Moc grzejnika elektrycznego - jak dobrać do pomieszczenia?

2020-10-22 2:00
Piękne grzejniki Instal-Projekt
Autor: Instal-Projekt Grzejnik COVER NEW

Moc grzejnika elektrycznego określana jest w Watach [W] i powinna być dostosowana do zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu. Podpowiadamy, w jaki sposób wyliczyć moc grzewczą grzejnika i dopasować ją do twojego domu oraz wymagań domowników.

Zapotrzebowanie na ciepło

Kiedy wybieramy grzejnik elektryczny, musimy pamiętać, że przede wszystkim powinien być dostosowany do realnego zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu, które zależy między innymi od:

  • założonej temperatury wewnętrznej pomieszczenia,
  • rodzaju i grubości przegród (ścian, stropów, podłogi) oraz zastosowanej w nich izolacji cieplnej,
  • rodzaju i wielkości okien,
  • usytuowania pomieszczenia i okien względem stron świata,
  • strefy klimatycznej.

Wartość zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu powinien precyzyjnie obliczyć projektant instalacji grzewczej.

Ogrzewanie elektryczne domu
MATERIAŁ PARTNERA
Dopasuj grzejnik do Twoich potrzeb! Sprawdź konfigurator grzejników online

Aby ułatwić inwestorom i wykonawcom poszukiwanie optymalnego grzejnika stworzyliśmy wygodny konfigurator online. Przewodnik jest dostępny na stronie niezawodny.pl. Pozwala w prosty sposób znaleźć grzejnik z oferty Instal-Projekt, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Poza szerokością, wysokością i mocą poszukiwanego modelu możemy wybrać pożądany kolor oraz wskazać na konkretne pomieszczenie, w którym będzie się znajdował.  To duże ułatwienie dla każdego, kto przy zakupie grzejnika chce mieć pewność, że wybiera optymalne rozwiązanie. Po zakończeniu procesu możemy zapisać informacje na temat stworzonego przez nas modelu. Niezależnie od tego, na jakie urządzenie ostatecznie się zdecydujemy, możemy liczyć na jedno – grzejnik będzie solidny i posłuży nam przez długie lata.

Przemysław Piernikowski, Kierownik Działu Badań i Rozwoju, ekspert Instal-Projekt

Moc grzejnika elektrycznego - jak ją określić?

Właściwie zawsze moc grzejnika można oszacować z wystarczającym przybliżeniem w dość prosty sposób. Jak? Wystarczy przyjąć, że - w przybliżeniu - na 1 m2 powierzchni trzeba dostarczyć:

  • 100 W – w starych budynkach, których przegrody są słabo ocieplone,
  • 75 W – w nowych, dobrze zaizolowanych cieplnie domach.

W łazienkach, gdzie temperatura wewnętrzna powinna być wyższa (25°C) niż w pokojach (20°C), moc grzejnika również powinna być większa i wynosić około 130 W/m2. Wielkości te można odnieść do kubatury pomieszczeń, otrzymamy wtedy średnio 40 W/m3. Grzejniki o różnych wymiarach (wysokości i szerokości) mogą mieć tę samą moc.

Wybór grzejnika elektrycznego o mocy większej od obliczonej nie oznacza, że grzejnik będzie przegrzewał pomieszczenie. Steruje nim bowiem termostat, który automatycznie wyłącza zasilanie, gdy temperatura otoczenia osiąga żądaną wartość. Jednak trzeba brać pod uwagę, że grzejnik o większej mocy jest droższy.

Przeczytaj też:

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - zasada działania i tajniki montażu >>>

Większość firm ma w swojej ofercie grzejniki elektryczne mocy od 500 do 3000 W. Można zatem bez kłopotu dobrać moc grzejnika elektrycznego do potrzeb, a jego wymiary do miejsca, w którym ma być zainstalowany.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE