Kotły węglowe i kotły na pelety - podstawowe zasady użytkowania

2009-09-21 2:00

Podłączenie kotła węglowego, kotłów na pelety czy pieca na ekogroszek jest podstawą prawidłowego i bezpiecznego funckjonowania urządzenia. Źle podłączone lub nieumiejętnie eksploatowane kotły mogą przysporzyć użytkownikowi wiele problemów. Zobacz, jak powinieneś użytkować kocioł.

Użytkowanie kotłów na paliwa stałe
Autor: CHT

Rozruch kotła - na co zwracać uwagę

Podczas pierwszego rozruchu kotła węglowego, kotła na pelety, na ekogroszek lub inne paliwo stałe, może nastąpić wyciek wody z okolic otworów wyczystnych kotła - jest to tak zwane pocenie się kotła. Trzeba wtedy rozgrzać kocioł do temperatury powyżej 80oC i utrzymywać ją przez co najmniej kilka godzin aż do ustąpienia wycieku.

Zdarza się też, że podczas pierwszego rozpalania po otwarciu drzwiczek zasypowych wydostaje się dym. Przyczyną tego może być niedrożny komin lub niewłaściwe połączenie kotła z kominem.

Należy sprawdzić parametry ciągu kominowego z podawanymi przez producenta urządzenia i skontrolować połączenie kotła z kominem. Kominy, które długo nie były używane, mogą być zapowietrzone lub po prostu mocno zanieczyszczone. W takiej sytuacji niezbędna jest ingerencja kominiarza lub wygrzanie kanału kominowego.

Czyszczenie kotła na paliwo stałe

Dlaczego czyszczenie kotła na paliwo stałe jest konieczne? Podczas spalania paliw stałych - bez względu na to, czy jest to węgiel, pelety, biomasa lub inny materiał opałowy - na ścianach kanałów spalinowych osadzają się żrące sadze i lotny popiół. Niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę, że warstwa sadzy o grubości zaledwie kilku milimetrów może spowodować zmniejszenie mocy cieplnej kotła o około 30%, a więc także zwiększenie zużycia paliwa. Przepływ spalin jest utrudniony przez osadzone na ściankach kotła substancje smoliste, co powoduje zmniejszenie ciągu kominowego oraz przyspiesza spalanie opału. Zaniechanie regularnego czyszczenia może znacznie pogorszyć parametry eksploatacyjne kotła oraz – co ważne – przyspieszyć jego zużycie.

Jak często należy czyścić kocioł węglowy i kocioł na drewno?

Jeżeli spalamy węgiel lub drewno dobrego gatunku, wystarczy czyścić kocioł węglowy lub kocioł na drewno raz na kilka tygodni, jeśli koks – raz na 7-10 dni. Kotły opalane miałem trzeba czyścić przed każdym załadunkiem paliwa. Kotły zgazowujące drewno czyści się bardzo rzadko.Po czterech-pięciu latach użytkowania wnętrze kotła należy także oczyścić z tak zwanego kamienia kotłowego, zwłaszcza gdy instalacja grzewcza była często opróżniana z wody. W tym celu kotły przepłukuje się specjalnymi roztworami rozpuszczającymi osad, na przykład wodnym roztworem kwasu chlorowodorowego. 

W jaki sposób czyścić kocioł?

Kotły na paliwa stałe czyści się szczotkami drucianymi lub pogrzebaczami dostarczanymi przez producenta wraz z urządzeniem. Większe kotły można czyścić sprężonym powietrzem. Czyszczenie odbywa się przez otwory wyczystne kotła. W tym czasie przepustnica spalin w czopuchu powinna być całkowicie otwarta.

Kotły mają różną liczbę otworów wyczystnych. Dobrej klasy urządzenia mają otwory u góry, z boku lub z tyłu pod czopuchem oraz w samym czopuchu. Pozostałości popiołu usuwa się wygarniaczem przez wyczystkę w dolnej części kotła. Po zakończeniu czyszczenia trzeba szczelnie zamknąć pokrywy otworów wyczystnych.

Markowe kotły na paliwa stałe są wyposażone w szufladę na popiół, dzięki której opróżnianie kotła z popiołu jest naprawdę komfortowe.

Problemy eksploatacyjne kotłów

Źle podłączone lub nieumiejętnie eksploatowane kotły na paliwo stałe - zarówno kotły węglowe, kotły na pelety czy kotły na drewno - mogą przysporzyć użytkownikowi wiele problemów. Jeśli:

  • z kotła lub instalacji c.o. zaczyna wyciekać woda,
  • temperatura w kotle przekracza 100°C,
  • w rurach lub w grzejnikach słychać stukanie świadczące o odparowaniu wody, należy przede wszystkim usunąć paliwo z kotła i wynieść je na zewnątrz kotłowni. Trzeba uważać, by się nie poparzyć i nie ulec zaczadzeniu.

Nie wolno gasić paliwa wodą w pomieszczeniu kotłowni, bo można doprowadzić do wybuchu kotła. Nagłe ochłodzenie wymiennika ciepła w kotłach żeliwnych może spowodować pęknięcie stopu żeliwa. Rozżarzone paliwo można jedynie zasypać suchym piaskiem. W trakcie użytkowania kotła może się jeszcze zdarzyć, że:

  • nie można uzyskać wysokiej temperatury w kotle z powodu nieodpowiedniej jakości paliwa lub niewłaściwego wyregulowania kotła;
  • przez nieszczelności w kotle wycieka woda, bo ciśnienie w instalacji c.o. jest za wysokie, nagromadził się w nim kamień kotłowy lub kocioł ma wadę technologiczną;
  • w kotle z wentylatorem nadmuchowym wybuchają gazy paliwowe, bo został źle wyregulowany lub zastosowano nieodpowiednie paliwo.
Pozostałe podkategorie