Do kotła olejowego zwykle podłącza się zasobnik ciepłej wody użytkowej, który również zajmuje trochę miejsca (powinno się w nim zmieścić 100-200 l wody). Trzeba też pomyśleć o miejscu na duży zbiornik na olej opałowy należy przechowywać w temperaturze dodatniej, więc zwykle zbiorniki instaluje się w domu. Ponadto palniki kotłów na olej są wyposażone w dość hałaśliwy wentylator, należy się też liczyć z wyczuwalnym w pobliżu kotła zapachem oleju.
Wszystko to powoduje, że taki kocioł olejowy najlepiej zamontować w pomieszczeniu, które będzie tylko kotłownią. Wprawdzie teoretycznie kocioł o mocy do 30 kW może być zainstalowany w każdym pomieszczeniu nieprzeznaczonym na stały pobyt ludzi, na przykład w kuchni czy łazience, ale obecność w takim miejscu kotła na olej będzie raczej uciążliwa.
Jaka kotłownia?
Wysokość pomieszczenia kotłowni olejowej nie może być mniejsza niż 2,2 m, a jego kubatura powinna wynosić co najmniej 8 m³. Ze względów bezpieczeństwa olej opałowy można przechowywać tylko w pomieszczeniach znajdujących się w piwnicy lub na najniższej nadziemnej kondygnacji budynku. Jeśli kotłownia znajduje się nad inną kondygnacją, podłoga i ściany do wysokości 10 cm oraz progi w drzwiach do wysokości 4 cm powinny być wodoszczelne. Uszczelnione muszą być także wszystkie przejścia rur przez podłogę i ściany do wysokości 10 cm. Ściany wewnętrzne i strop kotłowni muszą mieć klasę odporności ogniowej EI60, a drzwi i inne zamknięcia EI30. Do pomieszczenia kotłowni należy zapewnić nawiew powietrza kratką umieszczoną nad podłogą i wywiew kratką przy suficie (powierzchnia obu kratek powinna wynosić co najmniej 200 cm²). Kanał wywiewny musi być wyprowadzony ponad dach domu.