Piece na olej: co zawiera nowoczesne wyposażenie?

2010-10-15 12:26

Piece na olej opałowy są w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe, a więc wygodne w eksploatacji. Występują w wersji stojącej i wiszącej, mogą być jedno- i dwufunkcyjne oraz tradycyjne i kondensacyjne. Zobacz, jak są wyposażone i potem dostosuj do swoich oczekiwań.

Wyposażenie nowoczesnych kotłów olejowych
Autor: VIESSMANN W kotłach olejowych ważnym elementem jest palnik, który musi dostosowywać się do zmiennych parametrów paliwa

Palniki w piecach olejowych

Piece na olej mają budowę podobną do gazowych, różnią się palnikami, które muszą mieć możliwość regulacji stosownie do zmieniających się parametrów paliwa.

Palniki olejowe w piecach grzewczych rozpylają olej lub powodują jego odparowanie. Dzięki temu intensywnie miesza się on z powietrzem i dopiero tak powstała mieszanina jest spalana. Warunkiem prawidłowej pracy palnika olejowego jest zasilanie go odpowiednim rodzajem oleju. Palniki kotłów olejowych zwykle są jednostopniowe, niekiedy dwustopniowe, rzadziej z płynną regulacją mocy.

Palniki wentylatorowe wysokociśnieniowe - najczęściej instaluje się w kotłach spalających olej opałowy lekki. Rozpylają olej dostarczany do dysz pod ciśnieniem 0,7-2,0 MPa. Kropelki paliwa odparowują pod wpływem temperatury. Powietrze do jego z pomieszczenia kotłowni, zapewnia dobre wymieszanie powietrza z parami oleju i zmniejsza do minimum wpływ zmian ciągu kominowego na przebieg spalania. Palniki wentylatorowe mogą być: 

  • jednostopniowe – zmiana wydajności następuje przez włączenie lub wyłączenie palnika;
  • dwustopniowe – na pierwszym stopniu pracują z mniejszą mocą, na drugim – z nominalną.
    Palniki dwustopniowe zapewniają bardziej ekonomiczną pracę systemu grzewczego i kotła. Jedne i drugie mają system zabezpieczeń, który w razie nieprawidłowego działania układu wyłącza palnik i odcina dopływ paliwa.

Palniki inżektorowe - są wykorzystywane do spalania cięższych olejów. Paliwo dopływa pod niskim ciśnieniem (do 0,1 MPa), natomiast powietrze tłoczone pod ciśnieniem zasysa je z dysz i rozpyla.
Ilość powietrza używanego do rozpylenia oleju jest niewystarczająca do jego spalenia. Dlatego do palnika musi być dodatkowo doprowadzane powietrze zapewniające prawidłowe spalanie.

Palniki z odparowaniem oleju - głównym ich elementem jest wanienka z olejem. Paliwo, odparowując z powierzchni wanienki, tworzy parę, która następnie jest mieszana z powietrzem i spalana. Największą wadą tych palników jest ich duża czułość na zmiany ciągu kominowego.
W palniku olej jest podgrzewany przez zintegrowany z dyszą elektryczny podgrzewacz. Dopasowuje on swoją moc elektryczną do chwilowego zapotrzebowania na ciepło, dzięki czemu minimalizuje ilość zużywanej energii. Po osiągnięciu przez paliwo ustalonej temperatury daje sygnał do sterownika, który najpierw uruchamia wentylator, potem układ zapłonowy, a następnie otwiera zawór odcinający dopływ oleju. Mieszanka olejowo-powietrzna zapala się, co sygnalizuje detektor płomienia. Jeśli w czasie pracy palnika płomień zaniknie, dopływ oleju natychmiast zostaje przerwany. Jeżeli próba ponownego uruchomienia palnika i zapalenia mieszanki nie powiedzie się w zaprogramowanym czasie, palnik się blokuje i wtedy kocioł nie uruchomi się już bez ingerencji człowieka. Po wymianie palnika większość pieców olejowych może być eksploatowana jako gazowe.

Wyposażenie kotłów olejowych: standardowe i dodatkowe

  • Elektrody zapłonowe
    Przeskakująca między nimi iskra elektryczna zapala mieszankę powietrzno-olejową. Elektrody wymagają okresowego czyszczenia z odkładającego się nalotu.
  • Termostat kotłowy
    Służy do włączania lub wyłączania palnika olejowego w zależności od temperatury wody w obiegu grzewczym.
  • Zawór odcinający dopływ oleju
    Uniemożliwia wypływ oleju na wypadek braku płomienia. W przeciwnym razie olej zbierałby się na dnie kotła aż do momentu napełnienia komory spalania.
  • Detektor zaniku płomienia
    Współpracuje z zaworem odcinającym dopływ oleju – podaje sygnał w przypadku braku lub zaniku płomienia.
  • Wentylator
    Doprowadza powietrze do zmieszania z rozpylanym przez dyszę powietrzem. Przyjmuje się, że do spalenia 1 kg oleju potrzeba 15 m³ powietrza.
  • Pompa olejowa
    Ma regulator ciśnienia, który odprowadza nadmiar oleju z powrotem do zbiornika. Maksymalna wysokość ssania tych pomp wynosi 5 m.
  • Naczynie wzbiorcze
    Zabezpiecza układ grzewczy przed zniszczeniem w razie nadmiernego wzrostu ciśnienia w instalacji centralnego ogrzewania. Niektóre kotły mają wbudowane standardowej wielkości naczynie wzbiorcze. Jeśli okaże się za małe (w instrukcji kotła wyposażonego w takie naczynie powinien się znajdować nomogram przedstawiający zależność temperatury i pojemności zładu, przy pomocy którego można to sprawdzić), niezależnie od naczynia w kotle w instalacji trzeba zamontować dodatkowe naczynie wzbiorcze.
  • Zawór bezpieczeństwa
    Otwiera się, gdy ciśnienie w instalacji przekroczy ustawioną wartość, i zabezpiecza instalację i kocioł w razie uszkodzenia naczynia wzbiorczego. Po obniżeniu się ciśnienia zawór bezpieczeństwa ponownie się zamyka.
  • Pompa obiegowa wody
    Podobnie jak wbudowane naczynie wzbiorcze mają ją tylko niektóre kotły, najczęściej wiszące. Jeśli pompa nie jest zamontowana w kotle, trzeba ją dokupić oddzielnie.