Elektryczne ogrzewanie podłogowe: gdzie nie wolno go układać?
Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, które pozwala cieszyć się ciepłą podłogą w domu bez względu na temperaturę za oknem. Jednak nieprzestrzeganie pewnych zasad przy montażu elektrycznego ogrzewanie podłogowego może spowodować awarię systemu. Oto jak tego unikniesz.
Podłogówka pod meblami? Raczej nie
Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie powinno być układane pod stałą zabudową pomieszczeń (wanna, brodzik, szafa) oraz pod meblami (łóżka, szafki, kredensy), jeżeli nie mają nóżek wysokości minimum 5 cm. Nieprzestrzeganie tej zasady może nawet spowodować awarię systemu, ponieważ sprzęty te będą utrudniać przekazywanie ciepła.
Czym wykończyć podłogę z ogrzewaniem podłogowym?
Bardzo ważne jest też, by materiały, z których zostaną wykonane posadzki, nie miały zbyt dużego oporu cieplnego. Najbardziej odpowiednie będą terakota, gres, marmur czy granit. Nie powinno się jednak stosować zbyt dużych elementów (ponad 30 x 30 cm), bo pod wpływem temperatury beton rozszerza się dwa razy bardziej niż materiały ceramiczne i mogłyby one popękać. Spoiny między płytkami trzeba wypełniać uelastycznioną fugą.
Gdy zdecydujemy się na wykładzinę, maksymalna wartość jej oporu cieplnego nie powinna przekraczać 0,125 m2*K/W. Musi mieć też znak dopuszczający do stosowania na podłogach z ogrzewaniem podłogowym.
Jeżeli na podłodze z ogrzewaniem elektrycznym zamierzamy ułożyć panele lub drewno, trzeba dowiedzieć się, czy wybrany przez nas materiał nadaje się do wykończenia takiej podłogi i czy nie zawiera substancji, które pod wpływem podwyższonej temperatury mogą się stać szkodliwe dla zdrowia. Istotna jest tak zwana maksymalna temperatura robocza pokrycia (określana przez producenta) oraz jego grubość (decydująca o oporze cieplnym). Jeśli posadzka będzie z drewna miękkiego, na przykład sosny, grubość pokrycia nie powinna przekraczać 2 cm. Jeżeli chcemy wykończyć podłogę drewnem twardym – buk, dąb – grubość posadzki może wynosić do 3 cm.
Rodzaj kleju użytego do mocowania pokrycia, sposób jego nakładania i suszenia muszą być zgodne z zaleceniami producenta pokrycia. Należy używać klejów termoplastycznych, odpornych na długotrwałe działanie temperatury 50oC.