Grzejniki elektryczne: jaki regulator temperatury?
Grzejniki elektryczne zawsze posiadają regulator temperatury, który pozwala na kontrolowanie temperatury pomieszczeń, ale także obniżyć koszty ogrzewania. Przekonaj się, jak działa regulator temperatury, w jaki sposób umiejętnie go używać oraz w jakich grzejnikach elektrycznych stosowane są najciekawsze rozwiązania.
Autor: GLAMOX
Do stałego ogrzewania pomieszczeń przeznaczone są najczęściej grzejniki naścienne. Ich moc trzeba starannie dobrać, gdy są podstawowym źródłem ciepła - jeśli będzie ona za mała, pomieszczenie będzie niedogrzewane, zbyt duża zwiększy niepotrzebnie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Grzejniki naścienne, z wyjątkiem olejowych i marmurowych, są lekkie – ich masa nie przekracza kilku kilogramów. Można je zatem powiesić na dowolnej ścianie.
Jaka temperatura?
Temperatura w pomieszczeniu nie musi być utrzymywana na stałym poziomie przez całą dobę. Dobrze jest ustawić niższą temperaturę na czas nieobecności domowników lub na przykład w nocy. Odpowiadający domownikom poziom ciepła można również określić w cyklu tygodniowym. Przyjmuje się, że w pomieszczeniach dziennych ustawia się 20 oC, a w łazience - 25oC.
Dobrze wyregulowane ogrzewanie elektryczne - niazależnie czy składa się z pojedynczych, niazależnych od siebie grzejników czy jest to system centralnie sterowany - pozwala nie tylko na oszczędności eksploatacyjne, ale zapewnia również większy komfort domownikom.
Regulacja temperatury
Większość grzejników elektrycznych wyposażona jest w regulator temperatury zwany potocznie termostatem, który pozwala utrzymać w pomieszczeniu zadaną temperaturę. Termostaty uwzględniają wpływ obcych źródeł ciepła, takich jak nasłonecznienie, oświetlenie oraz ciepło urządzeń i ciała ludzkiego. Minimalna temperatura, jaką można ustawić na termostacie, tzw. temperatura mrozu, to 6-8°C. Zabezpiecza ona budynek przed przemarzaniem. W niektórych typach termostatów można zablokować ustawioną temperaturę, tak by osoba niepowołana nie mogła jej zmienić.
Dokładność, z jaką można wyregulować temperaturę w pomieszczeniu, zależy od budowy i sposobu działania termostatu. Termostaty mogą być elektromechaniczne lub elektroniczne.
W termostatach elektromechanicznych czujnikiem temperatury jest albo element bimetaliczny czyli dwa spojone ze sobą kawałki metalu różniące się znacznie rozszerzalnością cieplną (termostsaty bimetalowe) albo cienkościenna rurka miedziana wypełniona szybko parującą cieczą (tak zwane termosaty cieczowe). Termostaty bimetalowe pozwalają utrzymywać temperaturę w pomieszczeniu z dokładnością 2-3°C. Cieczowe są bardziej precyzyjne, ograniczają wahania temperatury do około 1°C. Cykl pracy takich termostatów, czyli czas pomiędzy kolejnymi włączeniami grzejnika, wynosi 10-20 minut. Znacznie większą dokładność pozwalają uzyskać termostaty elektroniczne. Według producentów wahania temperatury w pomieszczeniu z grzejnikiem wyposażonym w taki termostat wynoszą zaledwie 0,1-0,5°C, a cykl pracy 40 sekund. Taki termostat pozwala uzyskać w pomieszczeniu lepszy komfort cieplny.
Programowanie pracy grzejników elektrycznych
Pracą grzejników elektrycznych można sterować indywidualnie – za pomocą zegarów sterujących wmontowanych w pojedyńcze urządzenie – lub centralnie.
Programowanie centralne stosowane dla grzejników wiszących pozwala na jednoczesne sterowanie pracą grupy grzejników elektrycznych. Trzeba jednak zaplanować je już na etapie projektowania instalacji elektrycznej. Wymaga bowiem poprowadzenia dodatkowego przewodu zwanego sterującym. Na rynku dostępne są także systemy bezprzewodowe. Pracą grzejników można wtedy sterować za pomocą pilota. Można zaprogramować kilka trybów pracy: temperaturę komfortu, temperaturę ekonomiczną – obniżoną, temperaturę mrozu.
Warto wiedzieć, że obniżenie temperatury w domu o 1°C w ciągu sezonu grzewczego pozwala zaoszczędzić około 6% energii cieplnej. Również okresowe obniżanie temperatury pozwala odczuwalnie zmniejszyć koszty eksploatacyjne ogrzewania.
Grzejniki elektryczne przenośne
Grzejniki przenośne wykorzystywane są głównie do okresowego dogrzewania pomieszczeń, gdy wodna instalacja centralnego ogrzewania jest niesprawna lub nie zaspokaja potrzeb domowników. Moc grzejników przenośnych zwykle jest regulowana (stopniowana). Regulacja może być dwu- lub trzystopniowa, na przykład 750/1250/2000 W. Dokładne obliczenie mocy grzejnika nie jest konieczne, ponieważ można ją dostosować do aktualnych potrzeb.
Grzejniki przenośne są wyposażone w nóżki lub kółeczka, a czasem przystosowane do zawieszenia na ścianie. Niektóre modele mają zainstalowany wentylator, który zwiększa ilość cyrkulującego powietrza, ale nie zwiększa mocy urządzenia. Włącza się go w momencie rozpoczęcia ogrzewania pomieszczenia, wyłącza, gdy powietrze jest już ogrzane, a jego warstwy – zimne i ciepłe – wymieszane. Niektórych grzejników elektrycznych z wentylatorem można, po wyłączeniu grzałki, używać latem zamiast wentylatorów.