Kocioł jednofunkcyjny od A do Z

2009-09-29 2:00

Kocioł jednofunkcyjny - przede wszystkim ten z zasobnikiem - wymaga wydzielienia specjalnego pomieszczenia, dedykowanego tylko temu urządzeniu grzewczemu. Sam zasobnik zaś może być ustawiony pod kotłem lub obok niego. Zobacz, dlaczego tak należy planować miejsce na kocioł jednofunkcyjny.

Cechy kotła jednofunkcyjnego
Autor: VAILLANT Cechy kotła jednofunkcyjnego

Kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem c.w.u. podgrzewają wodę kierowaną do instalacji c.o. i jednocześnie wodę znajdującą się w zasobniku. Kotły te mogą mieć zasobniki różnej wielkości – od kilkudziesięciu (50–60) do kilkuset (250–300) litrów. Wielkość tę dobiera się stosownie do zapotrzebowania na wodę.

Podstawowe cechy użytkowe kotłów jednofunkcyjnych:

  • Jednoczesny pobór ciepłej wody przez kilka osób nie powoduje widocznego zmniejszenia strumieni ani obniżenia temperatury wody. Kiedy jedna osoba bierze kąpiel lub natrysk, inna w tym samym czasie może zmywać naczynia.
  • Ciepłą wodę otrzymujemy praktycznie natychmiast (brak strat wody). Warunkiem jest zastosowanie cyrkulacji, czyli dodatkowego przewodu łączącego przewód doprowadzający ciepłą wodę do najdalszego punktu poboru
    z przewodem, którym woda powraca do zasobnika.
  • Niewielki pobór ciepłej wody (na przykład podczas mycia rąk) nie powoduje natychmiastowego włączania się kotła (wykorzystana jest woda z zasobnika).
  • Instalacja c.o. jest bardziej skomplikowana niż przy kotłach dwufunkcyjnych.
  • Kocioł można zainstalować w dowolnym miejscu, ale najczęściej zajmuje więcej miejsca niż kocioł dwufunkcyjny. Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem wymaga oddzielnego pomieszczenia. Zasobnik może być ustawiony pod kotłem lub obok niego.
  • Moc kotła dobieramy na podstawie strat cieplnych budynku. Nie stosuje się dodatku mocy na produkcję ciepłej wody. Pamiętajmy jednak o tym, że w kotłach małej mocy przygotowanie c.w.u. będzie trwało dłużej.
  • Koszt takiego rozwiązania jest zazwyczaj wyższy od kosztu kotła dwufunkcyjnego.
Nasi Partnerzy polecają