeczytaj, w jaki sposób powinno się ustawić tę instalację.

Ogrzewanie podłogowe na niewielkiej powierzchni
Autor: Kan Ogrzewanie podłogowe na niewielkiej powierzchni

Regulację temperatury w wodnym ogrzewaniu podłogowym trzeba rozpocząć już w trakcie montażu instalacji. Podpowiadamy, w jaki sposób można prawidłowo ustawić temperaturę w podłogówce.

Wstępna regulacja temperatury w wodnym ogrzewaniu podłogowym

Instalację trzeba wyregulować, by do każdej pętli grzewczej trafiał strumień wody o określonym natężeniu przepływu wynikającym z wymaganej mocy cieplnej. Osiąga się to przez wyrównanie zaworami regulacyjnymi oporów hydraulicznych w poszczególnych obiegach wody. Wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie rozdzielacza wyposażonego w zawory – wtedy całość zajmuje stosunkowo niewiele miejsca. Precyzyjną i łatwą do przeprowadzenia regulację umożliwiają przepływomierze (rotametry), które również mogą być zintegrowane z rozdzielaczem.

Jak ustawić temperaturę w podłogówce aby zapewnić komfort cieplny?

W ogrzewaniu podłogowym regulowana powinna być i temperatura podłogi (w celu niedopuszczenia do przekroczenia jej dopuszczalnej wartości), i temperatura powietrza (żeby zapewnić komfort cieplny osobom przebywającym w pomieszczeniach). Ograniczenie temperatury podłogi osiąga się, zachowując między rurami odstępy oraz zasilając instalację wodą o temperaturze nie wyższej niż 55 stopni C. Można to uzyskać, ustawiając odpowiednio regulator źródła ciepła – wtedy cała instalacja c.o. jest zasilana wodą o takiej temperaturze. Jest to rozwiązanie dobre, gdy w całym domu jest ogrzewanie podłogowe.

Warto wiedzieć

Gdy wodne ogrzewanie podłogowe ma być tylko w jednym czy dwóch niewielkich pomieszczeniach, na przykład w łazienkach, nie warto stosować skomplikowanego systemu do obniżania temperatury zasilającej je wody. Niektórzy instalatorzy podłączają je szeregowo z grzejnikiem – pod podłogę trafia woda, która już się w nim schłodziła. Takie rozwiązanie jest proste i tanie, ale nie daje możliwości niezależnego sterowania temperaturą grzejnika i podłogi.

Dlatego lepiej połączyć grzejnik i ogrzewanie podłogowe równolegle i zastosować zawór ograniczający temperaturę wody powracającej z instalacji – zamykający przepływ, gdy jej temperatura przekracza nastawioną wartość. Wtedy woda stygnie, po czym zawór się otwiera. W ten sposób możliwe jest utrzymywanie temperatury podłogi na dopuszczalnym poziomie mimo zasilania instalacji wodą o wysokiej temperaturze.

ogrzewanie podłogowe
Autor: Kalbar Rury ogrzewania podłogowego podłącza się do rozdzielaczy, które mogą być wyposażone w zawory do regulacji wstępnej i rotametry ułatwiające jej przeprowadzenie. Służący do obniżania temperatury wody zasilającej instalację kompaktowy zestaw mieszający z pompą obiegową można umieścić wraz z nimi w szafce rozdzielaczowej

Jeśli w wielu pomieszczeniach zamiast podłogówki są grzejniki, lepiej zasilać je wodą o wyższej temperaturze (wtedy będą mogły być mniejsze) i zastosować układ obniżający temperaturę w obiegu podłogówki. Dostępne są przeznaczone do tego kompaktowe zestawy do montażu w szafce na rozdzielacze – z pompą obiegową, zaworem termostatycznym sterowanym czujnikiem temperatury wody i obejściem (by-passem). Obniżenie temperatury odbywa się przez zmieszanie wody dopływającej z kotłowni z chłodniejszą wracającą z instalacji – stopień zmieszania reguluje zawór. Gdy temperatura osiągnie maksymalną dopuszczalną wartość, pompa obiegowa jest zatrzymywana – do czasu schłodzenia wody instalacja nie jest zasilana.

WIDEO: Ekonomiczne ogrzewanie podłogowe sterowane smartfonem

Ekonomiczne ogrzewanie podłogowe sterowane smartfonem

Regulacja temperatury ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach

Ważne jest też zastosowanie układu regulacji temperatury w pomieszczeniach, bo bez niego trudno osiągnąć niskie koszty ogrzewania, nie rezygnując z komfortu cieplnego. Jednak jedną z zalet ogrzewania podłogowego jest jego zdolność do samoregulacji. Wynika ona z niewielkiej różnicy temperatury między powietrzem w pomieszczeniu a powierzchnią grzewczą – mniej więcej 5 K (w przypadku grzejników konwekcyjnych 30-50 K). Wraz ze wzrostem temperatury w pomieszczeniu ta różnica maleje i proporcjonalnie do niej zmniejsza się strumień ciepła oddawanego przez podłogę. I odwrotnie – gdy temperatura w pomieszczeniu się obniża, różnica temperatury między powierzchnią grzewczą i jej otoczeniem rośnie, więc strumień emitowanego ciepła się zwiększa.

Przeczytaj również:

Zmiana temperatury o 1 K w przypadku ogrzewania podłogowego oznacza zmianę mocy cieplnej o mniej więcej 20% (w przypadku grzejników konwekcyjnych zaledwie o 2-3%). Niektórzy uważają, że wobec tego nie warto stosować kosztownych urządzeń regulujących temperaturę podłogi – sterowanych przez termostaty pokojowe zaworów z elektrycznymi siłownikami instalowanych w każdym obiegu ogrzewania podłogowego. Zawory te umożliwiają indywidualne sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Przekłada się to nie tylko na komfort, ale także na mniejsze zapotrzebowanie na energię, bo tam, gdzie nie jest potrzebna wysoka temperatura, można ją obniżyć. Jeśli się takiego sterowania nie zastosuje, pozostaje tylko regulacja centralna – chcąc zmienić temperaturę w jednym z pomieszczeń, trzeba ją zmienić w całym domu.

Sonda
Gdzie chciałbyś mieć ogrzewanie podłogowe:
O autorze
Piotr Laskowski
Piotr Laskowski
redaktor naczelny Muratora. Absolwent Politechniki Warszawskiej, inżynier sanitarny. Przez kilka lat zajmował się projektowaniem instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Współpracował z wieloma pismami o tematyce budowlanej. Przez kilkanaście lat był redaktorem działu Instalacje Muratora. Autor wielu artykułów i poradników na temat ogrzewania i wentylacji domów, nowoczesnych instalacji i energooszczędnych rozwiązań w budownictwie. Szczególnie interesuje się ekonomicznymi aspektami inwestycji.