Jak działa grzejnik elektryczny? Sposoby oddawania ciepła przez elektryczne źródła ciepła
Grzejnik elektryczny oddaje ciepło na dwa podstawowe sposoby - przez konwekcję i promieniowanie. To wpływa nie tylko na konstrukcję grzejnika elektrycznego, ale także na różnice w ilości ciepła oddawanego przez grzejniki. Zobacz, czym różnią się oba sposoby działania grzejników elektrycznych.
Ogrzewanie elektryczne - konwekcja
W pomieszczeniu, w którym zainstalowane są grzejniki elektryczne oddające ciepło głównie przez konwekcję (nazywane konwektorami), ogrzewane jest krążące powietrze. Od niego pobierają ciepło ściany oraz meble. Ogrzane warstwy powietrza są lżejsze od zimnych, więc unoszą się ku górze. Wokół grzejnika powstaje naturalny ciąg. Dołem zasysane jest zimne powietrze, zaś ciepłe wydostaje się przez kratki wylotowe, znajdujące się w górnej części grzejnika, i może gromadzić się pod sufitem. Nie powinno się więc stosować konwektorów w pomieszczeniach wysokich, gdyż część doprowadzonego do pomieszczenia ciepła nie jest wykorzystywana.
Ogrzewanie elektryczne przez promieniowanie
Ciała oddają ciepło wypromieniowując fale elektromagnetyczne. Jest to promieniowanie podczerwone, podobne do słonecznego. Im cieplejszy jest element grzejny, tym więcej energii emituje. Grzejniki elektryczne, które znaczną część ciepła wypromieniowują, na przykład płaskie grzejniki płytowe czy ogrzewanie ścienne, dobrze ogrzewają powietrze, a także przegrody i wyposażenie wnętrza.
Autor: archiwum muratordom
W pomieszczeniu z grzejnikami większość ciepła jest oddawana na drodze konwekcji.