Kable grzejne - sposób, na zapobieganie oblodzeniu podjazdów, schodów i rynien

2010-12-01 9:00

Kable grzejne ułożone pod podjazdem i chodnikiem, a także na schodach - usuną z nich śnieg i lód. Zamontowane na dachu i rynnach zapobiegną ich oblodzeniu i powstawaniu sopli. Systemy przeciwoblodzeniowe to dobre rozwiązanie, ale o ich zainstalowaniu trzeba pomyśleć przed zimą, zanim spadnie pierwszy śnieg i przyjdą siarczyste mrozy...

Kable grzejne - skuteczny sposób, na zapobieganie oblodzeniu podjazdów, schodów i rynien
Autor: RAYCHEM

Usuwanie śniegu i lodu ze ścieżek i podjazdów

Na podjeździe do garażu, schodach i chodnikach można ułożyć samoregulujące przewody ogrzewania elektrycznego. Przewody grzejne łączy się ze sterownikiem wyposażonym w czujnik wilgotności i temperatury. Kombinacja wskazań obu czujników zapobiega włączaniu się ogrzewania, gdy temperatura jest ujemna, ale nie ma opadów śniegu.

Zapobieganie oblodzeniu rynien

Na dachu i w rynnach samoregulujące kable grzejne zapobiegają gromadzeniu się i osuwaniu śniegu oraz tworzeniu się sopli. Przewody montuje się w linii prostej wzdłuż rynien i rur spustowych. Na rynnach skrzynkowych szerszych niż 30 cm i na dużej powierzchni dachu układa się równolegle dwa przewody (lub więcej). Jeśli woda z rynien jest odprowadzana do kanalizacji deszczowej, przewód powinien sięgać poniżej strefy przemarzania.

Ochrona zbiorników i przewodów olejowych

W niskiej temperaturze z oleju opałowego może się wytrącać parafina, przez co pogarszają się jego właściwości. Można temu zapobiec, montując gotowy zestaw grzewczy wewnątrz zbiornika i układając przewód grzejny pod izolacją wzdłuż rurociągu z olejem. Zestaw w zbiorniku i przewód są osobno zasilane energią elektryczną, więc stanowią niezależną ochronę.