Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania - bezpieczny, nawet w małej łazience

2013-06-14 10:57

Kocioł gazowy z zamknięta komorą spalania jest bezpieczniejszy od pieca z otwartą komorą. Zamknięta komora eliminuje ryzyko wydostawania się spalin do pomieszczenia. Nawet gdy kocioł jest zainstalowany w małej łazience, nie trzeba się obawiać zatrucia tlenkiem węgla, czyli zaczadzenia.

Kocioł z zamkniętą komorą spalania
Autor: VAILLANT Zamknięta komora spalania i wentylator wymuszający wypływ spalin zwiększają bezpieczeństwo i ułatwiają znalezienie miejsca na kocioł w przypadku braku wydzielonej kotłowni

Dlaczego kocioł z zamkniętą komorą spalania jest bezpieczniejszy od pieca z otwartą komorą?

Kocioł z zamknięta komorą spalania jest bezpieczniejszy od kotła z komorą otwartą. Wynika to nie tylko ze szczelności układu powietrzno-spalinowego, ale także z tego, że w kotłach z zamkniętą komorą spalania jest wentylator wymuszający dopływ odpowiedniej ilości powietrza do palnika kotła.

Kotły wysokiej klasy mają układ kontroli obecności w spalinach tlenku węgla pojawiającego się tylko w przypadku, gdy do palnika dopływa zbyt mało powietrza. W takiej sytuacji zwiększają się obroty wentylatora i spalanie odbywa się w optymalny sposób – tlenek węgla nie powstaje.

Jak duże musi być pomieszczenie, w którym będzie kocioł?

Kocioł z zamkniętą komorą spalania i doprowadzeniem powietrza z zewnątrz można umieścić w pomieszczeniu o kubaturze zaledwie 6,5 m3, a z otwartą komorą – minimum 8 m3.

ZOBACZ TEŻ: Dobór kotła gazowego do domu energooszczędnego

Dobór kotła gazowego do domu energooszczędnego

Jakie są inne zalety zamkniętej komory spalania?

Ważną zaletą zamkniętej komory spalania jest możliwość doprowadzenia powietrza do kotła specjalnym przewodem bezpośrednio spoza budynku. W ten sposób unika się wychładzania pomieszczeń na skutek napływu do nich zimnego powietrza w czasie pracy kotła oraz zakłócania funkcjonowania wentylacji.

Zaletą kotłów z zamkniętą komorą spalania jest też możliwość wykorzystania do odprowadzenia spalin przewodu poprowadzonego w dowolny sposób, niekoniecznie pionowo (bo ciąg jest wymuszony przez wentylator).

Ponadto stosując specjalny koncentryczny przewód powietrzno-spalinowy, można odprowadzać spaliny nie tylko przez dach, ale także przez ścianę (jeśli moc kotła nie przekracza 21 kW). Zaletą takiego rozwiązania jest też wstępne podgrzewanie powietrza docierającego do palnika ciepłem spalin, co powoduje zwiększenie sprawności kotła.

Zamkniętą komorę spalania mają wszystkie kotły kondensacyjne. Z powodu niskiej temperatury spalin naturalny ciąg kominowy jest niewystarczający do ich bezproblemowego usuwania, dlatego konieczne jest zastosowanie w nich wentylatorów zwiększających ciąg, a co za tym idzie, także zamkniętej komory spalania.

Nasi Partnerzy polecają