Polacy a wydatki na ogrzewanie. Wyniki raportu o kosztach ogrzewania

2012-11-06 10:56
Odzyskaj konktrolę nad wydatkami na ogrzewanie
Autor: Danfoss Ponad 1/3 ankietowanych nie ma poczucia kontroli nad kosztami związanymi z ogrzewaniem domu lub mieszkania (fot. DANFOSS).

W ciągu ostatnich lat większość Polaków odczuła wzrost opłat za ogrzewanie domu. U 35% z nich w ostatnim sezonie grzewczym wydatki na ogrzewanie przekroczyły aż 2000 zł. Tak wynika z najnowszego raportu Millward Brown SMG KRC przygotowanego w ramach kampanii "Odzyskaj kontrolę".

Wyniki raportu Millward Brown SMG KRC „Polacy a wydatki na ogrzewanie”, przygotowanego w ramach kampanii „Odzyskaj kontrolę” są alarmujące. Według nich 34% Polaków nie ma poczucia kontroli nad kosztami związanymi z ogrzewaniem domu lub mieszkania. Są to głównie osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych oraz płacące za rachunki w formie zaliczki w odstępach miesięcznych, 2-miesięcznych lub w formie zbiorczych rachunków.

Jak Polacy kontrolują wydatki na ogrzewanie?
Autor: Millward Brown SMG KRC Rysunek przedstawia odpowiedź na pytanie: "Czy ma Pan(i) poczucie, że posiada kontrolę nad wysokością opłat ponoszonych w związku z ogrzewaniem?".

Ile wydajemy na ogrzewanie domu?

Prawie połowa pytanych nie pamięta, jakie koszty ponieśli z tytułu ogrzewania w minionym sezonie grzewczym. Ci, którzy wiedzieli, najczęściej podawali kwoty w wysokości 2000-2500 zł (22% respondentów), 2501-3000 zł i 801-1499 zł (po 15%), 3001-4500 zł oraz ponad 4500 zł (po 14%). Tylko 9% badanych w sezonie grzewczym płaciło za rachunki na ogrzewanie mniej niż 800 zł! Przyjmując, że okres, w którym korzystamy z ogrzewania trwa 7 miesięcy (w Polsce w miesiącach październik – kwiecień panują warunki wymagające ogrzewania budynków), średnie miesięczne koszty związane z ogrzewaniem wyniosły od około 100 do około 650 zł, a w przypadku ponad 5 milionów Polaków nawet więcej!

- Jak pokazują wyniki badania, 90% Polaków deklaruje, że chciałoby mieć wpływ na wielkość płaconych rachunków za ogrzewanie, natomiast tylko 63% mówi, że taki wpływ posiada. To potwierdza obserwację, że ludzie mają świadomość potrzeby oszczędzania, ale nie zawsze są w stanie ją spełnić. Być może dlatego, że tylko połowa ma realny wpływ i narzędzia, żeby zadbać o ogrzewanie – komentuje dr Agnieszka Popławska z Wydziału Zamiejscowego w Sopocie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, psycholog zajmująca się zachowaniami ekonomicznymi społeczeństwa.

Wydatki na ogrzewanie w ostatnich latach

Aż ¾ badanych zauważyło wzrost kosztów za ogrzewanie w ostatnich latach. Tylko 6% zaznaczyło, że te wydatki zmalały, a 13%, że nie uległy zmianie. Dlatego prawie wszyscy respondenci (90%) chcieliby odzyskać wpływ na wysokość rachunków płaconych z tytułu ogrzewania. - Wyniki badania pokazują, że tracimy kontrolę nad wydatkami na ogrzewanie, które stanowią znaczną część naszego domowego budżetu. Może natomiast cieszyć fakt, że jesteśmy tego świadomi i chcemy znaleźć sposób na zapanowanie nad nimi. Tegoroczna kampania „Odzyskaj kontrolę” ma pokazać, że można to zrobić w bardzo łatwy sposób. Należy przy tym pamiętać, że ogrzewanie to nie tylko kwestia finansów, ale także naszego komfortu życia - mówi Dorota Jezierska, dyrektor sprzedaży i marketingu, Danfoss Poland.

Ogrzewanie to więcej niż kwestia portfela

Ogrzewanie mieszkania czy domu wiąże się nie tylko z kosztami, ale także z wygodą, dobrym samopoczuciem i zdrowiem. Każde pomieszczenie powinno mieć odpowiednią temperaturę dopasowaną do swojego przeznaczenia, np. kuchnia - 20°C, łazienka - 25°C, a sypialnia - 17°C.

Jak pokazują wyniki raportu „Polacy a wydatki na ogrzewanie”, aż 40% z nas zapomina o tym i nie dostosowuje temperatury do rodzaju pomieszczenia. Co piąty Polak w każdym pomieszczeniu ma ustawioną identyczną temperaturę. Tyle samo nie ma możliwości jej regulacji. Należy jednak pamiętać, że temperatura panująca w mieszkaniu ma duży wpływ na efektywność pracy, nauki oraz odpoczynku.

Jednym z najłatwiejszych sposobów na dostosowanie temperatury w każdym pomieszczeniu jest instalacja nowoczesnych, elektronicznych termostatów grzejnikowych. Pozwalają one ustawić odpowiednią temperaturę w każdym pomieszczeniu o określonej godzinie, a dodatkowo zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Nowoczesne rozwiązania posiadają wiele funkcji i programów, które sprawiają, że nie musimy się martwić o ciągłe ustawianie temperatury. Dzięki temu możemy ustawić tygodniowy plan ogrzewania według naszych preferencji, korzystając np. z trybu nocnego, który obniża temperaturę, gdy śpimy i podnosi ją przed przebudzeniem, aby ogrzać pomieszczenie przed porankiem.

Bardzo przydatne są także funkcje otwartego okna i tryb wakacyjny, dzięki którym nie marnujemy ciepła i jednocześnie oszczędzamy na rachunkach – mówi Dorota Jezierska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu, Danfoss Poland.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE