Jaki rozdzielacz do podłogówki? Jak działa? Gdzie montować rozdzielacz do podłogówki?

2024-12-31 10:50

Zadaniem rozdzielacza do ogrzewania podłogowego jest rozdysponowanie czynnika grzewczego do poszczególnych obiegów grzewczych, a także kontrola działania, w tym możliwość odcięcia przepływu. Dzięki wyposażeniu w elementy regulacji zyskuje nową funkcję, zapewniając zrównoważenie hydrauliczne całego układu. Jaki wybrać rozdzielacz do podłogówki i gdzie go zamontować?

rozdzielacze
Autor: Marcin Czechowicz Rozdzielacze mogą być zlokalizowane w kotłowni lub w pomieszczeniach mieszkalnych. Wszystko zależy od układu instalacji grzewczej w danym budynku
Murator Remontuje #2: Układanie płytek na ścianie w łazience
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Gdzie stosuje się rozdzielacze?
  2. Rozdzielacz w instalacji c.o. - jak działa?
  3. Jaki rozdzielacz do podłogówki? Rodzaje

System grzewczy ma zagwarantować komfort cieplny we wszystkich pomieszczeniach, dostosowując ilość dostarczanego ciepła, a więc swoją pracę, do ustawień zaprogramowanych przez użytkowników i do warunków zewnętrznych. Powinien przy tym być zautomatyzowany, pracować ekonomicznie i najlepiej wykorzystywać potencjał źródła ciepła, jakim jest zasilany, a także sprostać oczekiwaniom estetycznym inwestorów.

Te wszystkie wymagania spełniają nowoczesne instalacje centralnego ogrzewania z czynnikiem grzewczym, którym jest woda. Ze względów estetycznych układa się je w warstwach podłogi. Najlepiej sprawdzają się tu systemy rozdzielaczowe, czyli takie, w których z jednego miejsca (rozdzielacza) rozprowadzane są przewody do poszczególnych pomieszczeń – odbiorników ciepła, jakimi są pętle ogrzewania podłogowego lub grzejniki. Potrzebne fragmenty instalacji wykonuje się z jednego odcinka przewodu. Dzięki temu można uniknąć połączeń, które musiałyby być zlokalizowane w podłodze, a więc w razie awarii byłyby trudno dostępne. Rozdzielacz umieszcza się w zamykanej szafce, więc w razie potrzeby można się do niego łatwo dostać.

Gdzie stosuje się rozdzielacze?

Układy rozdzielaczowe są stosowane nie tylko w instalacjach ogrzewania podłogowego, ale też grzejnikowego oraz w układach mieszanych.

rozdzielacze
Autor: Ferro Rozdzielacze ogrzewania podłogowego są wyposażone w przepływomierze. W tych do grzejników nie są one potrzebne

Rozdzielacze stosowane w instalacjach grzejnikowych - podobnie jak w przypadku ogrzewania podłogowego, wynika to przede wszystkim ze specyfiki materiału, z którego się je wykonuje w nowych budynkach, czyli elastycznych rur (najczęściej z tworzywa, rzadziej miedzi). Długie odcinki przewodów prowadzi się od rozdzielacza do każdego z grzejników, aby zminimalizować liczbę połączeń, które wówczas znajdują się tylko przy grzejniku i w rozdzielaczu. Tam też zlokalizowane są zawory odcinające, umożliwiające odłączenie poszczególnych grzejników. Jest to wygodne na przykład w momencie awarii, ponieważ odcięcie jednego grzejnika nie wymaga unieruchomienia całego systemu. W tym przypadku w rozdzielaczu nie są potrzebne elementy regulacyjne, bo układ równoważy się przez nastawy wstępne bezpośrednio przy grzejnikach.

Rozdzielacze montuje się też w instalacjach mieszanych, czyli takich, gdy w niektórych pomieszczeniach jest ułożone ogrzewanie podłogowe, a w pozostałej części domu są zamontowane grzejniki. Ogrzewanie podłogowe to system niskotemperaturowy i projektuje się go na temperaturę zasilania 40-50ºC, a nawet niższą. W systemach z grzejnikami zakłada się wyższe parametry pracy, w przeciwnym wypadku musiałyby mieć bardzo duże powierzchnie, aby ogrzać pomieszczenie do zadanej temperatury. Połączenie w jednej instalacji układów o różnych parametrach pracy jest możliwe na wiele sposobów. Jednym z nich jest rozbudowanie rozdzielacza o dodatkową sekcję z zaworem mieszającym i ogranicznikiem temperatury, zabezpieczającym układ niskotemperaturowy przed zbyt wysoką temperaturą zasilania.

Rozdzielacz w instalacji c.o. - jak działa?

Popularność pomp ciepła i nowoczesnych kotłów kondensacyjnych sprawiła, że coraz częściej wybieranym rozwiązaniem do domów jednorodzinnych są wodne systemy ogrzewania podłogowego. To układy niskotemperaturowe, wymagające precyzyjnej regulacji temperatury czynnika grzewczego. Dlatego w instalacjach tego typu rozdzielacze są niezbędne. Służą nie tylko do rozprowadzenia czynnika do poszczególnych obiegów grzewczych, ale też umożliwiają regulację hydrauliczną całego układu.

W związku z różną długością rur w instalacji, a także wymaganą mocą grzewczą w obiegach występują różne opory przepływu, przez co konieczne jest indywidualne wyregulowanie każdego z nich, by dostarczał odpowiednią ilość ciepła. Zrównoważony hydraulicznie system zapewnia komfort cieplny w całym domu, równomierny rozkład temperatury, a przy tym ekonomiczną pracę ogrzewania.

rozdzielacze
Autor: Mariusz Bykowski Do rozdzielaczy należy zapewnić łatwy dostęp w celu kontroli instalacji

Jaki rozdzielacz do podłogówki? Rodzaje

Rozdzielacz obsługujący ogrzewanie podłogowe na belce zasilającej ma zamontowane przepływomierze, tak zwane rotametry. Służą one do sprawdzania przepływu w poszczególnych obiegach grzewczych i jego precyzyjnego regulowania. Najczęściej mają przezroczystą obudowę z naniesioną podziałką, na której łatwo odczytać natężenie przepływu w każdej z pętli ogrzewania podłogowego, a przesuwając ruchomą część w prawo lub lewo, można zmniejszyć lub zwiększyć przepływ. Niektóre rozdzielacze są wyposażone we wskaźniki przepływu z funkcją blokady i pamięci nastawy wstępnej, dzięki czemu nawet po przypadkowym rozregulowaniu ustawień można łatwo wrócić do zaproponowanych wcześniej. Można w nich też szybko wyczyścić wskaźniki z osadu bez konieczności odcinania całego elementu.

W rozdzielaczu do ogrzewania podłogowego nie może zabraknąć zaworów odpowietrzających (mogą być ręczne lub automatyczne) i spustowych. Dodatkowo na belce zasilającej znajdują się wkładki odcinające, a na powrotnej – termostatyczne.

Rozdzielacz powrotny może być przystosowany do montażu siłowników termoelektrycznych. Gdy nie ma ich w komplecie, trzeba je dokupić (standardowy rozmiar gwintu M30 x 1,5 mm). Łączy się je z listwą sterującą, która współpracuje z elektronicznym regulatorem pomieszczeniowym lub automatyką pogodową. Takie rozwiązanie daje możliwość programowania pracy systemu grzewczego oraz szybkiego dopasowania jego wydajności do zmieniających się warunków. Pozwala dokładnie ustawiać temperaturę w pomieszczeniach, sterować kilkoma niezależnymi strefami grzewczymi, ustawiać tryb ekonomiczny czy cyklicznie obniżać temperaturę układu o określonej porze.

rozdzielacze
Autor: KAN-THERM Umieszcza się je w specjalnie do tego przeznaczonych, estetycznych szafkach
rozdzielacze
Autor: Piotr Mastalerz Razem z rozdzielaczem w szafce może być zamontowana również grupa pompowa. Trzeba to przewidzieć na etapie wyboru konkretnego modelu
Gdzie najlepiej zamontować rozdzielacz?

Zgodnie z wytycznymi projektowania instalacji rozdzielacze powinno się umieszczać w centralnej strefie kondygnacji, tak by długość przewodów do poszczególnych grzejników lub pętli ogrzewania podłogowego była możliwie zbliżona. Oczywiście trzeba przy tym uwzględnić aranżację wnętrz i znaleźć miejsce łatwo dostępne, ale nie na widoku. Niekiedy w domach z otwartą strefą dzienną nie jest to łatwe. Dlatego już podczas planowania aranżacji wnętrz dobrze jest pomyśleć o tym i przewidzieć sposób zabudowania rozdzielacza. Można go umieścić w garderobie, szafie albo w kotłowni. Zdarza się, że w budynkach bardzo rozłożystych, o dużym metrażu, lepszym rozwiązaniem są dwa rozdzielacze (na przykład na przeciwległych częściach domu) niż jeden.

rozdzielacze
Autor: Dagmara_K/SHUTTERSTOCK.COM Na każdej kondygnacji powinien znaleźć się przynajmniej jeden rozdzielacz. Od niego będą poprowadzone przewody do poszczególnych odbiorników ciepła
Murowane starcie
Ogrzewanie – podłogowe czy grzejniki? MUROWANE STARCIE
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają