Kotłownia gazowa na pięć sposobów

2010-08-17 10:34

Czy sam kocioł wystarczy, by mieć kotłownię? Czasami potrzeba niewiele więcej, ale wszystko zależy od naszych wymagań. Czego można oczekiwać od kotłowni? Przygotowaliśmy pięć wariantów kotłowni gazowej, od skromnej po nowoczesną, zobacz jaki wariant spełni Twoje oczekiwania.

Kotłownia gazowa na pięć sposobów
Autor: Andrzej Szandomirski Oprócz kotła w kotłowni na ogół potrzeba jeszcze co najmniej kilku współpracujących z nim urządzeń

Jeśli zamierzamy wybudować dom, prędzej czy później przyjdzie nam się zastanowić, w jaki sposób będziemy go ogrzewać. Zdecydowana większość budujących stawia na instalację centralnego ogrzewania z kotłem grzewczym. Ale ostatnio coraz częściej zamiast kotła spalającego węgiel, gaz czy olej wybierana jest pompa ciepła, która nie potrzebuje paliwa, bo do ogrzewania wykorzystuje ciepło z otoczenia – gruntu, wody lub powietrza.

Tym razem jednak nie będziemy rozważać, które z tych urządzeń lepiej wybrać i jakie są zalety poszczególnych sposobów pozyskiwania ciepła. Zastanowimy się, co oprócz źródła ciepła jest jeszcze potrzebne do wykonania kotłowni.

Niezbędne w kotłowni...

Kocioł albo pompę ciepła, czyli źródło ciepła instalacji centralnego ogrzewania, możemy wybrać z ogromnej oferty producentów, nawet nie ruszając się z domu – przez internet. Wiadomo, że ceny towaru zamówionego w sieci są na ogół bardzo atrakcyjne. Ale czy w tym wypadku jesteśmy pewni, że wiemy, co kupujemy? Czy sam kocioł wystarczy, by mieć w domu kotłownię? Jeżeli nie, to co jeszcze powinniśmy kupić? Gdy skorzystamy z usług firmy instalacyjnej, zlecając jej wykonanie kotłowni, możemy liczyć na wyjaśnienia i podpowiedź, co można zastosować w naszym domu, jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Jeśli chcemy wybierać sami, powinniśmy się trochę w tym temacie orientować. Co to znaczy, że kocioł jest jedno- albo dwufunkcyjny, do czego służy zasobnik, jak działają kolektory słoneczne? Ile miejsca na nie potrzeba? Na który wariant warto wydać pieniądze, a czego możemy żałować?

Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, prezentując pięć najczęściej spotykanych rozwiązań: