Szczególny kocioł. Szczególny komin

2009-09-08 2:00
Szczególny kocioł – szczególny komin
Autor: CRH KLINKIER Szczególny kocioł – szczególny komin

Kotły z zamkniętą komorą spalania, zwane też kotłami turbo, pobierają powietrze do spalania bezpośrednio z zewnątrz, a nie z pomieszczenia, w którym są zamontowane. Dlatego do tego rodzaju kotłów gazowych potrzebny jest specjalny komin.

System kominowy LAS

Do współpracy z kotłami z zamkniętą komorą spalania przeznaczone są specjalne systemy kominowe wyprowadzane przez dach, nazywane od skrótu niemieckiej nazwy – LAS. Są wśród nich i kominy stalowe i kominy ceramiczne. Producenci preferują systemy koncentryczne, to znaczy współosiowy komin powietrzno-spalinowy. Wewnętrzny przewód takiego komina odprowadza spaliny na zewnątrz, a zewnętrzny doprowadza powietrze spoza budynku wprost do komory spalania kotła. Można spotkać jeszcze systemy o dwóch kanałach: powietrze zasilające palenisko i spaliny są prowadzone w oddzielnych, umieszczonych obok siebie kanałach.

Komin w kominie

Odmianą systemu LAS jest zainstalowanie wkładu ze stali kwasoodpornej w istniejącym murowanym szybie kominowym. Wtedy kominem ze stali spaliny są odprowadzane na zewnątrz, a powietrze do spalania doprowadzane jest przestrzenią między szybem a stalowym przewodem spalinowym.

Kotły kondensacyjne

W kotłach kondensacyjnych odzyskuje się najwięcej ciepła ze spalin i spaliny najbardziej się schładzają – aż do temperatury poniżej punktu rosy (55°C). Dlatego właśnie w kominach współpracujących z kotłami kondensacyjnymi kondensuje najwięcej pary wodnej ze spalin.

Podczas spalania 1 m3 gazu powstaje od 0,8 do 1 l wody. Reaguje ona z tlenkami azotu, siarki i węgla, tworząc kwasy. W domach jednorodzinnych skropliny te odprowadza się bezpośrednio do kanalizacji – nie trzeba ich neutralizować, bo stanowią zaledwie niewielką część odprowadzanych ścieków. Powstający kwas może jednak niszczyć komin, a w razie najmniejszej nieszczelności komina – również budynek. Dlatego systemy kominowe przeznaczone do współpracy z kotłami kondensacyjnymi powinny być wyposażane w dodatkowe uszczelki, gwarantujące całkowitą, najwyższą szczelność układu.

Oprócz kominów stalowych czy ceramicznych do odprowadzania spalin można też stosować kominy z tworzywa sztucznego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają