Piece akumulacyjne - czy mogą obniżyć koszty ogrzewania domu?

2011-08-22 14:54
Ogrzewacze akumulacyjne
Autor: Olsberg Ogrzewacze akumulacyjne

Piece akumulacyjne mogą być skutecznym sposobem obniżenia kosztów ogrzewania w domu lub w mieszkaniu. Jeżeli zdecydujesz się na ogrzewanie elektryczne domu, zamiast tradycyjnych grzejników możesz wybrać ogrzewacze akumulacyjne. Zobacz, na jakich zasadach działają i jak to się przekłada na koszty ogrzewania.

Piece akumulacyjne to urządzenia, który bez problemu można ogrzać nasze mieszkanie lub dom. Co istotne, dzięki nim możesz również oszczędzić pieniądze. Jak to możliwe? Otóż ogrzewacze akumulacyjne są skonstruowane tak, że zamieniają energię elektryczną na ciepło. Ono zaś jest magazynowane w ich wnętrzu, a do otoczenia oddawane jest przede wszystkim przez konwekcję. Właśnie ten aspekt - magazynowania energii cieplnej - jest kluczowy dla rozliczeń za ogrzewanie. Piece akumulacyjne możesz bowiem zaprogramować tak, żeby energię elektryczną pobierały właściwie wyłącznie w okresie obowiązywania tańszych taryf energii elektrycznej. Dzięki odpowiedniej konstrukcji będą one akumulowały prąd, a oddawały dopiero wówczas, kiedy energia jest znacznie droższa.

Piece akumulacyjne: z rozładowaniem statycznym czy dynamicznym?

Na polskim rynku wystepują dwa podstawowe rodzaje pieców akumulacyjnych - z rozładowaniem statycznym lub dynamicznym. Czym one różnią się od siebie? Najważniejszą różnicą - z punktu widzenia użytkownika - jest zdolność do utrzymywania stałej temperatury w pomieszczeniu. Znacznie gorzej radzą sobie z tym urządzenia z rozładowaniem statycznym - zarówno powierzchniowe, jak i powierzchniowo-kanałowe. Pierwsze z nich przekazują nagromadzone ciepło poprzez izolację i obudowę - niestety ilość ciepła nie jest stała w trakcie doby. Generalnie najwięcej ciepła wydzielają tuż po zakończeniu ładowania. Zazwyczaj jest to więc poranek - najgorzej zaś wieczorem, kiedy to mamy przystąpić do kolejnego cyklu ładowania. Jeśli zaś chodzi o ogrzewacze powierzchniowokanałowe, to mają one  kanał powietrzny, przez który swobodnie przepływa powietrze. Na dodatek ów kanał jest zróżnicowany - na dole umiejscowiono wlot zimnego powietrza, zaś na górze - wylot już ogrzanego strumienia powietrza. Sam piec oddaje ciepło również przez izolację i obudowę.

Z kolei ogrzewacze z rozładowaniem dynamicznym działa w inny sposób. Również mają kanał powietrzny, niemniej obieg jest wymuszany przez wewnętrzny wentylator, którego regulacja (zwiększanie lub zmniejszanie obrotów oraz włączanie i wyłączanie) pozwala osiągnąć oczekiwaną przez nas temperaturę pomieszczenia. Ponadto, zarówno wlot jak i wylot powietrza, znajdują się na dole pieca, przez co izolacja cieplna jest znacznie lepsza. To widać w codziennym użytkowaniu - urządzenia dynamiczne zdecydowanie lepiej utrzymują stałą temperaturę pomieszczenia.

Jak wykonać instalację pieca akumulacyjnego

Czy piece akumulacyjne mogą być jedynym źródłem ciepła w domu? A może - podobnie jak kominki - są raczej urządzeniami, które tylko wspomagają główne systemy ogrzewania? Zdecydowanie mogą służyć jako podstawowe (i jedyne) źródło energii cieplnej w domu. Na dodatek możesz zainstalować je w istniejącej sieci - bądź to o napięciu 230 V, bądź 400 V. Musisz jednak pamiętać, że zazwyczaj piece akumulacyjne podłącza się bezpośrednio do sieci energetycznej, zatem - jeśli nie jest się profesjonalistą - musisz powierzyć to elektrykowi z uprawnieniami. Chociaż - jak od każdej reguły - również od tego są wyjątki. Można znaleźć na rynku piece, które podłącza się po prostu za pomocą wtyczki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE