Poznaj rodzaje kotłów gazowych. Jaki kocioł będzie najlepszy do ogrzewania Twojego domu?

2009-09-18 2:00

Kotły gazowe są stale gotowe do pracy i proste w obsłudze. Nie potrzebują wiele miejsca. Mogą ogrzewać dom i podgrzewać wodę użytkową. Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami kotłów? Który będzie najlepszy do ogrzewania Twojego domu?

Kotły gazowe
Autor: BERETTA|BOSCH-JUNKERS|DE DIETRICH|VAILLANT|VIESSMANN Kotły gazowe

Rodzaje kotłów gazowych

To cała rodzina urządzeń grzewczych, które mają jedną wspólną cechę – rodzaj paliwa, jakim są zasilane, i co najmniej kilka takich, które je dzielą na:

  • stojące i wiszące – ze względu na usytuowanie,
  • jedno- i dwufunkcyjne – pod względem funkcjonalnym,
  • kotły z otwartą i z zamkniętą komorą spalania – ze względu na budowę komory spalania i związany z tym sposób pobierania powietrza do spalania oraz sposób odprowadzania spalin,
  • tradycyjne i kondensacyjne – ze względu na sposób działania.

Kocioł stojący czy wiszący?

Kotły stojące są większe niż wiszące i ważą więcej głównie z powodu żeliwnego wymiennika ciepła. Dzięki temu, jak twierdzą producenci, są trwalsze od wiszących, których wymienniki są zazwyczaj stalowe.
Do zainstalowania kotła wiszącego potrzeba jedynie fragmentu wolnej powierzchni na ścianie, podczas gdy kocioł stojący zajmie znaczną część pomieszczenia – najlepiej wydzielonej kotłowni.

Jaki kocioł wybrać do ogrzewania domu? Jedno- czy dwufunkcyjny?

Kocioł jednofunkcyjny ogrzewa jedynie wodę krążącą w instalacji centralnego ogrzewania, chyba że dokupi się do niego zasobnik do podgrzewania wody użytkowej. Mimo że pełni wtedy dwie funkcje, nadal nazywany jest jednofunkcyjnym z zasobnikiem.

Pojemność zasobnika powinna być dostosowana do liczby osób korzystających z wody. Moc kotła jednofunkcyjnego dobiera się do zapotrzebowania na ciepło do c.o., a gdy ma współpracować z zasobnikiem, należy uwzględnić dodatek na potrzeby ciepłej wody. W czasie ładowania zasobnika podgrzewanie wody w instalacji centralnego ogrzewania zostaje wyłączone i włącza się ponownie, gdy woda w zasobniku osiągnie żądaną temperaturę.

Kocioł dwufunkcyjny
jest „bogatszy” od jednofunkcyjnego o dodatkowy przepływowy wymiennik do podgrzewania wody. Może więc – bez konieczności instalowania dodatkowych urządzeń – ogrzewać i dom, i wodę użytkową. Kosztuje mniej niż jednofunkcyjny z zasobnikiem, ale nie gwarantuje równie komfortowego korzystania z ciepłej wody, zwłaszcza w większych domach. Kocioł dwufunkcyjny przełącza się na podgrzewanie wody dopiero po odkręceniu kranu z ciepłą wodą. Kiedy kurki są zakręcone, woda „stoi” w instalacji i stygnie, więc gdy się je odkręci, najpierw popłynie ta wystudzona. Wymiennik przepływowy kotła dwufunkcyjnego jest szczególnie narażony na zarastanie kamieniem kotłowym, który utrudnia wymianę ciepła, co skutkuje spalaniem większej ilości paliwa w celu przekazania tej samej ilości ciepła.

Kocioł z otwartą czy zamkniętą komorą spalania?

Kotły z otwartą komorą spalania pobierają świeże powietrze bogate w tlen potrzebny do spalania z pomieszczenia, w którym są zamontowane. Do pomieszczenia z kotłem o kubaturze, która nie może być mniejsza niż 8 m³, musi być zapewniony dopływ powietrza otworem o powierzchni co najmniej 200 cm² oraz wentylacja grawitacyjna kratką o takiej samej powierzchni.
Kotły z zamkniętą komorą spalania (zwane turbo) czerpią powietrze do spalania z zewnątrz. Również powstające w procesie spaliny nie mają styczności z powietrzem w pomieszczeniu. Takie rozdzielenie umożliwia umieszczenie kotła w dowolnym pomieszczeniu o kubaturze nie mniejszej niż 6,5 m³ z wentylacją grawitacyjną zakończoną kratką o powierzchni 200 cm². Komora spalania kotła jest połączona z atmosferą przewodami powietrzno-spalinowymi, przepływ powietrza i spalin wymusza wentylator.

Kocioł tradycyjny czy kondensacyjny

Z wyglądu niczym się nie różnią. Kotły kondensacyjne są jednak 1,5 do 2 razy droższe od tradycyjnych. To cena za wyższą o kilkanaście procent sprawność, a więc mniejsze zużycie paliwa. W wymienniku (zwanym wtórnym lub kondensacyjnym) woda powracająca z instalacji centralnego ogrzewania jest podgrzewana ciepłem wydzielającym się podczas wykraplania pary wodnej ze spalin.

Zarówno kotły tradycyjne, jak i kondensacyjne mogą być jedno- lub dwufunkcyjne. Trzeba mieć jednak świadomość, że kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny podczas podgrzewania wody nie będzie kondensował.
Większość kotłów tradycyjnych to urządzenia z otwartą komorą spalania, choć producenci coraz częściej oferują je również w wersji turbo. Kotły kondensacyjne mają zawsze zamkniętą komorę spalania.

Który kocioł do domu będzie najbezpieczniejszy?

  • Znak CE - kocioł dostępny w sprzedaży musi mieć znak CE. Jest on gwarancją, że został zaprojektowany i wykonany w sposób zapewniający bezpieczne działanie podczas prawidłowego użytkowania. Znak ten powinien być umieszczony na tabliczce znamionowej.
  • Instrukcje - jedna - przeznaczona dla osoby instalującej urządzenie, druga - zawierająca podstawowe informacje dotyczące użytkowania oraz konserwacji kotła i przeznaczona dla użytkownika. Obie powinny być dołączone do każdego kotła.
  • Ostrzeżenia – koniecznie w języku polskim – muszą się znajdować na wszystkich kotłach i na ich opakowaniach. Zawierają informacje o rodzaju paliwa gazowego, ciśnieniu zasilania, ograniczeniach w użytkowaniu (szczególną uwagę należy zwrócić na wymagania dotyczące wentylacji pomieszczenia).

WIDEO: 7 cech kotłów gazowych Buderus GB192i i GB192iT

7 cech kotłów gazowych Buderus GB192i i GB192iT